Kandlepäeval tähistatakse Sepa Vassa sajandat sünniaastapäeva

TALLINNAS ESINEMAS: Aasta oli siis 1977, Vassili Sepp koos oma muusikakombainiga. VALDUR-PEETER VAHI

TALLINNAS ESINEMAS: Aasta oli siis 1977, Vassili Sepp koos oma muusikakombainiga.
VALDUR-PEETER VAHI

14. jaanuaril möödub sada aastat kuulsa Orissaare pillimehe ja -meistri Vassili Sepa sünnist. Tema mälestust hoitakse au sees traditsioonilisel kandlepäeval.

Järjekorras 14. kandlepäev leiab Orissaare kultuurimajas aset laupäeval ehk 16. jaanuaril. Seal võetakse kokku ja tutvustatakse legendaarse kandlemeistri, keda rahvas Sepa Vassaks hüüdis, elu. Vassast pajatavad kandlepäeva eestvedaja Õie Pärtel ja ka legendaarse mehe tütar Helve Rand. Lisaks pannakse üles näitus. Sellega seoses ootab Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste teateid Vassa tehtud pillidest, mida näitusel eksponeerida saaks. Viljaste märkis, et vajadusel on ta nõus kanneldele ise järele tulema ja pärast ka tagasi tooma.

Õie Pärteli sõnul valmistas Vassa oma elu jooksul umbes 500 kannelt. “Ta oli ikkagi üle Eesti tuntud rahvapillimees ja pillimeister,” lisas Pärtel. Vassa tuntust suurendasid ka mitmed ülesastumised televisioonis. Muu hulgas vändati tema tegemistest 1988. aastal saade sarja “Pillimeister” raames.

Tänavune kandlepäev on tavapärasest formaadist mõneti erinev. Avalike õpitubade asemel toimub päeva algatuseks proov neile, kes osalevad suvisel laulupeol. “Siis on väike lõuna ja seejärel kontsert,” lisas Pär­tel. Kontsert algab kell 16 ja sissepääs maksab kaks eurot. Esinejaid on nii saarelt kui ka mandrilt. Teiste seas astuvad üles Viljandi kultuuriakadeemia tudeng Sigrid Vinn, kes on mitmeid aastaid õppinud kandlemängu ka Kuressaare muusikakoolis, Helle Suurlaht Harjumaalt ja kandlemeister Mart Aardam. Väga palju on ka väikekandle mängijaid, märkis Pärtel.

Kandlepäeva eestvedaja sõnul on kandlemäng Saaremaal tõusuteel. “Ilmselt otsitakse oma juuri ja kannel on ju lihtsalt maagiline pill,” arutles Pär­tel ja lisas, et kui kandle kord juba kätte võtad, siis käest ära panna seda enam ei taha. Lisaks mängimisele on küllaltki populaarne kannelde meisterdamine.

Pärtel tõdes, et kandlemängu algtasemel selgeks saamine ei ole kuigi raske. “Pensionieas inimesed õpivad selgeks ja väikesed esimese klassi lapsed saavad ka hakkama,” sõnas ta. Võluva rahvapilliga on aga võimalik ka keerulisemaid palu esitada. “Arenemisruumi on alati,” kinnitas Pärtel.

 

Print Friendly, PDF & Email