Kui mehed on lorud, siis võtab külm ka torud (11)

MOODSAD AJAD: Eile pärastlõunal Tehnika äris kaupa teinud Enno Kolter (paremal) soetas endale müüja Kaido Veliste soovitusel veetoru soojendamiseks küttekaabli. Mitte et oleks midagi juhtunud, aga mugavuse pärast. “Kahekümne esimene sajand ikkagi juba,” põhjendas ta. TAMBET ALLIK

MOODSAD AJAD: Eile pärastlõunal Tehnika äris kaupa teinud Enno Kolter (paremal) soetas endale müüja Kaido Veliste soovitusel veetoru soojendamiseks küttekaabli. Mitte et oleks midagi juhtunud, aga mugavuse pärast. “Kahekümne esimene sajand ikkagi juba,” põhjendas ta.
TAMBET ALLIK

Krõbeda külmaga kaasnevad torustike külmumised on torumees Sven Aaviku sõnul suures osas inimeste oma hooletuse ja ükskõiksuse tagajärg.

 

“Need juhtumid, millega me praegu tegelenud oleme, on olnud sõna otseses mõttes inimeste oma lohakus,” ütles Kuressaare Elamute Hoolduse santehnik Sven Aavik Saarte Häälele. Tema sõnul on kõige kurvem see, kui inimesed ei tee ise mitte midagi, et avariid ära hoida.

“Kui aastast aastasse on teada, et mingi koht ära külmub, siis võta midagi ette. Tõsta ringi, kutsu mehed appi, teeme midagi ümber. Aga ei. Ja hakkab jälle pihta, tuleb ja nõuab, olgu aga olla,” pahandas paljunäinud torumees.

Ühed ja samad kohad

Torude külmumiseks pole tegelikult üldse palju vaja. Veidi külma, veidi tuult ja ongi tehtud. Inimesed peaksid ise tähelepanelikumad olema, sõnas Aavik, kelle sõnul on ühtedel aknad lahti, teistel uksed. Alles eile hommikul tuli tal lahendada kurioossevõitu avariijuhtum, kus inimene ütles, et tema kass tahab väljas sital käia ja uks peab sel ajal lahti olema, aga tuul tõmbas ja torud külmusid ära. Aavik nentis, et probleemsed majad ja kohad kipuvad paraku aastast aastasse korduma.

“Mõnel pool ei ela inimene ise eluruumis sees ja teda üldse ei huvita, et teiste torud sealt läbi lähevad. Kemmerguaken on lahti ja torud on külmunud, aga teda üldse ei huvita. Ütleb, et kevadel saate sisse, kui tahate,” rääkis ta.

Kus häda, sääl abi

Kuressaare Elamute Hoolduse avariinumbrilt öeldi Saarte Häälele, et väga hulluks ei ole olukord õnneks siiamaani läinud, aga juhtumeid tuleb iga päevaga juurde. “Saame lahti ja mõni külmub jälle uuesti kinni. Aga kui inimene ei raatsi tuba soojaks kütta, siis pole ime, et toru ära külmub,” rääkis dispetšer. “Kõige rohkem kurdetakse aga hoopis seda, et radikas on soe, aga tuba on külm,” lisas ta.

Tehnika äri müügiagent Kaido Veliste ütles Saarte Häälele, et külmast tingitud avariide pärast käivad poes nii torumehed kui ka täiesti tavalised inimesed. “Õnneks on meie inimesed sellised, kes oskavad ise ehitada,” sõnas ta ja lisas, et enamasti tullakse poodi ikka siis, kui torud juba külmunud on.

Küttekaablid veetorudele on põhiline, mida pood pakub, lisaks pannakse pumbaruumidesse “külmavalvuriteks” radiaatoreid ja kõige klassikalisem lahendus on elektripirni põlema jätmine, aga see võte töötab vaid vanade hõõglampidega, mis sooja annavad.


Soovitused torustiku külmakahjustuste vältimiseks

Hoonetes ja eriti keldrites tuleks veenduda, et talvekülm torustikule ligi ei pääse. Torude ja akende soojustamiseks sobivad mitmed käepärased vahendid nagu vanad riided, ajalehed, vill, penoplast jm.

Aeda ei tasu lehtedest päris puhtaks riisuda, lehed võib kuhjata kaitsva kihina torustiku kohale. Hiljem saab külmanõrkadele kohtadele kuhjata ka lund, kuna lumi toimib talvel parima loodusliku maasooja hoidjana.

Kui sõidutee ja torustik hoovis ristuvad, võiks talveks valida teise liikumistrajektoori. Kui see ei ole võimalik, saab ristumiskohadele paigaldada ka spetsiaalsed matid.

Juhul kui spetsialist avastab, et toru on paigast nihkunud, roostetanud või lekib, tuleks nõrk koht kiiresti välja vahetada. Äärmisel juhul tuleb kogu torustik paigaldada sügavamale, kus külm ligi ei pääse. Joogivee plastiktorule on tänapäeval võimalik paigaldada ka spetsiaalne küttekaabel.

Kui veearvesti asub veemõõdukaevus, tuleks kaevukaas talveks soojustada. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast, millest tuleb lõigata kaevukaane suurune kate ja asetada see kaane alla.

Kui külm ikka asu ei anna, on viimane võimalus jätta veekraan ööseks õige pisut nirisema – kuna voolav vesi kindlasti ei jäätu.

Eesti vee-ettevõtete liit

Loe ka https://arhiiv.saartehaal.ee/2012/02/04/torumeestel-jalle-kiire/https://arhiiv.saartehaal.ee/2010/01/30/kuressaare-mees-pakub-torude-sulatamise-teenust/

 

Print Friendly, PDF & Email