Saaremaa spordiaasta tähed 2015

keith pupart

Keith Pupart: Poolas mängima hakkamine oli ainuõige samm

Saaremaa 2015. aasta parimaks meessportlaseks valitud võrkpallur Keith Pupart tunnistas, et eelmine aasta oli päris tegus ja Poola liigaga liitumine õige otsus.

“Isiklikus plaanis oli eelmisel aastal suurim saavutus koondisega EM-finaalturniirile pääsemine,” lausus ta. “Kripeldama jäi kindlasti kaotus Serbiale veerandfinaalis. Positiivne oli kindlasti ka minu keskkonnavahetus, sest vahetasin Prantsusmaa liiga Poola liiga vastu.”

Poola võrkpalli Plusligas koondise treeneri Gheorghe Cretu juhendamisel Lubini Cuprumis mängiv Keith Pupart on kindlalt meeskonna üks põhimängijaid, saades ka ohtralt mänguaega.

“Poolas olen kohanenud hästi, ega siin midagi keerulist ole. Sarnasem riik Eestiga, kui seda oli Prantsusmaa,” märkis Keith Pupart, lisades, et Poola minek oli tema jaoks ainuõige samm.

“Olen väga rahul, et suutsin oma karjääris sellise sammu edasi teha. Poola liiga keskmine tase on ühtlasem ja kõrgetasemelisem. Eks selline fakt, et Poola kolme esimese klubi eelarve on sama suur, kui seda oli Prantsusmaa kõigil klubidel kokku, ütleb kah üht-teist.”

Oma senise mänguga on Keith Pupart rahul, kuid tõdes, et alati saab paremini, ent üleüldiselt võib rahule jääda. “Näen vaeva selle nimel, et saada veel paremaks,” sõnas ta.

Konkurents on Poola liigas samuti väga tihe ja medaleid ihkavaid meeskondi palju. “Medalimängudele jõudmine on teoorias võimalik, aga tuleb olla realist,” selgitas Pupart. “Kui me sinna jõuaksime, oleks see kindlasti suur üllatus. Pigem oleks meile jõukohane koht seal 5.–8. Aga annan endast maksimumi, et sellest hooajast võimalikult palju kätte saada, eks siis tulevik näita, mis koha see kokkuvõttes annab.”

Mihkel Räim

Mihkel Räim: profikarjääriks on õige aeg

Paar hooaega Prantsusmaa amatöörklubides sõitnud Saaremaa aastasportlase nominent, 22-aastane jalgrattur Mihkel Räim peab sügisel Iisraelis registreeritud profiklubiga Cycling Academy lepingu sõlmimist järgmiseks sammuks teel kõrgemale sportlikule tasemele. “Ei tähtsustaks seda, et sain taas profiks,” tunnistas maailmameistrivõistluste 15. kohaga ja kahel korral MK-etappidel kuue hulka jõudmisega 2015. aastal oma karjääri parima hooaja teinud Mihkel Räim. “Oleksin võinud ka Prantsusmaal amatöörina sõita, aga mingil hetkel tundsin, et nüüd on see õige aeg ja õige klubi ning ehk saab tulevikus tänu sellele klubile ka sammu veelgi kõrgemale teha.”

Praeguseks on Mihkel Räimel uue klubiga esimene kolmenädalane treeninglaager Iisraelis juba seljataga. “Tundub olevat väga professionaalne tiim, eriti arvestades seda, et oleme kontinentaalmeeskond ja meil on palju asju, mida teistel klubidel ei ole,” jagas noor rattur oma tööandjale tunnustust.

Räime sõnul on ta aru saanud, et klubijuhid arvestavad temaga päris tõsiselt. “Meil on tiimis 13 sõitjat ja kõik alati võita ei saa,” lausus ta. “On ka mustatöötegijaid ja kindlasti pean ka mina siin vahepeal oma panuse andma, et teisedki saaksid võita. Mind võeti tiimi ühe sprinterina, kokku on meid kaks. Mina arvan, et mina saan oma sõidud, tema oma sõidud, mõnikord toetame teineteist ja peame ka edu saavutama.”

Hooaja peaeesmärkide kohta ei osanud Mihkel Räim veel midagi konkreetset öelda. “Eks ta oleneb hetkevormist,” märkis ta. “Meil on päris palju sõite Ameerikas ja seal võiks midagi teha. Avastardid on tõenäoliselt märtsis.”

Tristen-Erik Kivi. carlos Almeida

Tristen-Erik Kivi nautis karjääri parimat aastat

Tänavu Formula purjelaual noorte alla 20-aastaste maailmameistriks ja noorte Euroopa meistriks kroonitud Tristen-Erik Kivi hinnangul oli 2015 tema karjääri parim aasta, sest ta võitis kõik, mida võita sai, ja enam paremini poleks saanudki. “Olen ise paremaks saanud,” tunnistas noor purilaudur. “Varem olid küll oskused olemas, aga lihtsalt võistlusnärv segas, saavutamaks paremat sooritust. Konkurents on väga tugev, sest kõik paremad olid nendel võistlustel kohal.”

Kivi sõnul on pidev trenn ja välismaalaagrid edu toonud. Treener John Kaju on saanud tema hinnangul nüüd juba treeningpartneriks, sest kiirused on juba suhteliselt võrdsed, aga Kajul on rohkem kogemusi ja seepärast ta ka veel napilt võidab.

“Talvel peaks juurde panema füüsilisele ettevalmistusele ja varustuse testimisele,” rääkis Tristen-Erik Kivi oma plaanidest. “Rohkem tuleb võistelda, mida rohkem, seda parem, sest võistlemine loeb. Järgmisel hooajal on peamine eesmärk oma tiitleid kaitsta. MM toimub samas kohas, kus sel aastal oli EM. Kuna mul on aga koolis viimane aasta, siis palju laagreid ei saa endale lubada, küll aga tahan kevadel võimalikult varakult vette jõuda.”

Marie Pihlas, Riina Ramst

Marie Pihlas tahab seilata veelgi paremini

Eelmise aasta augustis purjetamise Zoom8-klassi maailmameistrivõistlustel hõbemedali võitnud Marie Pihlas ei pea oma hooaega siiski parimaks, sest saab ka paremini.

“Aga läks paremini, kui ma ootasin,” tunnistas noor purjetaja. “Suur roll oli selles treener Viktor Umbil. Olen päris tujukas, jäin MM-il veidi tõbiseks ja vahepeal ei läinud nii hästi. Andsin peaaegu alla, aga treener käskis ikka lõpuni pingutada. Õppisin, et kunagi ei tohi alla anda ja kui läheb halvasti, siis järgmine kord läheb paremini.”

Järgmisel hooajal on Marie Pihlase peamine eesmärk saavutada Roomassaares toimuvatel maailmameistrivõistlustel kõrge koht. Kas ta läheb ka Euroopa meistrivõistlustele, on veel lahtine.

Marie Pihlas tunnistas, et koduseinad panevad peale palju pingeid, sest kõik eeldavad temalt head tulemust. “Samas on mul aga ka eeliseid, sest olen sellel veel palju sõitnud,” märkis ta. “Roomassaares ma tean, kuhupoole tuul võib pöörata ja kui suured lained on. Kui aprillis-mais juba veele saab, siis on hästi.”

nette peit

Nette Peit on Prantsusmaal mängimisega rahul

Sügisel Prantsusmaa klubisse Union Sportive de Villejuif pallima siirdunud võrkpallur Nette Peit peab Saare maakonna aasta naissportlaseks valimist oluliseks ja hindab välismaale mängima minemist õigeks otsuseks.

“See on tähtis ning on väga tore, kui inimesed mind tunnustavad ja minu tulemusi oluliseks peavad,” märkis Nette Peit. “Loodan, et minu karjääri parim aasta on veel ees. Aga ka tänavune aasta oli huvitav, sest oli minu esimene välishooaeg Rootsis ja seal saadud kogemustega jäin päris rahule.”

Samas tõdes Peit, et sügis on olnud pisut keeruline. Ta alustas Soomes esiliigast kõrgliigasse tõusnud klubiga Tampere Mesto, kuid klubil ei olnud piisavalt raha, et maksta ära saarlase üleminekutasud ja nii ei saanudki ta seal mängida.

Siis tuli Nette Peit Eestisse, mängis paar mängu Kohila VK-ga ja nüüd pallib ta juba mõnda aega Prantsusmaal. “Hästi on läinud, oleme kõik mängud võitnud,” rääkis Peit, lisades, et naiskonnaga soovitakse tõusta esiliigasse ja see on ka tema peamine eesmärk.

“Kolmas liiga ei ole küll väga hea tasemega, aga ma ei kahetse. See oli minu jaoks parim variant. Uurisin ka õe käest Prantsusmaa tingimuste kohta. Tahtsin teha asja nii, et mulle mängimise eest ka makstakse, Kohilal sellised võimalused puudusid.”

Viktor Umb Aasta treeneri karikaga. Irina Mägi

Viktor Umb: kodusel MM-il sõidame tiitlitele

2.–7. augustini Roomassaares toimuvatel Zoom8-klassi maailmameistrivõistlustel hakkavad kõrgemate kohtade nimel võistlema ka saarlased.

Aasta treeneriks valitud Saaremaa merispordi seltsi purjetamistreeneri Viktor Umbi sõnul meil on, kellega kõrgesse konkurentsi sekkuda. Eelkõige võiks head tulemust oodata eelmisel aastal maailmameistrivõistlustel hõbedale sõitnud Marie Pihlaselt, kes suutis siis oma hea vormi maksimaalselt realiseerida. Joosep Lausil jäi tiitlivõistluste päris tipust natuke puudu.

2016. aasta on Saaremaa purjetajatele veelgi vastutusrikkam, sest ees ootab kodune Zoom8 MM. Praegu on kindlate startijate hulgas Marie Pihlas ja Joosep Laus. Viktor Umbi sõnul lootis ta tegelikult, et saab oma sportlastest pikema rivi välja panna. “Meil on üleminekuaasta, kuna ei ole nii tugev Optimistidel sõitjate seltskond alt peale tulnud,” tõdes treener, kes tahaks neli-viis purjetajat MM-il siiski merele tuua.

“Zoom-klassi probleem on praegu see, et meil ei ole sellise kergema kaaluga väga tugevat sõitjat. Kui tuleb säärane ilm, kus pole päris sile vesi, vaid on natuke tuult ja lainet, siis on suurema kaaluga juba raske sõita. Aga eks aeg näita.”

Viktor Umb tunnistas, et spordis on midagi lubada raske. “Loomulikult üritame võtta siit maksimumi,” lausus ta. “Kuigi tegu on meie koduvetega, ei ole Roomassaare olud sugugi lihtsad ja siin võib juhtuda mida iganes. Ma ei julge öelda, et Roomassaares oleks meie noortel väga suur eelis. Tänapäeva internetimaailmas on ka konkurentidel info tuulte ja hoovuste kohta olemas.”

Samas arvas Umb, et koduseinad siiski toetavad, sest midagi on ka tunnetuslikku ja see on lainevorm. Kuna tegu on aga neljapäevase võistlusega, võivad noored ka üle mõelda.

Fotod: Irina Mägi, Riina Ramst, Carlos Almeida ja erakogu

Print Friendly, PDF & Email