Ratla küla sai oma raamatu

Nädal tagasi andsid Ratla külaseltsi Koduhoidjad käsitöömeistrid külaelu kajastavale trükisele “Ratla mosaiik I” oma hinnangu.

Võõrustaja Kanni Papp, kelle talus seltsi naised koos käivad, polnud kiitusega kitsi. “Minu ülesanne on ka raamatuid inimestele välja jagada. Iga päev käiakse küsimas. Ratla inimeste, ükskõik kus nad praegu elavad, huvi on suur,” ütles Papp.

Teose koostaja Hilja Koel märkis, et oma panuse raamatu tegemiseks andsid kõik seltsi liikmed ja paljud teised, kes Ratla külaga seotud.

Pilkupüüdva esikaanepildi joonistas näiteks kunstnik Paul Aav. “Joonistasin mälu järgi pildi Ennu talust. Olin ju siis alles laps, kui naabertalu õues niisuguseid masinaid ja tuuleveskit nägin. Algselt oli see pliiatsijoonistus mõeldud raamatu sisepildiks, aga kui koostaja seda nägi, siis arvas, et see sobib esikaanele. Kahjuks on paljud nüansid trükkimisel kaduma läinud,” rääkis Kahvi talu Paul Aav.

Materjalide kogumise, valiku ja kokkupanemisega läks koostajal aega kaks aastat. “2013. aastal sattus minu kätte Leili Väljaääre suur kaustik, kus oli kirjutisi enam kui kaheksakümne pere kohta. Sealt saingi mõtte asjaga edasi minna. Kuigi Karja kihelkonnast on ilmunud mitu trükist, tundsin, et Ratla küla kohta on veel midagi vaja teada anda,” rääkis koostaja raamatu ideest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et selles trükises on igaühe jaoks midagi. Ainuüksi Ratlaga seotud tegusate inimeste loetelu hõlmab 12 lehekülge. Külast on võrsunud riigiametnikke, kunstnikke, tippsportlasi, rahvusvahelise mainega majandusjuhte, ajakirjanikke, luuletajaid, omavalitsustegelasi ja keda kõike veel.

Teos annab põhjaliku ülevaate külaelanike töö- ja kultuurielust, haridusasutustest, loodusest, seltsielust, Kaitseliidust, küüditamisest, saarlaste elust Siberis, kolhooside moodustamisest, kinoskäimisest ja tantsupidudest.

Hilja Koel on alustanud juba uue raamatu koostamist. “Ratla mosaiik II” (mälestusteraamat) peaks tema sõnul lugejate ette jõudma Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks.

Print Friendly, PDF & Email