Leisi lükkas Ida-Saare valla loomise ametlikult käima (36)

OLULINE SAMM TEHTUD: Kalmer Jõgil, Tiina Oleskil, Margus Pajustel, Tõnu Erinil ja teistel Leisi volinikel jääb vaid oodata, mida Pöide ja Orissaare ametivennad nende ettepanekule vastavad. TAMBET ALLIK

OLULINE SAMM TEHTUD: Kalmer Jõgil, Tiina Oleskil, Margus Pajustel, Tõnu Erinil ja teistel Leisi volinikel jääb vaid oodata, mida Pöide ja Orissaare ametivennad nende ettepanekule vastavad.
TAMBET ALLIK

Leisi vallavolikogu tegi Orissaare ja Pöide volikogule ettepaneku alustada läbirääkimisi haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks.

Tegu oli vahetult istungi alguses volikogu päevakorda võetud lisapunktiga, mida eelnevalt avalikkusele kättesaadavas päevakorras kirjas ei olnud.

“Ega ta nii äkki ka tulnud,” sõnas Leisi volikogu esimees Tiina Olesk. “Pidasime Orissaare ja Pöide inimestega juba varem vaikselt läbirääkimisi ja jõudsime seisukohale, et asja peaks ametlikuks ajama,” selgitas ta.

Olesk möönis, et vallavalitsusele olid läbirääkimised üllatuslikud, seda enam, et vallavanem Ludvik Mõtlep osaleb ju ka suure Saaremaa valla juhtkomisjonis. “Üldiselt tulevad meil eelnõud vallavalitsuse kaudu, nad annavad neile oma hinnangu, aga selle eelnõuga läks kiireks. Soov oli, et Pöide ja Orissaare volikogu saaksid ettepaneku juba lähemal ajal läbi arutada ja oma sõna öelda. Seetõttu läks ta alles volikogu päeval päevakorda,” selgitas volikogu esimees.

Ühehäälne otsus

Oleski sõnul võeti otsus vastu ühehäälselt. “Kõik olid poolt, et neisse läbirääkimistesse astuda. See oleks meie oma rahva jaoks kõige toredam ja kõige valutum, sest ühinemisest ei pääse. Ja pole mõtet lasta ennast kellegagi paari panna, kui on võimalus ise midagi ära teha ja oma sõna sekka öelda,” märkis ta.

Oleski sõnul on kõigi kolme volikogu inimesed üsna ühte meelt. “On muidugi ka neid, kes teistmoodi arvavad, aga nad ei ole otseselt ka vastu,” lisas ta.

Kuressaare linnavolikogu järgmise nädala istungi päevakorras on aga samuti punkt liitumisettepaneku tegemiseks teistele omavalitsustele. “Kui Kuressaare teeb pakkumise, arutame ka seda. Eks siis selgub parim variant,” sõnas Olesk ja lisas, et ajakava protseduuride läbiviimiseks on üsna tihe.  Orissaare volikogu esimehe Marili Niitsi sõnul on Leisi ettepanek teretulnud. “See annab võimalused valikuteks. See tuleb läbi kaaluda, kumb tee valida. Ma siiralt loodan, et volikogu on nõus läbi rääkima. Oleks kentsakas, kui me ütleksime, et ei soovi läbi rääkida, teadmata, mis sealt tuleb,” ütles ta.

5000 pole kivvi raiutud

Niits rääkis, et Orissaare jaoks oli kogu aeg mureks nõutav 5000 elaniku piir. “Oleme vaadanud seda- ja teistmoodi, aga seda arvu ei saa kuidagi kätte. Muhu võib eraldi jääda, Orissaare, Pöide ja Laimjala annaksid kokku kolm ja pool tuhat elanikku. Nüüd, kui Leisi oma huvi hakkas ilmutama, tekkis meil võimalus,” selgitas ta.

Samas annavad ka Orissaare, Pöide ja Leisi kokku umbes 4700 elanikku. “Vabariigi valitsus vaatab iga juhtumit eraldi ja on öeldud, et kui rahvaarv jääb alla viie tuhande, siis ühinemistoetust lihtsalt proportsionaalselt vähendatakse. On antud mõista, et see piirarv ei ole kivisse raiutud,” ütles Niits. Orissaare volikogu arutab Leisi ettepanekut 23. märtsi istungil, mis tähendab, et siis on laual ka Kuressaare ettepanek.

Pöide volikogu esimees Marina Treima kuulis Leisi otsusest Saarte Häälelt. “Väga hea, et teatate. Minu meelest on see väga positiivne samm. Mis edasi saab, saame kommenteerida siis, kui otsus on volikogu laual ära käinud. Mina isiklikult olen rõõmus,” rääkis ta.

Treima sõnul annab Leisi ettepanek linna liitumiskutse kõrvale alternatiivi. “Valikuvõimalus on alati positiivne,” tõdes ta. Suure tõenäosusega arutab Pöide volikogu ühinemiskõneluste alustamist 25. veebruari istungil.


KOMMENTAAR

Kuressaare linnapea Madis Kallas:

Meie plaane see ei muuda ja linnavolikogus teen 25. veebruaril uue ettepaneku ning loodetavasti enamus seda ka toetab. Ajagraafiku jätame nii, nagu praegu on. Väidetavalt on mitmes Eesti piirkonnas olukordi, kus läbirääkimisi peetakse mitme liitumise üle. Olen kindel, et Leisi, Orissaare ja Pöide osalevad meie juhtkomisjoni koosolekutel ka edaspidi, kuna nende volikogudel on aega meile vastamiseks kaks kuud. Kuressaare liigub endiselt ühe omavalitsuse suunas. Samuti ei tohiks läbirääkimiste käiku mõjutada uue vallavanema ametisse asumine Lääne-Saare vallas.

 

Print Friendly, PDF & Email