Vilsandi püstitas Eesti 150 aasta soojarekordi 

Vilsandil absoluutne kuumarekord

Mullusuvine absoluutne kuumarekord mõõdeti Vilsandil

Möödunud aasta oli Eestis viimase ligi poole sajandi kõige soojem, kuid kõige kõrgem keskmine aastatemperatuur ilmavaatluste 150 aasta pikkuses ajaloos mõõdeti Vilsandil.

Eestis oli möödunud aastal kõige soojem Vilsandil, kus keskkonnaagentuuri teatel oli aasta keskmine õhutemperatuur 8,8 kraadi (norm 7,1 kraadi). Peaaegu 150 aasta pikkuses vaatluste reas, milles esineb küll mõningaid andmelünki, on see kõige soojem aasta. Ka senine aasta keskmise õhutemperatuuri rekord kuulus Vilsandile, kui 2008. aastal mõõdeti aasta keskmiseks 8,5 °C. Kõige jahedam on Vilsandil olnud 1871. aasta, mil aasta keskmine õhutemperatuur oli 2,4 kraadi.

Eestis üldisemalt on keskmine temperatuur aastate jooksul püsinud kuue kraadi ringis, ent mullu oli Eesti aasta keskmine õhutemperatuur 7,6 kraadi. Eriliselt sooja kliimaga paistsid mullu silma aasta kolm esimest ja kaks viimast kuud, mis olid normist tunduvalt soojemad. Kui jaanuar, veebruar, märts ja november olid aastate keskmisest kolm kuni neli kraadi soojemad, siis detsember oli normist tervelt viis kraadi soojem.

Kliimateadlane Ain Kallis ütles, et Vilsandi kõrgemad soojakraadid tagab meri, mis nagu soe vann püsib sügiseti kaua soe.

Samas on Saaremaa pindalalt küllatki suur, mistõttu esineb suuri erinevusi siinse rannikuala ja sisemaa õhutemperatuurides. Nii näiteks on Roomassaare ilmajaamas mõõdetud talvisel ajal plusskraade, kuid mõni kilomeeter eemal oli õhk 15 kraadi jahedam ja valitses korralik talveilm.

Kallis avaldas lootust, et kunagi leitakse raha ühe korraliku ilmajaama püstitamiseks. Siis ei pea saarlased enam nurisema, et ilmateade edastab mereäärsete ilmajaamade (Roomassaare, Sõrve, Vilsandil) andmetele tuginedes teateid pehmest ilmast, kuid saare sisemaal valitseb tegelikult pakane.


Saare maakonnast pärinevad ka järgmised Eesti ilmarekordid:

  • Suurim mõõdetud tuule kiirus (puhang) – 48 m/s (2. novembril 1969 Ruhnus);
  • Kõige tuulisem kuu – 11,9 m/s (detsembris 1898 Sõrves);
  • Suurim ööpäevane sademete hulk – 148 mm (4. juulil 1972 Metskülas);
  • Kõige rohkem päikest – aasta päikesepaiste kestuse maksimum 2440 tundi ehk 54% võimalikust (2011 Roomassaares).
Print Friendly, PDF & Email