Pöide valla aasta põllumees on agronoom Õnne Sööt

ÕNNE VALEM: Õnne Sööt usub, et põllumajanduses toovad edu uued viljelusvõtted, hea tehnika ning tragid inimesed. TAMBET ALLIK

ÕNNE VALEM: Õnne Sööt usub, et põllumajanduses toovad edu uued viljelusvõtted, hea tehnika ning tragid inimesed.
TAMBET ALLIK

Pöide vallas juba teist aastat kodanikualgatuse korras välja antud aasta põllumajandustöötaja tiitli pälvis seekord OÜ Pöide AG ja OÜ Audla agronoom-töödejuht Õnne Sööt.

“Võtab sõnatuks, sest ma ei ole viimasel ajal enda kohta nii palju häid sõnu kuulnudki,” ütles parima põllumajandustöötaja tiitliga pärjatud Õnne Sööt. “Teen oma igapäevast tööd ega mõtle sellele, et keegi kuskil peaks mind tunnustama,” jäi maaülikooli cum laude lõpetanud ja Häädemeestelt pärit agronoom tagasihoidlikuks.

Parima põllumajandustöötaja väljaselgitamise eestvedajal, talunik Harri Remmelkoorel jätkub aga väljavalitu kohta kiidusõnu piisavalt, tema hinnangul on tiitel läinud õigele inimesele. “Õnne on igatepidi tubli tüdruk olnud ja miks mitte teda tunnustada,” sõnas Remmelkoor.

Harri Remmelkoor küsitles parima põllumehe väljaselgitamiseks 36 kodukandi põllumeest, kusjuures ta palus võimalusel eelistada naisterahvast. Väljapakutud üheksa kandidaadi hulgast sai Õnne Sööt 45% häältest. 27 protsenti andis hääle veterantalunik Helju Kaubi poolt ja 10% eelistas noort farmijuhatajat Kairi Troska.

Remmelkoore sõnul on inimestelt saadud vastukaja põllumehe tunnustamisüritusele olnud igati soosiv ning oma põllumehi võiksid tunnustada ka teised Saaremaa piirkonnad. “Miks mitte tublisid põllumajandustöötajaid esile tõsta, eriti nii keerulisel ajal, kui praegu,” põhjendas Remmelkoor, kes möödunud aastal andis parima tiitli Reina küla talumehele Aavo Sirbile.

Harri Remmelkoore kinnitusel on Pöide AG põldude harimisel toimunud Õnne Söödi juhtimisel silmnähtavad positiivsed muudatused.

“Põllud on siledaks haritud, ei ole kivisid ja kasvavad kenad kultuurid. Pöide otsa põllud on uuesti viljakandvaks muudetud. Sama kehtib ka heinamaade kohta,” loetles Remmelkoor aasta põllumehe saavutusi.

Kunagine Pöide sovhoosi peaagronoom, kuid pikka aega põllumajandusest eemal olnud Õnne Sööt naasis vanade liistude juurde 2005. aasta kevadel, kui võttis vastu agronoomiameti Audla ühistus, millele 2011. aastal lisandus Pöide AG taimekasvatuse juhtimine.

Õnne Sööt kasutab põlluharimisel tänapäevaseid viljelusvõtteid nagu minimeeritud põlluharimine, täppiskülv ning ka väetamine on viidud uutele alustele. Nii kasutavad Tuule Grupi põllumajandusettevõtted kaasaegseid väetus- ja taimekaitseplaane. Palju on viimastel aastatel uuendatud masinaparki ja põllumajandustehnikat.

Remmelkoore sõnul on Pöide AG uuendused toonud saagikuse tõstmisel kaasa märgatava edasimineku. Eelmisel aastal tuli Pöide põldude keskmiseks saagiks korralikku taset näitav ligi 4,5 tonni hektarilt. Kõige parem põld Ardla küla all andis välja 7,55 t/ha talitritikut.

Ettevõtte keskmine piimatoodang on uue omaniku käe all tõusnud mõne aastaga 5600 kilolt ligemale 8400 kilole ja sööda kvaliteedil on selles mõistagi oluline roll.

Kuigi Pöide kanti on ajalooliselt nimetatud Saaremaa viljaaidaks, jääb sealsete majandite viljasaak tänapäeval Valjala ja Kesk-Saaremaa omale alla. Õnne Sööt tahab samm-sammult oma läänepoolsetele kolleegidele järele võtta. “Igal aastal oleme saaki suurendanud ja sihid on kõrged,” möönis ta. “Mingit numbrit ma välja öelda ei julge, aga eelmise aastaga võrreldes tahaks tonni kindlasti juurde saada,” lisas ta.

Tuule Grupi kolmel Ida-Saaremaal tegutseval põllumajandusettevõttel on ainuüksi haritavat maad üle 2000 hektari ning Õnne Söödi sõnul eeldab selliste mahtude harimine korralikku kaadrit. “Vaja on seljatagust – korralikke töömehi, ilma nendeta ei tee midagi,” nentis Sööt.

Hooajaliselt ka ise Pöide AG tegemistes kaasa lööva Harri Remmelkoore sõnul on ta juba pikemat aega seisukohal, et Pöide ja Audla ühistus töötavad vaimselt ja füüsiliselt terved inimesed. “On toimunud kaadrimuudatus – vanad on kõrvale astunud, loodritele ja joodikutele ei ole enam kohta, see aeg on jäädavalt möödas,” märkis Remmelkoor. “ Õnne on suutnud luua tubli kollektiivi, kus hoitakse üksteist ja ei ole suuri lahkhelisid,” lisas ta.


KOMMENTAAR

Pöide AG juhatuse liige Egon Jürisson: “Õnne Sööt on kolleegina kohusetundlik ja korrektne, temaga on meeldiv koos töötada. Õnne on taimekasvataja, kes analüüsib enda tehtut ja loob niimoodi seoseid, et saada veel paremaid tulemusi.  Meie ettevõtted on kasvanud nii haritud maade hektarite, loomade arvu kui ka toodangunäitajate poolest ja seega muutub iga valdkonna spetsialisti roll aina suuremaks. Hea on tõdeda, et Õnne näol on tegemist uuendustest vaimustatud ja tulevikku vaatava inimesega.

 

Print Friendly, PDF & Email