Vald soovib Kübassaare torni rentida

VEEL VANAS TORNIS: Jüri Kuusk mullu märtsis Kübassaare tuletorni laternaruumis. VTA, 2x Tambet Allik

VEEL VANAS TORNIS: Jüri Kuusk mullu märtsis Kübassaare tuletorni laternaruumis.
TAMBET ALLIK

Pöide vallavanem Andres Hanso, kes on kaunil Kübassaare poolsaarel õppelaagreid korraldanud ja loodushuvilisi juhendanud, tunneb ajaloolise unikaalse objekti, Kübassaare tuletorni renoveerimisest heameelt.

“Tuletorn on väga ilusasti korda tehtud. Ehitajad on teinud seal imekena tööd,” märkis Hanso.

Veeteede ameti peadirektori Rene Arikase sõnul on tuletornide renoveerimine riigile oluline ülesanne, sest nüüdisajastatud ja töökorras navigatsioonimärgid on madalate püsikuludega, loovad kindlamad tingimused ohutuks veeliikluseks ja hoiavad ära õnnetusjuhtumeid.

Tuletorni renoveeris GT Corporation SE ja tööd maksid 88 967 eurot, teatas veeteede ameti pressiesindaja.

“Kohalike maamärkidena ja vaatamisväärsustena on tuletornid olulised ka regionaalarengu seisukohast,” ütles Arikas. Kübassaare tuletorn ei ole küll kultuurimälestis, kuid selle kordategemine on oluline nii objekti säilimise kui ka meresõiduohutuse seisukohalt.

Renoveerimise käigus tehti korda torni vundament, fassaad, siseseinad, laternaruum ja elektrisüsteem.

Andres Hanso ütles, et kui vallavalitsus saab veeteede ametiga kaubale, võtab vald tuletorni rendile. “Paneme selle oma ekskursioonimarsruutidesse sisse. Paik on väga huvitav.

Tuletorn on hästi säilinud ja nüüd siis ka värskelt renoveeritud. Muidugi tuleks ka diiselgeneraatorite ruumis remont ette võtta. See ei ole suur töö. Isegi naftahais on ruumis veel sees, see käib asja juurde,” toonitas vallavanem.

Tuletorni turistid Hanso sõnul siseneda ei tohi. Suletuks see jääbki, kuna tornis on aparatuur, mida külastajad näppida ei tohi.

Saaremaa navigatsioonimärgistuse talituse juhataja Jüri Kuusk ütles, et veeteede amet diiselgeneraatoreid enam ei vaja. “Suure tõenäosusega saab vald need endale. Seda võin küll öelda, et teist nii korras diiselgeneraatorite ruumi annab otsida. Millal asi teoks saab, seda ei oska veel öelda,” rääkis Kuusk.


Kübassaare tuletorn

  • Asub idarannikul Pöide vallas Kübassaare poolsaarel. Torni märgutuli paikneb 20 meetri kõrgusel merepinnast, see plingib pimedal ajal ja on nähtav 11 meremiili kaugusele.
  • Torni alumine osa on raudbetoonist, üleval paikneb metallist osa, millel on laternaruum ja rõdu. Esimese navigatsioonimärgina paigaldati 1915. aastal Kübassaarde puidust tulepaak.
  • 1923. aastal süttis see pikselöögist põlema ja 1924. aastal ehitati uus laternaruumi ja rõduga raudbetoontorn, mis on tänaseni kasutuses.
  • Enne seekordset renoveerimist on tuletorn läbinud põhjalikuma remondi viimati 1939. aastal.

Allikas: Veeteede Amet

 

Print Friendly, PDF & Email