Saarlaste suurprojekt võtab tasapisi ilmet

VEEL ÜKS ELEMENT: Suurem osa suurprojekti elementidest on Kaarel Trei ja Toivo Mati sõnul juba Tartus paigas. Vaid viimased üksikud “tükid” on veel Saaremaal. RAUL VINNI

VEEL ÜKS ELEMENT: Suurem osa suurprojekti elementidest on Kaarel Trei ja Toivo Mati sõnul juba Tartus paigas. Vaid viimased üksikud “tükid” on veel Saaremaal.
RAUL VINNI

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoone sisekujundusest valmistab suure ja kandva osa mudelvormide tootja Muvor.

Ettevõtte juhatuse liikme Kaarel Trei sõnul valmistavad nad Tartus asuva ERM-i uue hoone jaoks püsinäituse erinevaid elemente.

Üks mahukamatest detailidest on liivaluiteid meenutav pind, mis katab suures ulatuses muuseumi seina. “Tänaseks on luiteid imiteerivad paneelid praktiliselt valmis,” tähendas Trei. Ühtlasi valmistab Muvori meeskond ERM-ile puidust 3D-maastikud, millele paigutatakse erinevad eksponaadid ning seintele maast-laeni mahte vaatevitriinide paigutamiseks.

Inseneritöö sündis koostöös

Ettevõtte teine juhatuse liige Toivo Matt nentis, et üks suur küsimus on olnud arhitektide idee vormistamine tööjoonisteks. “Visioon tuleb, aga me ei saa seda otsesel kujul tööpinki sisestada,” selgitas ta.

Eeltöö ehitustegevuse tarvis kestis kaks aastat. “Mõtlesime läbi materjalid, kinnitused, pinnakatted – inseneritöö sündis koostöös. Arhitektid kirjeldasid oma nägemust ja meie neile reaalseid võimalikke lahendusi.” Oma suurprojekti asus Muvor Tartus ehitama tänavu kevadel, valmima peab see tuleva aasta maikuuks. “Oleme graafikus,” kinnitasid Trei ja Matt. Seda tänu hästitoimivale meeskonnale.

“See töö on meie jaoks kindlasti väga suur väljakutse, seda ka mahukuse osas,” kinnitas Trei. Ettevõtte nimi Muvor tuleneb kahest sõnast – mudel ja vorm. Firma põhitegevus on komposiitmaterjalist mudelite ja vormide tootmine.

Trei sõnul on see üsna keeruline ja pikemat selgitamist vajav teema, kuid sisuliselt pakutakse klientidele komposiitmaterjalist (või klaasplastikust) täislahendusi, alustades joonistest ja lõpetades valmis toodetega.

Muvor on tegutsenud kümme aastat ning töötajaidki on ettevõttes kümme. “Ettevõtlus äärealal on omaette väljakutse, kuid tehes seda kire ja pühendumisega, saab ühel hetkel ka töövilju nautida,” tähendas Kaarel Trei. Toivo Matt on sama meelt. “See on ju teada tõsiasi, et äärealal asumine on tööstuse jaoks keeruline,” lisas ta. Trei sõnutsi on enamasti just transport see, mis mõjutab hindu ja ka töörütmi. Kõik, mis tööks vajalik, tuleb neil Saaremaale tellida. “Kui ikka viimasel hetkel avastad, et mõni materjal hakkab otsa lõppema ja on vaja juurde tellida, siis nii ongi. Poest tuua ei saa, sest materjalide edasimüüjad asuvad pealinnas.”

Muvor teeb tellimustöid nii Eesti kui ka välisturule. Püsi­kliente on Soomes, Norras, Taanis ja Hollandis. Kaugemad tellimused on olnud Kreekast ja Brasiiliast. Toodete valik on lai, alates valamutest, tuulegeneraatorite vormidest kuni laevadetailideni välja.

Uus tööpink on kaheksameetrine

Matt nentis, et Eesti turul on huvi nende toodangu vastu viimasel ajal elavnenud. Kuigi suures ulatuses on tegemist lihtsalt hindade küsimisega.

Kaks viimast aastat on Kaarel Trei sõnul olnud ettevõtte jaoks üsna sarnased. “Paraku varasemate aastatega võrreldes siiski 20–30 protsenti madalama käibega,” tunnistas ta. Uus aasta tõotab tulla aga kiire.

Rääkides investeeringutest, tõdevad nii Matt kui ka Trei, et suurimaks ja olulisimaks loevad nad meeskonda panustamist. “Töötajaid leida ei ole lihtne. Koolitame ise ja töötegemise käigus,” nentis Kaarel Trei. Mõlemad juhid panevad vajadusel ka ise tööle käed külge, kuid firma juhtimisega peab samuti tegelema.

Investeering on ka uute ja nüüdisaegsete masinate soetamine. Muvoris pannakse peagi tööle uus ja suurem CNC-pink. “Väike kolmemeetrine pink on meil olnud kaks aastat, uus on aga kaheksameetrine,” ütles Trei. Samuti on firmale oluline ja jätkuv investeering nende tootmishoone. Sinna koliti kaks aastat tagasi.

Print Friendly, PDF & Email