Juuradoktorist käivitaja (4)

IGALT POOLT: Signe Viimsalu saab lubada endale vabadust teha tööd sealt kust parasjagu soovib. RAUL VINNI

IGALT POOLT: Signe Viimsalu saab lubada endale vabadust teha tööd sealt kust parasjagu soovib.
RAUL VINNI

Signe Viimsalu tunnistab ausalt, kuidas 37-aastaselt on temaga lood nii, et vabadus teha mida iganes ükskõik millises maailma nurgas, on kätte jõudnud.

Sajaprotsendiliselt Saaremaal või Eestis elamine on Signe puhul suhteline mõiste. Nädal enne intervjuud oli ta tööasjus Madridis, nädal hiljem Helsingis. “Ma ei ütleks, et see on tagasitulemine. Pigem üks etapp minu teekonnal,” tõdeb Signe. “Võib-olla on see tulevik siinsamas, võib-olla mitte, aga mõelda on siin hea ja rahulik.”

Kokkuvõttes jääb ta selle juurde, et see on üks etapp. “Vaadates oma senist elu ja karjääri ning seda, kui uudishimulik ja liikuv ma olen, pakuksin siin­olekuks vahest aasta,” arvab ta.

1996. aastal Saaremaalt laia ilma läinud, peamiselt Tallinnas elanud ja tihti maailma eri paigus reisinud, teab ta hästi, mida tähendab ennast mitme paiga vahel jagada. “Kümme aastat elasin sellist elu, et ainus vaba päev oli pühapäev. Laupäeva õhtul pärast loenguid sõitsin Saaremaale, pühapäeval jälle tagasi,” meenutab ta. Sellise tempo juures hakkad lõpuks mõtlema, kas asi on seda väärt. Ehk saaks kuidagi teisiti. “Teed karjääri ja ühel hetkel vaatad, et tervis hakkab endast märku andma, ning siis hakkad mõtlema, et midagi peaks teistmoodi olema. Vabadus tõmbab – vahetad töölkäimise riskantse vabakutseliseks olemise vastu, tehes tööd ükskõik kus kohas tahad.”

Ainus Eestis ja Euroopas

Signe on doktorikraadiga õigusteadlane, kes aeg-ajalt võtab kätte ja pöörab oma tegemised täiesti uuele kursile. Tema teekond sai alguse väikesest Kaali koolist, seejärel tuli Kuressaare gümnaasiumi majandusklass.

1993. aastal avatud 10. klass oli uus ja huvitav ning paras ports maakonna helgemaid päid leidis seal oma koha. Nende seas ka Signe.

Sealt edasi tuli täiesti juhuslikult Tallinna majanduskool ja juura, siis juba Tartu ülikool ja Leideni ülikool Hollandis, mille abiga ta 2011. aastal Eestis esimesena sai doktorikraadi maksejõuetusõiguses. Lihtsalt seletatuna tähendab see pankrotte jms. Signe keeras asjale veel vindi peale ja andis sellele ka piiriülese mõõtme.

Vähe sellest, et Eestis esimene, oli ta esimene ka teiseste maksejõuetusmenetluste teemal Euroopas. Oma sõnul ainsa rahvusvaheliselt tunnustatud akadeemikuna Eestis on tema pärusmaaks rahvusvahelised pankrotid.

Ainult akadeemilisse maailma ta ei jäänud. Samal ajal on ta alati kusagil ettevõtlusvaldkonnas töötanud. Pankrotiõigust on ta võrreldes teiste õigusvaldkondadega praktiseerinud vähe, seda kunagi inkassos töötades ja hiljem justiitsministeeriumis pankrotihaldurite riikliku järele­valve süsteemi üles ehitades. Praegugi teeb ta Euroopa Komisjonile eksperditööd piiriülese maksejõuetusõiguse alal.

Nüüd ongi ta vabakutseline ja toimetab ettevõtluses igal pool. Äri- ja juhtimisnõustajana.

Pikemalt Signe Viimsalust ja tema tegemistest saab lugeda laupäevasest Saarte Häälest

Print Friendly, PDF & Email