Üllatusega kuulsime riigitelevisiooni uudistesaatest “Aktuaalne kaamera” (24.01), et naiste varjupaigateenus on lõpuks laienemas ka saartele. Uudise edastas sotsiaalministeeriumi ametnik, võrdsuspoliitikate osakonna juhataja Katri Eespere. Saatsin arupärimise, kust tema info tuleb ja miks meie ei klassifitseeru järsku enam teenusepakkujate alla. Meilile ei ole ta kolme päeva jooksul vastanud, telefonile samuti mitte. Inimene on hõivatud.
Tallinn ja Saaremaa on kohati teineteisest ikka väga kaugel. Meie siin kohapeal teame, et just sellest aastast lõpetab tegevuse üks asutus, mis pakkus pikki aastaid laste ja naiste varjupaigateenust.
Tihti on naiselgi süüd
2001. aasta lõpus avati koostöös EELK Kuressaare Laurentiuse koguduse ja Kuressaare linnavalitsusega varjupaik Laurits. Algusaastail oli varjupaik mõeldud hooletusse jäetud ja ohtu sattunud lastele, 2007. aastast tuli juurde naiste varjupaigateenus, kuna selle järele oli vajadus. See vajadus ei ole ka nüüd kuhugi kadunud, vaid suureneb aasta-aastalt.
Kurb, et üks päris hästi töötanud süsteem on ära lõhutud. Tavainimene võib ju arvata, mis vägivalda või probleeme meie turvalisel saarel siis ikka on. Siiani kohtame suhtumist, et naised on ise süüdi, provotseerivad, lausa nuruvad rusikat.
Olgem ausad, paljude aastate töökogemus näitab, et tihti on, jah, naiselgi süüd. Koos juuakse ja koos lüüakse. Naisel on koht, kuhu pöörduda, meestel ei ole sedagi. Vägivalda ei saa siiski õigustada mitte mingis olukorras. Ka alkohoolikust naine on inimene, vajab kaitset ja abi. Ja igaühele tuleb anda võimalus, kui ta vaid ise seda tahab.
On muidugi ka selliseid naisi, kelle eest võitlevad ja võimlevad kõik instantsid, ent kes ise oma probleeme isegi ei tunnista ega ole veel abiga rahul ka. Kahjuks kõiki aidata ei saa. Inimene ise peaks ikka poolele teele vastu tulema ja veidigi vaeva nägema. Praegune ebaturvaline elu ei välista mitte kellegi jaoks meist ühel päeval või ööl kuhugi varjupaiga uksele koputamist.
Varjupaika tööle ei satu igaüks. See peab ikka üks “poolsegane” inimene olema, kes tuleb miinimumtasu eest parandama katkisi olukordi ja katkisi inimesi. Ametnikud sulgevad reedel kell 17 arvuti ja lähevad koju. “Varjupaigalood” siis tavaliselt alles pihta hakkavad. Tuleb lähtuda seadustest, sissekirjutusest, lähedaste olemasolust, aga ennekõike inimlikkusest. Ei saada ju minema kahe karguga 80-aastast välismaa kodanikku, kellele poeg on keretäie andnud. Valus on vaadata vana naise pisaraid, kui kaks kuud arutatakse, mis temast edasi saab. Samuti ei saada öösel tänavale teismelist tüdrukut, kes teab, et ema on purjus ja magab.
Hindeks “neli pluss”
Ma ei hakkaks praegu ja siin tuima statistikat ära tooma, aga olenevalt aastast on varjupaigateenust vajanud 30–60 inimest. Need on öömaja vajajad. Lihtsalt nõu ja abi saajaid on igal aastal saja ringis. Aruanded, mille täitmine ei ole just lihtsate tööde killast, on saadetud igal aastal sotsiaalministeeriumile. Hoolekande valdkonna inimene teab, millest ma räägin.
Seda, et Saaremaal ei eksisteeri varjupaika, oleme kuulnud varemgi. Ikka ja jälle tuleb mõni kolleeg koolituselt, õppepäevalt või seminarilt ja teatab: “Aga meile räägiti, et Saaremaal varjupaika ei ole.”
Võin oma sõnadega siin lahti kirjutada, millest see on tulnud.
Eestis lõid tublid naised 2006. aastal naiste varjupaikade liidu, kuhu alla on koondunud 13 naiste tugiasutust üle Eesti (lisan meeldetuletuseks: Laurits avati Kuressaares 2001. aastal). Nad on hakkajad ja tublid, kirjutavad projekte, on saanud toetust Norra riigilt ja nüüd ka juba paaril aastal sotsiaalministeeriumilt. Neil on oma jurist ja psühholoog, kõik on kõrgelt haritud ja asjalikud inimesed. Eks sellepärast ei peagi nad liitu mittekuuluvaid varjupaiku tegijateks. Möödunud aasta lõpul korraldas sotsiaalministeerium naiste varjupaigateenusele riigihanke, kust said toetust jällegi vaid varjupaikade liitu kuuluvad asutused.
Sellest aastast hakkab Kuressaareski naiste varjupaigatööd korraldama Pärnu naiste varjupaik, teenused arenevad ja paranevad. Laste turvakodu kaks tuba on sellest aastast Pikk 2A asuvas sotsiaalmajas.
Loodame, et lõpuks võidab siiski abivajaja. Siiani oleme saanud oma tugivõrgustikuga hakkama, kõik spetsialistid on omavahel tuttavad. Ega igaüks tahagi ulmelisi summasid oma paari hinnalise lause eest, nagu mandril tundub olevat.
Mina julgen panna varjupaiga Laurits töö hindeks kõva “neli pluss”. Oleme teinud siin kõik endast oleneva ja tihti ka rohkem. See ei ole enesekiitus, oleme tõesti olnud vajalikud. Eriti kurb on nende lugude pärast, millesse on kaasatud lapsed. Seda rohkem rõõmu on hiljem, kui tuleb tagasiside, et perel läheb hästi. Lapsed on tulnud meid hiljem veel tänama ja külastama. Neil hetkedel tunned, et oled teinud õiget asja. See on olnud põnev aeg. Edu uutele tegijatele, töö sellel põllul ei lõppe kunagi.
Anneli Jakobsoo, Kuressaare laste ja naiste varjupaiga Laurits juhataja
Hea,kui tormi ajal leiad vaikse sadama.Kahju,et NL ajal seda võimalust polnud.Seda oleksid paljud vajanud….Aitäh,et olemas olete ja vastu peate!
Olete teinud tublit tööd ja olnud vajalikud! kahju, et peate lõpetama, jõudu ja edu edasiseks ja ikka pea püsti, sind on ka edaspidi väga vaja, Anneli!
Mina leian, et sellise koha kaotamine on ülekohus rahva vastu.praegune aeg on närviline ja pole märgata, et see miskitpidi rahulikumaks jääks.Pered on töö tõttu lahus, palju on alkoholismi nii meeste kui naiste hulgas.inimesed võõrduvad üksteisest, vastastikune armastus jaheneb, tekib kahtlus ja usaldamatus, mis omakorda tekitab tülisid ja nii juhtubki, et ägedamad suruvad nõrgemad kodust välja.Tavaliselt on põgeneja pool naine lastega,aga kuhu nüüd minna.Kelle uksele lähed öösel koputama ja varju paluma.Meil kõigil on sõbrad ja tuttavad, aga kui palju on nii häid sõpru, kes oleksid nõus ennast segama teise pere tülli ja hiljem ,kui paar lepib, siis ise kannataja olema?Selleks ongi vaja neutraalset kohta, mis pakuks varju ilma süüdistamata, ilma kohut keelegi üle mõistmata, lihtsalt hädalist antud olukorras aitama.Juba meditsiin on saanud palju kahju mõnegi ümberkorraldusega, kas siis tõesti peab sama kaotus tabama ka halastust ja hoolimist?Siin tahaks kangesti kopu´tada nende südametunnistusele , kellest selle asutuse kaotamine oleneb ja neid väga sügavalt mõtlema panna.Igaüht võib tabada sandikepp, kerjakott või vangirauad.Seda ei usu keegi enne kui see aeg on äkki käes.
Kui too Pikk2a on ikka sama majake kus nüüdsest naistele ja eriti lastele varjupaika pakkuda kavatsetakse – siis peaks varjupakkuja ka teadma,et praaegugi saab kunagine ahistaja,millegipärast ahistatudega ühist katusealust jagada.
Läinud aasta viimase kuu 29.päeval pidi toimuma kohtuistung kooselus elanud kooselajate asjus.Kohalik press pole sündmust millegipärast märkimisväärseks pidanud…
Mina võtaksin küll hea meelega niimõnegi kena tibi enese juurde varjule ja mitte ainult….
Õudne mõelda, et riigil on kahju sellisele vajalikule asutusele raha anda, sest tõesti perevägivalda on meil palju. Tean seda enda käest, sest olen ise lapsena küllalt kodust põgenenud, kuna isa peksis nii ema, kui lapsi, siis aga ei olnud abi kusagilt loota, oli sügav vene aeg, ema ei julgenud kellelegi rääkida, et peksa saime, aga nüüd on ju teised ajad. Raha loobitaks siia ja sinna, mingite kuradi sõjamasinate peale meeletud miljonid, aga inimene see kannatagu, sest raha pole. Oleks aeg midagi ettevõtta nende õnnetute perede heaks!