Kõljala lehmad lõpetasid kriisiaasta rekordlüpsiga (2)

TULEMUSLIK kooslus: farmijuhataja Lauri Post ja tublid piimalehmad eile hommikul Haeska külmlaudas. TAMBET ALLIK

TULEMUSLIK kooslus: farmijuhataja Lauri Post ja tublid piimalehmad eile hommikul Haeska külmlaudas.
TAMBET ALLIK

Saaremaa edukaim piimatootja Kõljala POÜ uuendas lõppenud aastal piimanduskriisi kiuste maakonna rekordit keskmise väljalüpsi arvestuses.

“Sügisest alates oleme olnud väga ilusasti plussis oma toodanguga,” ütles Kõljala POÜ juht Tõnu Post, kelle juhitud ettevõte viis lehma keskmise väljalüpsi 11 247 kilogrammile, mida on 123 kilo rohkem kui tunamullusest aastast pärinev eelmine Saare maakonna rekord. Eelmisel aastal jäi rekord mitte kõige õnnestunuma siloteo tõttu uuendamata ja tuli piirduda 11 012 kiloga. Üle 11 000 kilo on Kõljala lehmad lüpsnud juba kolmandat aastat järjest, ükski teine Saaremaa piimafarm seda tulemust ületanud ei ole.

Teisel kohal on praegu Kärla PÜ samuti lõppenud aastasse jäänud 10 365 kiloga ja kolmandal kohal taas Tõnu Posti juhitud Valjala ühistu, kus lüpsi 9358 kilo lehma kohta.

Eesti edukamate hulgas on Kõljala ka toodangu rasva- ja valguprotsendi arvestuses.

Tõnu Posti sõnul sõltub hea piimaand kõige enam korralikust siloteost, raskele ajale vaatamata ei ole Eesti edukamate piimatootjate hulka kuuluv Post loobunud ka loomade lisasöötadest. “Kui sa tahad  lehmalt rohkem piima, siis sa pead ka garanteerima loomale kõik, mis kõrge toodangu tagab,” märkis Kõljala ühistu juht.

Ka madala piimahinna juures välistas Kõljala ühistu toodangu kunstliku vähendamise. “Olukord piimatootmises on niigi kehv ja kui ma nüüd tagasi hakkan võtma, siis mu rahavood kaovad ära ja majanduslik olukord läheb aina halvemaks. Praegu peaksin hoopis püüdma toodangut võimalikult tipus hoida,” selgitas Tõnu Post.

Kõige aegade parema tulemuse tegi ka teine Posti juhitud piimatootja – Valjala POÜ. “Suve teisest poolest on Valjala väga ilusasti oma toodanguga plussis ja kui me nii edasi läheme, siis sel aastal peaks piima veelgi rohkem tulema,” rääkis Post.

Nagu kõiki Eesti piimatootjaid teeb ka Tõnu Posti murelikuks piimaturu äärmiselt keeruline olukord. Alates 2014. aasta augustist ei kata piima hind enam toodangu omahinda, eelarveauku on aidanud lappida viljamüügist saadav tulu. Kuigi ka vilja hinnaga pole lood kiita, aitab omakasvatatud vili söödakuludelt kokku hoida.  “On väga piiri peal kõndimine, et saaks oma asjad kontrolli all hoitud ja ära elatud, sest see aasta tuleb tõenäoliselt veel raskem kui eelmine,” rääkis Tõnu Post.

“Vähemalt esimesel pool­aastal olukord kindlasti ei parane, pigem läheb aastalõpuga võrreldes natukene kehvemaks,” lisas ta. Mõtlema paneb seegi, et kui mullu oli tootjatel parematest aegadest pisut rasvakihti kogunenud, siis praeguseks on varud ammendunud ja võimalusi pinnale püsida jääb vähemaks.

Print Friendly, PDF & Email