Ameeriklased kavandasid “kuuvärinat”

1950. aastate lõpus, kui külm sõda käis täie hooga, kavatsesid ameeriklased venelaste hirmutamiseks lõhata Kuul tuumapommi ja kutsuda nii esile kuuvärisemise.

Sellest kirjutas ajakiri Newsweek viitega Valge Maja arhiividokumentidele. Vastavalt dokumentidele plaanis Washington rajada Maa looduslikule kaaslasele sõjaväebaase ja korraldada seal tuumaplahvatusi.

Newsweeki andmetel tulid plaaniga korraldada Kuul tuumaplahvatus välja New Mexicos asuva USA õhujõudude keskuse analüütikud, kes töötasid välja erirelvastust. Nende kavatsus oli tekitada “kuuvärinat” – see tähendab Kuu pinnase kõikumist.

Newsweek kirjutab, et ühelt poolt oleks sel ettevõtmisel olnud puhtteaduslik tähtsus, sest suure tõenäosusega oleks see aidanud paremini mõista nii päikesesüsteemi arengut tervikuna kui ka Kuu tekke protsessi. Teiselt poolt oleks “kuuvärisemine” kindlasti hirmutanud Nõukogude Liidu elanikke. Järelikult olnuks säärane ettevõtmine oluline ka poliitilises mõttes.

Sõjaväebaasi ehitamiseks Kuule kavatseti kulutada kuus miljardit dollarit (toonases vääringus) ja sinna plaaniti asustada 12 sõjaväelast. Baas taheti avada juba 1966. aastaks, kusjuures ehitustöid kavatseti alustada 1965. aastal. Arhiividokumentide andmetel oli vajalikud ehitusmaterjalid ja muud komponendid kavas Kuu peale toimetada Saturn-tüüpi raketiga. Ühtekokku oli plaanis korraldada Kuule 74 lendu.

Print Friendly, PDF & Email