Kindral Laaneots Putinist: hull on hull (FOTOD) (11)

KOLMANDAT KORDA SAAREMAAL: Kindral Ants Laaneots oli elus kolmandat korda Saaremaal ja käis koos saarlasest kolleegiga riigikogust, Raivo Aegiga (paremal) mitmel pool Eesti kaitsevõimest rääkimas. Pildil kätleb Laaneots Kärla põhikooli direktori Jaan Lemberiga. IRINA MÄGI

KOLMANDAT KORDA SAAREMAAL: Kindral Ants Laaneots oli elus kolmandat korda Saaremaal ja käis koos saarlasest kolleegiga riigikogust, Raivo Aegiga (paremal) mitmel pool Eesti kaitsevõimest rääkimas. Pildil kätleb Laaneots Kärla põhikooli direktori Jaan Lemberiga.
IRINA MÄGI

Erusõjaväelane kindral Ants Laaneots kinnitas, et vaatamata viimasel ajal üksteise võidu ilmunud teooriatele, filmidele ja arvamustele, et tahtmise korral võiks Venemaa vallutada Eesti ja kogu Baltikumi loetud tundidega, siis tegelikult see päris nii ikkagi ei ole.

“Seda ei peaks hirmutamisena võtma,” selgitas Laaneots Kadi raadio “Keskpäeva” saates.

“Ütleme nii, on sellised fännklubid – ametlikud ja mitteametlikud –, kes püüavad selliste uuringute kaudu välja selgitada, millised on näiteks julgeoleku valdkonnas ühe või teise riigi nõrkused ja tugevused.

Seda on viimastel aastatel Eesti, Läti ja Leedu suhtes teinud mitu organisatsiooni, nagu näiteks BBC ja RAND Corporation, et mängida läbi Baltikumi kaitsestsenaarium.”

Laaneotsa sõnul poleks vaja võtta neid erinevaid stsenaariume nii emotsionaalselt, sest pigem näitavad need ära, mis on nõrgad kohad ja mida peab tegema. Mis puutub neis esitatud igasugustesse tärminitesse, kui kiiresti Venemaa Eesti vallutab, siis need on Laaneotsa hinnangul lihtsalt oletuslikud ja tegelikult ei oska seda keegi öelda.

“Meie seljataga on ikkagi NATO ja praegu tajuvad ka nemad, et Putinit tuleb võtta tõsiselt. Ütleme niimoodi, et hull on hull, ja ta on täiesti ettearvamatu – 15 aastat võimu juures ja sel ajal on kolm sõda,” nentis Laaneots, viidates Tšetšeeniale, Gruusiale ja Ukrainale.

Erukindral nentis, et NATO seisukohalt on Balti riike geostrateegilisest asukohast lähtuvalt küll keeruline kaitsta, kuid seda enam on väga tähtis, et meil oleks piisav enesekaitsevõime. Teiseks on oluline, et siin oleks pidevalt kohapeal vajalikul määral liitlasi ning kolmandaks peab NATO-l olema piisav valmisolek vägede kiireks ümberpaigutamiseks siia piirkonda.

Laaneotsa hinnangul on ka Eesti kaitsetahtega kõik parimas korras ning ta tõi Eesti kaitseväe kõrval teise tähtsa kaitsejõuna välja Kaitseliidu, mille rolli on tema sõnul väga raske üle hinnata.

Print Friendly, PDF & Email