Saarlased noppisid harrastusteatrite festivalilt preemiaid (1)

MILLAL KÜLL KALEV KOJU JÕUAB: Rando Väljaotsa mängitud Pliuhkam oma tuhm-juhmi olekuga rõhutab pidevalt, kelle käes on võim. Roosi (Merike Meriloo) on end ammu vanamehe järgi kohandanud.  TAMBET ALLIK

MILLAL KÜLL KALEV KOJU JÕUAB: Rando Väljaotsa mängitud Pliuhkam oma tuhm-juhmi olekuga rõhutab pidevalt, kelle käes on võim. Roosi (Merike Meriloo) on end ammu vanamehe järgi kohandanud.
TAMBET ALLIK

Saaremaa teater naasis XIV harrastusteatrite riigifestivalilt laureaaditiitli ja näitlejapreemiaga ning Salme vallateater näitleja- ja eripreemiaga.

22.–24. jaanuarini Paide kultuurikeskuses toimunud festivalist võttis osa 18 teatritruppi mitmest paigast üle Eesti. Festivalile kandideeris aga koguni 51 harrastusteatrit. Saaremaalt läbisid tiheda sõela Saaremaa teater lavastusega “Millal küll Kalev koju jõuab”, Salme vallateater rahvaliku muusikaliga “Randas öitseb kibuspuu…” ja Tornimäe näitering Tungal tükiga «Kahekõned» (lavastaja Krista Kütt, põhineb Arvo Valtoni tekstidel).

Lutsu peab tajuma

Saaremaa teatri lavastus on inspireeritud kolmest Oskar Lutsu loost, mille seadis üheks näidendiks kokku lavastaja Väino Uibo. Saarte Häälele ütles Uibo, et tegemist on paraja pähkliga näitlejate jaoks. “Luts on nii peenekoeline ja tema huumor, sellest ei saa niisama üle astuda, peab ikka tajuma,” selgitas ta.

Näitleja eripreemia saanud Rando Väljaotsa kohta jagus lavastajal vaid häid sõnu: “Randoga on nihukene asi, et ta tuleb hästi järele (lavastaja mõttele – toim) ja kui ta plahvatab, siis on plahvatatud.” Samas lisas Uibo, et Lutsul on kõik tegelaskujud värvikad, mistõttu ei piisa sellest, kui ainult üks näitleja laval särab. Laureaaditiitel on seega tunnustuseks kindlasti kõigile osatäitjaile.

MTÜ Saaremaa Teater juhatuse esimehe Elli Tänavotsa sõnul oli ka esmane tagasiside, mida andsid teatripedagoog Lembit Peterson ja näitleja Kaie Mihkelson, igati positiivne. Ka nemad olid välja toonud, et Lutsu tükke ei ole sugugi lihtne mängida. Samuti märgiti ära, et etenduses oli tajutav Väino Uibo käekiri  ning tähele pandi ka suurt tööd, mis oli tehtud näitlejatega. “Oleme hakkama saanud raske tükiga ja väga hästi,” rõõmustas Tänavots.

“Millal küll Kalev koju jõuab” esietendus 14. novembril 2014. aastal Kuressaare linnateatris. Lavastuses mängivad Rando Väljaots, Merike Meriloo, Anna-Maria Lember, Marius Kupits, Leelo Laus, Virgo Neemre, Kalle Kadarik ja Tiia Marist. Kunstnik on Elli Tänavots.

Salme vallateatri tüki “Randas öitseb kibuspuu…” autorid on Arved Haug ja Vaapo Vaher. Lavastaja Maire Sillavee märkis, et vahetult enne festivalile minekut tuli koosseisus teha väike vangerdus. Üks osatäitjatest oli haigeks jäänud ja teda asendas Margus Lepik, kes muidu vastutab lavastuse heli ja valguse eest. Muus osas kulges kõik plaanipäraselt.

Sillavee sõnul toodi tagasisides välja salmekate tüki kerget ja rahvalikku ning lustilist olemust. Samuti jäid tagasiside andjatele kõrva ehe saare murrak ja rannameeste head naturaalsed killud. Märkusi tehti aga selle kohta, et tekst ja laulud venisid ehk liiga pikale. Sillavee nentis, et nõuanded on alati teretulnud. “See on nende festivalide oluline komponent, et ühest küljest näed teiste etendusi ja saad seeläbi targemaks ning teisalt saad oma lavastuse kohta tagasisidet,” selgitas ta.

Näitleja eripreemia pälvis Kalmer Poopuu. “Talle sobivad kerge koomuskiga osad,” märkis Sillavee, lisades, et Poopuul on oskus leida humoorikate tegelaskujude jaoks just see õige maneer ja viis. Eripreemia pälvis aga Reet Sillavee, kes on lavastuse tantsujuht.

Muusikalis löövad kaasa veel Mirle Arge, Annika Lii, Kaupo Sirel, Meelis Juhandi, Viljar Merivald, Annika Juhandi, Silver Õun, Mati Schmuul, Mihkel Mereäär, Viljer Lõbus, Tea Merivald, Elika Sepp ja  Marina Maasik. Muusikajuht on Rein Orn ja kostüümid tegi Ene Sepp. Rahvalik muusikal esietendus 30. mail 2014. aastal Salmel.

Peavõit Kiviõlisse

Festivali peavõit läks seekord Kiviõli näiteringile Otpad Kiviõlist, kes esitas Oleg Bogajevi muinasjutu “Elasid kord”, lavastajaks Galina Ditkovskaja. Maire Sillavee sõnul oli tegu väga filigraanse etendusega. “Tükk aega ei tahtnudki saalist ära minna, lummus oli nii suur,” sõnas ta.

Festivali žüriisse kuulusid näitleja Külliki Saldre, lavastaja ja kriitik Jaak Allik ning ajakirja Teater.Muusika.Kino peatoimetaja Madis Kolk. Festivali korraldasid Eesti harrastusteatrite liit, Paide huviteater ja Paide kultuurikeskus.

 

Print Friendly, PDF & Email