Maavanema vastuvõtu veinid valiti 30 veini seast (FOTOD) (9)

KUIDAS TUNDUB? Veini omaduste üle peab aru veiniklubisse kuuluv Tiina Mai. Taamal mõtiskleb Toomas Tõnissoo, paremal aga Arne Salong. TAMBET ALLIK

KUIDAS TUNDUB? Veini omaduste üle peab aru veiniklubisse kuuluv Tiina Mai. Taamal mõtiskleb Toomas Tõnissoo, paremal aga Arne Salong.
TAMBET ALLIK

Arensburgi veiniklubi alustas uut hooaega traditsiooniliselt vabariigi aastapäeva auks korraldatava Saare maavanema Kaido Kaasiku piduliku vastuvõtu veinide valimisega.

Ühtekokku oli jumalate jooki tänavu 30 sorti – neist 15 valged ja 15 punased, mistap paremate selgitamist ülearu lihtsaks ülesandeks lugeda ei saanud. Maitsmistööks kulus nii mõnigi tund. Valijaid oli 21.

Pimetestis degusteeritavaid veine esitles Altia Eesti AS-i sommeljee ja koolitaja Janek Laanisto, kes tunnistas, et Arensburgi veiniklubi üritustel on alati meeldiv käia. “Minu meelest on see üks suuremaid aktiivseid veiniklubisid,” tähendas ta.

Kõneldes neljapäevaõhtusest veinide valimisest, leidis Laanisto, et veinid olid väga kõrgel tasemel ja maaletoojad olid järelikult pingutanud. “Veinid, mis hindamiseks olid saadetud, olid ka mulle üllatusena väga kõrgel tasemel. Selliseid väga lihtsaid poeveine polnudki,” märkis ta.

Laanisto kiitis ka hindajate seltskonda, pidades neid piisavalt professionaalseks. “Hindamine läks mõnusa tempoga ja ma usun, et arvamused said adekvaatselt kirja,” nentis ta. Veinid, mis lõpuks kõrgeimad punktid said, olid ka Janek Laanisto eelistus.

Veine oli hindamisel üle ilma erinevatest piirkondadest. Valgete puhul said esikoha vääriliselt ühepalju punkte Hispaania ja Saksa vein, punaste seast oli võidukas üks “hispaanlastest”.

Parimad valged olid Macabeo viinamarjast La Villa Real (2014) La Mancha piirkonnast ja Pfalzi piirkonna Kendermanns Kalkstein Riesling (2014). Punastest hinnati aga parimaks Rioja piirkonna ühe parema veinikeldri Marques de Riscal’i vein Arienzo Crianza (2012).

Valik sai sommeljee kinnitusel maavanema vastuvõtu vääriline. Sama kinnitas ka veiniklubi president Märt Käesel. Ta märkis, et ehkki ülesanne oli mastaapne – selgitada parimad koguni 30 veini hulgast –, oli sommeljeel õhtu hästi läbi mõeldud, tempo oli korralik ning kolme tunniga oli hinded antud.

Veinide valikul pöörati Käeseli sõnutsi tähelepanu sellele, et need meeldiksid võimalikult paljudele inimestele ja sobiksid ühtlasi kokku erinevate roogadega.

Mis puutub kahte ühepalju punkte saanud valgesse veini, siis Märt Käeseli sõnul teevad nad maavanemale ettepaneku serveerida vastuvõtul mõlemat.

Saare maavanema vastuvõtt toimub 23. veebruari õhtul Kuressaare linnuses.

Fotod: Tambet Allik

Print Friendly, PDF & Email