Me armastame Eestit! (2)

Selle suurepäraselt alanud uue aasta alguses tahaksin ma tänada kõiki Eesti Vabariigi institutsioone, kes muudavad puudega lapse kasvatamise kõige imelisemaks kogemuseks terves maailmas. Aitäh teile! Need asutused teavad, kui suurepärane, ainukordne ja vahva on ühe sügava liitpuudega lapse kasvatamise igapäev.

Nauditav on teadmine, et nad kõik pingutavad koledal kombel päevast päeva, et seda elamusterohket kogemust veelgi hinnalisemaks muuta. Viimane pingutus oli näiteks uue abivahendi määruse jõustumine. Mul on hea meel, et ükski asutus ei rikkunud meie perede rahulikke jõule, andmaks aegsasti ette teada, et uuest aastast on ootamas nii tore üllatus! Seega on tunne, et pühad ikka kestavad veel ja veel…

Sügava puudega laps saab igas kuus 80,55 eurot preemiat. Tema vanemat, kes ei ole saanud tööl käia, autasustatakse suisa 19 euroga. Kui sa oled siiski töötav vanem, siis sa seda täiustavat panust ju nagunii ei vaja. Riik lisab sellele summale aga veel 45 eurot nn lasteraha. Seda on ju rohkem kui küll, et tasuda postkasti potsatanud 250-eurost arvet abivahendite rendi eest jaanuarikuus. Eelmisel kuul, enne uue abivahendi määruse jõustumist, saime hakkama 50 euroga kuus. Aga tühja kah, rahas ei peitu ju õnn! Õnn on meie lastes, neis särasilmsetes naerusuudes!

Hoolimata sellest, et minu autistlikul epilepsiahaigel pojal puudub võime ise kõndida, süüa ja rääkida, on tal alles võime naeratada. Istumiseks on vaja eritooli, seismiseks on vaja seisulauda, potil käimiseks potitooli, õues käimiseks käru ja ratastooli, lihaste treenimiseks erijalgratast, epilepsia raviks ravimeid, söömiseks püreestatud toitu, igapäevaselt veel hügieenitarbeid, kõnni harjutamiseks ortopeedilisi jalatseid, ortoose, autos istumiseks eriturvatooli jne, jne. Naeratuseks pole vaja midagi.

Sinu pingutust selle naeratuse taga on riik ju ometi märganud. Ta teab, millise lustiga sa püreestad päevast päeva toitainerikkaid eineid, et neid hiljem seintelt ja põrandalt vaimustusega maha nühkida. Ta teab, kui lahe on panna sõrmkindaid näppude otsa, milles puudub igasugune lihastoonus, suruda maas ussina põgeneda üritava väikemehe jalgu, mis sulle heldelt näkku hoope jagavad, saabastesse.

Riik teab, et sa suudad – sa jõua õigeks ajaks tööle! Ta naerab koos sinuga, kui tormad apteegist haige lapse juurde kotitäie piirhinnastatud ravimitega. Ta väärtustab su kogemust ja puhanud palet, kui kiirustad hommikul tööle pärast koosveedetud ööd ühes teletupsude, Noo-Noo ja mõne krambihooga. Riik teab, et see tõstab su tulemuslikkust ka tööl!

Sa saaksid küll kasutada lapsehoidmisel Euroopa Sotsiaalfondi raha pea 6000 eurot aastas, kuid on ikka tõeline vedamine, et kohalikus maakonnas ei ole ühtegi teenusepakkujat, kes oleks vastanud hanke tingimustele. Nii sa saadki veeta veel mõned hindamatud ööd, taipamata, kas Tinky-Winky magab sinuga ühel padjal või tabab sind õnn ja järgmised kolm kuud sõidab sust igal ööl 20 korda üle politseiauto Pelle.

Kuna riik seda kõike teab, siis ta teebki sulle ühe erilise kingituse – muudab seadust, parandab seda, et kõik saaks veelgi helgem, et su lapsel oleks parem. Ja nii sünnibki suisa viis korda etem arve! Aitäh mõistlike piirhindade eest abivahenditele!

Nii hea, et sotsiaalkindlustusamet tuleb sulle appi ja tõdeb, et meil lasub ülim õnn tasuda see arve ikkagi täies ulatuses. Nii tore, et kõik on jokk! Järgmisel kuul saab ehk kuidagi teisiti – erivahenditele eriotsus erivajadustega naerusuule.

Mul on siiralt hea meel, et meid, puuetega laste vanemaid, toetatakse sellel imelisel kooskasvamise teel mõistmise ja austusega. Aitäh, Eesti Vabariik! Palun vabandust mu iroonilise meele pärast, ma olen lihtsalt uusaasta õhtust saati koos oma naerusuuga vaadanud lakkamatult telesaadet “Me armastame Eestit”. Tema autistlik patriootlik meel säilib, hoolimata arvetest, mis tulid täna, tulevad homme või järgmisel kuul… Ka tema teab, et rahas ei peitu õnn! Tema ei tea, mis on raha. “Me armastame Eestit!” Naeratame – see on tasuta!

Liis Niinemetsa postitus Facebookis

Liis Niinemets, sügava puudega lapse ema Väike-Maarjast

Print Friendly, PDF & Email