Saaremaa küttimisandmed kahtluse all (25)

ÜHISJAHI ESIMENE SAAK: Kärla jahimees Rain Mesila tänavu jaanuaris selle aasta esimesel ühisjahil lastud esimese metsseaga. “Neli tükki oli neid, aga palju sa siis üksi ikka jõuad.” TOIVO VAIK

ÜHISJAHI ESIMENE SAAK: Kärla jahimees Rain Mesila tänavu jaanuaris selle aasta esimesel ühisjahil lastud esimese metsseaga. “Neli tükki oli neid, aga palju sa siis üksi ikka jõuad.”
TOIVO VAIK

Saaremaa jahimeeste poolt riigile edastatud rekordilised metssigade küttimisandmed tekitavad spetsialistides kahtlusi, kas siinsete jahindusorganisatsioonide esitatud jahindusstatistika pole mitte moonutatud või suisa võltsitud.

Jaanuari seisuga on Saaremaa jahimehed käimasoleval jahihooajal küttinud Eesti maakondade arvestuses kõigi aegade rekordilise saagi, 4730 metssiga. Säärane arv sisaldab aga asjatundjate silmis vasturääkivusi.

Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna peaspetsialist Rauno Veeroja leidis, et kui 2014. aastal loendasid Saaremaa jahimehed Saaremaal jahihooaja järel 1150 metssiga, siis on ülimalt küsitav, et sellise arvukuse pealt õnnestuks aasta hiljem küttida 5000 siga.

Spetsialistid imestavad

“See küttimisarv on iseenesest fantastiline, vaatame ise ka seda suure imestusega,” sõnas Veeroja. “Siin on kaks võimalust: kas Saaremaal on talvine põhikarja arvukus vähemalt 2–3 korda alla hinnatud või kütitakse mingi osa sigadest ainult paberi peal,” pakkus ulukispetsialist, kes on ka varem Saaremaa jahimeeste seireandmete usaldusväärsust kahtluse alla seadnud.

Keskkonnaministeeriumi jahindusnõuniku Tõnu Traksi sõnul on saarlaste puhul vassimiskahtlus nii küttimis- kui ka loendusandmetega seoses.

“Nii hundi, põdra, hirve kui ka metsseaga on olnud nii, et saarlased on kogu aeg teinud natukene rehepappi,” lausus Traks.

Paraku ei saa kellegi peale otseselt näpuga näidata, kuid aastate lõikes andmete võrdlemisel esile tulnud vasturääkivused ei jäta lihtsalt ruumi muudeks järeldusteks.

Traksi sõnutsi on jahimehed küttimisandmeid ennegi suuremaks võltsinud ja selline tegutsemine ei ole lõppenud. “Selleks ei ole vaja teha mitte midagi muud, kui kanda luba maha ja teha paberile märge, et uluk on kütitud,” rääkis nõunik, kelle sõnul ei ole tegelikult ühtki tõhusat kontrollimeetodit, mis võimaldaks valskuse päevavalgele tuua.

“Jama on selles, et jahimehed loendavad ise ja kütivad ise,” tõdes Traks. Ta lisas, et kui jahimehed ikkagi soovivad oma ulukiressurssi hoida, siis nad seda ka teevad ning siin ei pruugi suhtumist muuta ka seakatkuoht.

Riigipoolselt kogub ulukite arvukuse kohta andmeid keskkonnagentuur, kuid paraku ei ole lumevaesed talved ruutloendust soosinud, sest musta talvega pole võimalik ulukite jälgi loendada. “Oleme üritanud kontrolli tõhustada ja mõelnud panna kaamerad üles, aga kusagil maailmas ei ole väga head arvukuse loendamise süsteemi,” rääkis Tõnu Traks, kelle sõnul tahab riik olukorra parandamiseks suurendada maaomaniku rolli jahinduses.

Miks nad jädisid?

Saaremaa jahindusnõukogu liige, viljakasvataja Jaan Sink meenutas, kuidas tal tekkis möödunud aastal jahindusnõukogus jahimeeste esindajatega erimeelsus küttimislimiitide osas.

Kui Sink pakkus sigade küttimisel miinimumkohustuseks 3200 siga, siis jahimehed tahtsid piirduda 2400 sea küttimise kohustusega. Hiljem survestas riik jahimehi laskma sel jahihooajal vähemalt 3400 siga.

“Nüüd tekib mul küsimus, mida jahimehed mõtlesid, kui nad minu pakutud 3200 peale jädima hakkasid. Kui praeguseks on lastud 5000 siga, siis kas see neile tagantjärele vaadates naljakas ei tundu?” küsis Sink.

Jaan Sink ütles, et praegu ei ole tal viljakasvatajana mingeid andmeid, kuidas ametlike küttimisandmete kohaselt rekordiliseks kujunenud jahindushooaeg sigade arvukusele on mõjunud. “ Õige arvukus selgub suvel, siis kui emised põrsastega vilja maiustama tulevad. Praegu sead enam eriti ei liigu, teevad pesi ja on rohkem paigal,” sõnas talunik. “Ainult üksikud kuldid kooserdavad ringi, ja kesikud,” lisas ta.

Saarte Hääl pöördus eile kommentaari saamiseks kirjalike küsimustega ka Saaremaa jahindusseltsi poole, kuid tagasisidet ei saanud.

Print Friendly, PDF & Email