Keskerakond kahtleb uues parvlaevaühenduses (8)

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis majandus- ja taristuminister Kristen Michalile üle arupärimise, mis puudutab mandri ja suursaarte vahelise parvlaevaliikluse korraldamist, ning soovib vastuseid küsimustele, mis puudutavad kahtlusi ühenduse kvaliteedis.

Arupärijate esindaja Jaanus Karilaiu sõnul vajavad parvlaevaliiklust puudutavad küsimused ülevaatamist, sest juba oktoobrist hakkab mandri ja suursaarte vahelistel liinidel tegutsema uus vedaja, kelle võimekus pole praegu veel selge.

Keskerakond meenutab, et parvlaevaühendus Saare- ja Hiiumaaga sai suurema tähelepanu osaliseks 2014. aasta teises pooles, kui läbiviidud riigihanke tulemusena sõlmiti hankeleping Tallinna Sadama tütarettevõtetega. Lepingu kohaselt asub uus vedaja suursaarte parvlaevaliiklust opereerima 2016. aasta 1. oktoobrist ja teenuse tagamiseks on tellitud neli uut parvlaeva.

“Paraku on praegu veel ebaselge, kas kõik neli parvlaeva ka õigeks tähtajaks valmis saavad. Avalikkust on sõlmitud lepingutest informeeritud üsna vähesel määral ning see tõstatab paratamatult küsimuse, kas Saare- ja Hiiumaa parvlaevaühenduse kvaliteet võib oktoobrist hoopis langeda ning teenuse hind tarbija jaoks tõusta,” ütles Karilaid.

Tema sõnul on õhus ka mitu huvitavat õiguslikku küsimust. “Toetuste andmist riigi äriühingutele peetakse riigiabiks. Riigiabi andmine tuleb aga enne kooskõlastada Euroopa Komisjoniga. Oleks huvitav kuulda, kuidas kavatseb riik tagada, et sarnaselt Estonian Airi juhtumiga ei ole ka parvlaevaliikluse korraldamises tekkimas potentsiaalset keelatud riigiabi andmise olukorda. Kas Euroopa Komisjon on kavandatavast riigiabist informeeritud? Parvlaevaliikluse korraldamises on nii mõndagi ebaselget ning pean ainuõigeks, et minister Michal olukorda veidi valgustaks,” rääkis Karilaid.

Lisaks soovivad arupärijad teada, mis kuupäevaks peavad neli parvlaeva laevade ehituslepingute kohaselt valmima. Samuti seda, kui suur on nende parvlaevade maksumus ja kes võtab vastutuse, kui tellitud neli parvlaeva või mõni nendest laevadest ei valmi tähtaegselt ega jõua 2016. aasta oktoobriks suursaarte vahelistele liinidele.

 

Print Friendly, PDF & Email