Kadi ja Tõnis paljastasid mäkrade salaelu (1)

MUUTSID TEADMISI: Mägrad Kadi (paremal) ja Tõnis toimetasid kaamera ees teistmoodi kui arvata oli. LOODUSKALENDER.EE

MUUTSID TEADMISI: Mägrad Kadi (paremal) ja Tõnis toimetasid kaamera ees teistmoodi kui arvata oli.
LOODUSKALENDER.EE

Saaremaa mägrakaamera abiga sai vääratud teadmine, nagu oleks mäger vaid öö- või videvikuloom.

Kaks aastat Saaremaal jälgitud mägrapaar toimetas oma uru peasissekäigu juures suisa keskpäevalgi. Kadi raadio ja Tõnis Kipperi järgi nime saanud mägrapaari Kadi ja Tõnise käitumises oli zooloogi ja mägrakaamera jälgija Tiit Hundi sõnul muudki huvitavat.

Näiteks kui Kadi toimetas kevadel tihti ringi pesa korrastades ja urgu suuremaks ehitades, siis seda, et isasmäger oleks säärase tööga tegelenud, ei näinud Hunt kordagi.

Aasta 2016 on Eestis kuulutatud mägra-aastaks ja Tiit Hunt avaldas lootust, et selle aasta lõpuks ollakse tänu maikuus taaskäivituvale kaamerale tükmaad targemad. Pilti loodetakse saada ka mäkrade pisiperest. Nimelt poegib mäger üle aasta ja sel aastal peaks Kadil olema just poegimise aasta.

“Aktuaalsele kaamerale” ütles Hunt, et juba mäkrade paaritumine on omaette vaatepilt. “Kui mägrad paaritusid, võtsid nad selle väga tõsiselt ette ja see kestis kaamera ees lausa poolteist tundi.”

Eestis võib elada hinnanguliselt umbes 3000 mäkra. Nende arvukust on vähe uuritud, kuid sel aastal võetakse loendus Keskkonnaagentuuri eestvõttel põhjalikumalt käsile.

“Üldiselt ei ole mäger jahimeestele atraktiivne. Mandri-Eestis kütitakse teda väga vähe, pigem on see küttimine juhuslikku laadi. Saaremaa on erand, sest Saaremaal on mäger muutunud pigem nuhtlusisendiks. Suurem osa mäkradest kütitaksegi Saaremaal. Hiiumaal aga meil mäkrasid üldse polegi,” rääkis Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist, ulukiuurija Peep Männil esmaspäeval “Aktuaalsele kaamerale”.

Print Friendly, PDF & Email