Saaremaale laienenud tööstus sai hoo sisse (1)

LÄHEB KENASTI: Karel Kase sõnul on neil läbirääkimised käimas nii Norras kui ka Saksamaal ning suve hakul püütakse jõuda ka Inglismaa turule. TAMBET ALLIK

LÄHEB KENASTI: Karel Kase sõnul on neil läbirääkimised käimas nii Norras kui ka Saksamaal ning suve hakul püütakse jõuda ka Inglismaa turule.
TAMBET ALLIK

Norra elektroonikatööstuse Nordic Automation Systems AS tütarettevõte NAS Electronics on Kuressaares endises Maapanga majas end kenasti sisse seadnud ja töö käib.

 

“Töö käib tõesti ja mitmel rindel,” kinnitas tööstuse müügijuht Karel Kask Saarte Häälele tööruume tutvustades. Askeldavaid töötajaid näeb majas tõepoolest. Kes vastutab IT-poole, kes masinate töölõikude eest.

Töö läks Kuressaares lahti tegelikult juba oktoobris-novembris, ent suurem hoog on sisse saadud just nüüd, aasta algul.

Tööpõld laieneb

Tööpõld on seejuures lai – pakutakse tööstusautomaatika lahenduste komponente ja õhk- ja elektritööriistade monitoorimise võimalust. Samuti on tööstuse rida nt sisepõlemismootor- ja akutööriistade andurite tootmine, ent arenguid ja lahendusi on kindlasti veel lisandumas.

Kase sõnutsi tekib erinevaid võimalusi konkreetsete klientidega vesteldes aina juurde ning seega on kõik lahendused spetsiifilised ning sisuliselt on tööstus need ise nullist arendanud.

Uue ärisuunana on tööd alustatud ehitusvaldkonnas, kus pakutakse objektidel tööriista varguskaitset, reaalajas inventuuri ja ülevaatlikku kasutusstatistikat.

Karel Kase sõnul on eriliselt innustav, kui potentsiaalsetel klientidel lähevad nende lahendustest kuuldes silmad särama ning nad pakuvad ise hoobilt välja, mil moel just neil niisuguseid lahendusi oleks tarvis.

“Praegu oleme kanda kinnitanud Rootsis, see on meie esimene turg,” märkis Kask. Seal asub nende investorettevõte, mis tegeleb Rootsis pneumotööriistade ehk suruõhu­energiat tarbivate mehhaniseeritud tööriistade ja lisavarustuse maaletoomisega.

“Neil on märkimisväärne jaemüüjate kett seal, kes meie tooteid müüb,” rääkis tööstuse müügijuht. Veel selle kuu lõpul tuleb Saaremaa tööstusel tarnida neile suurem kogus Tool Monitoring System stardikomplekte ja sensoreid.

Peagi peaks aga lukku minema leping veel ühe suuremat sorti kliendiga ning siis kasvavad tootmiskogused ühekorraga hüppeliselt.

Kuressaares valmivad sensorid käivad erinevate tööriistade külge ja hakkavad lugema tööriistade kasutusaega, vibratsioonitaset jmt. Nende tulemuste alusel saab teha erinevaid järeldusi, saab nt määrata tööriistadele hooldustsükleid, millal on midagi vaja teha, kes vastutab. Kohe, kui määratud aeg kätte hakkab jõudma, laekub vastutajale SMS või e-kiri, et too teaks reageerida.

“Mis puutub vibratsioonitasemesse, siis Eestis seda veel väga suureks probleemiks ei peeta. Aga inimesed, kes töötavad käsitööriistadega, tohivad päevas tegelikult vaid kindla aja olla avatud vibratsioonidele, et vältida vibratsioontõve teket,” selgitas Karel Kask. Praegune perearstisüsteem Eestis selle määratlemist tema andmeil eriti ei toeta. Nad on uurinud tööinspektsioonist ja saanud vastuseks, et kuni kellelgi ei ole vibratsioontõbe otseselt kutsehaigusena diagnoositud, ei ole see siinmail ametlikult probleem. Kui oleks n-ö ohver ette näidata, siis sellega tegeletaks.

Skandinaavias ja Ühend­kuningriikides on see aga väga aktuaalne teema. “Seal järgitakse Euroopa töötervishoiu direktiividega määratud norme väga rangelt,” kinnitas Kask. “Selle koha pealt oleme meie jätkuvalt nagu Ida-Euroopa, mitte Põhjamaa.”

Inglismaale messile

Turgusid on tööstusel aga veel. Läbirääkimised käivad parasjagu Norras ja Saksamaal ning juunis minnakse ka Inglismaale messile oma lahendusi tutvustama.

Ka oma töökorralduses on rõhutud äärmisele nutikusele. „Töökeskkond ja –vahendid peavad toetama meie lahenduse enda innovatsiooni, mistõttu oleme kogu tehase töö teinud võimalikult automaatseks ja läbipaistvaks,“ märkis Kask. Nii ei pea ettevõte muretsema näiteks elektroonikakomponentide inventuuri, tööaegade, eesmärgistuse jms vaatest, sest kõik on automatiseeritud.

Karel Kask on varem öelnud, et esimese tegevusaasta käive on tõenäoliselt madal, ent 2016. aasta prognoositav müügitulu on orienteeruvalt 500 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email