Ruhnlane: tehke laev korda! (2)


jaan urvetRuhnu vallavanem Jaan Urvet pöördus majandusministeeriumisse nõudega teha saarega ühendust pidav katamaraan Runö kindlasti korda enne tänavust navigatsioonihooaega.

Probleemid Baltic Workboatsis ehitatud Runöga on habemega teema. Alates laeva liiniletoomisest 2012. suvel on operaator Väinamere Liinid toonud välja probleeme aluse jahutussüsteemis.

Laeva peamasin oli remondis enam kui kuu 2014. aasta sügisel ja nädal aega eelmise aasta suvel. Loomulikult mõjutas see saare elu, sest saabumata jäid koguni 12 turismigruppi, saarele tellitud ehitustöölised, polnud võimalik kohale tuua piisavas koguses toidukaupa ning saarelt ära viia mitmeid seadmeid ja jäätmeid.

“Pidev ootusseisund, kas on võimalik saarele pääseda või sealt lahkuda, pingestab ka elanike omavahelisi suhteid,” märkis Jaan Urvet (fotol) kirjas ministeeriumile. Turismigruppide saabumata jäämine halvas tema sõnul märkimisväärselt ka Ruhnu ettevõtjate tegevust.

“Senine venitamine lahenduste leidmisega on ärevust tekitav nii reisijate ohutuse kui ka liinilaeva jätkusuutliku töötamise osas,” osutas Urvet, kelle sõnul jääb arusaamatuks mittereageerimine nii laevapere garantiimärkustele 27.06.
2012 kui ka Väinamere Liinide parendusettepanekutele 17.02.2014 ja 27.09.2014. Ruhnu vald pöördus majandusministeeriumisse ka novembris 2014.

Runö jahutussüsteemi ümberehitust ja moderniseerimist on pidanud vajalikuks nii veeteede ameti laevastikuosakond kui ka kindlustusettevõtte OY Gard palgatud sõltumatu ekspertfirma IMCS.

Jaan Urvet nõuab, et Runö jahutussüsteemi ümberehituseks vajalikud vaegtööd tuleb kindlasti teha algavaks 2016. aasta navigatsioonihooajaks. “Tööde tegemata jätmisel võib navigatsioonihooaeg kujuneda taas ettearvamatuks, mis toob korvamatut kahju nii saare elanikele, ettevõtjaile kui ka saare külalistele,” nentis Ruhnu vallavanem.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna merendustalituse peaspetsialist Kadi Saks pöördus kolmapäeval Urveti kirja pärast veeteede ameti poole. Ta uurib, kas Urveti kirjeldatud avariiohud ja reiside katkemisohud on põhjendatud. Samuti palub ta edastada varasem kirjavahetus VTA, Saaremaa Laevakompanii ja kolmandate osapoolte vahel seoses Runö probleemidega.

Veeteede ametile anti vastamiseks aega kuni hiljemalt 9. veebruarini.


RUHNLASTELE APPI: Eile hommikul laaditi vajaminevad toiduained Roomassaares Kindral Kurvitsa pardale. LäÄÄNE POLITSEIPREFEKTUUR

RUHNLASTELE APPI: Eile hommikul laaditi vajaminevad toiduained Roomassaares Kindral Kurvitsa pardale.
LäÄÄNE POLITSEIPREFEKTUUR

 

Ruhnule tõttas appi Kindral Kurvits

Väga halbade ilmastikuolude tõttu jõudis toidukaup Ruhnu lennukil viimati 21. jaanuaril.

Kuna saare toiduvarude täiendamine on muutunud hädavajalikuks, pöördus vallavanem Jaan Urvet kolmapäeval Saarte Liinide poole, paludes kasutada toidukauba saarele toomiseks ja kolme inimese mandrile transportimiseks Pandat. Paraku ei sõida Panda nii suure tuulega. Seejärel pöördus Urvet abipalvega Ruhnu piirkonnapolitseiniku Žanna Kreštšenko poole, kes asus ruhnlaste abistamiseks võimalusi otsima politsei- ja piirivalveameti kaudu. Laevastik ja lennusalk leppisid kokku, et sobivaim variant on kasutada piirivalvelaeva Kindral Kurvits, mis oli parasjagu Saaremaa lähistel patrullimas. “See on näide, kuidas peab toimuma koostöö hädaolukorras,” märkis Kreštšenko. Ta rõhutas, et ruhnlaste abistamine ei mõjutanud mingil moel patrulli merepääste-võimekust ja õnnetuse korral reageerinuks alus kohe päästevajadusele.

IMG_20160128_144822

Kauba laadimine Ringsu sadamas. Foto Jaan Urvet

Eile hommikul laaditi vajaminevad toiduained Roomassaares Kindral Kurvitsa pardale ja laev suundus Ruhnu. Kui alus oli poolel teel, selgine
s ilm ka Pärnus ja lennuk tegi reisi Ruhnu ja Kuressaarde. Jaan Urvet ütles päeval kauba laadimisest hetkeks hinge tõmmates Saarte Häälele, et veel hommikul ei olnud lennuki saabumise kohta mingit infot, sest ilmaolud olid jätkuvalt kehvad. “Lennukile ei saanud kindel olla, seepärast politseilt laevaabi palusimegi,” sõnas ta.

Tavaliselt tuuakse toiduaineid saarele kaks korda nädalas lennukiga, eile sai viimasest kaubareisist täpselt nädal. “Sellega on meil seotud ka koolitoitlustamine, põhikoolis on 12 õpilast. Mandril ei tuleks see kõne allagi, kui öeldaks, et Selverisse ei tule nädal aega kaupa.”

Kindral Kurvits jäi oma suure süvise tõttu reidile ja sealt toimetati toidukaup kaldale paadiga.

Mehis Tulk

Print Friendly, PDF & Email