Ukrainlased otsivad hukkunud kaasmaalast (6)

Enne pühi saabus Kuressaare linnavalitsusele Ukrainast Žitomiri oblasti Lutšankovski külanõukogu juhi Kovaltšuki kiri, milles palutakse abi nende piirkonnast 1941. aastal sõtta mobiliseeritud ja 24. oktoobril 1944 Saaremaal Sõrve poolsaarel hukkunud reamehe Grigori Aleksandri poeg Levkovski matmiskoha leidmiseks.

Kirjas selgitatakse, et vabaduse eest tuli selle Ukraina küla elanikel Teise maailmasõja ajal kallist hinda maksta. 108 neist lasti maha, 368 viidi sakslaste poolt orjusesse ning nüüdseks on välja selgitatud 169 rindel hukkunu nimed, ja üks nende kaasmaalane hukkus Saksa fašistide käe läbi võideldes Saaremaal Eesti vabaduse eest.

Moskva lähedal Podolskis asuva Vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi keskarhiivi andmetel sündis Grigori Levkovski 1911. aastal. 1941. aastal mobiliseeriti ta armeesse ja teenis 64. kaardiväe laskurdiviisis sidemehena. Hukkus lahingus 24.10.1944. aastal ja on maetud Saaremaale Salme valda Kitpri või Kiitri (tõenäoliselt Vintri – toim) külast kagu poole.

Kirja järgi elavad hukkunu lapselapsed senimaani Voznitsi külas ja sooviksid teada, kuhu nende vanaisa on maetud.

Saaremaa muuseumi fondis olevas hukkunud punaväelaste haudade kartoteegis sellenimelist isikut ei ole. “Palusin abi Leonid Kušnarjovilt, kes tegeleb Nõukogude sõjahaudade hooldamisega Saaremaal. Tal on ka nimekirjad ja võib-olla on mõne kivi peal kirjas nimi, mida mujal ei ole,” rääkis linnasekretär. Ametlikule kirjale vastamiseks on tal aega üks kuu. “Huvitav seik iseenesest ja hea oleks see haud üles leida,” arvas linnasekretär Eero Lapp.

Võib-olla peaks Kitpri või Kiitri küla lugema hoopis Kaimri külaks, sest 24. oktoobril 1944 algas punaarmee pealetung sakslaste Kaimri–Lõpe liinile ning lahingud kestsid seal 16. novembrini.

Print Friendly, PDF & Email