Surnud siga “jalutas” avariipaigalt ära (1)

uudis_siga

ÕNNETU KOKKUPÕRGE: Seaga kokku põrganud autos jäid inimesed terveks, kuid sõiduk sai kõvasti kannatada. Siga sai surma, aga kadus imelikul moel. 2xERAKOGU

ÕNNETU KOKKUPÕRGE: Seaga kokku põrganud autos jäid inimesed terveks, kuid sõiduk sai kõvasti kannatada. Siga sai surma, aga kadus imelikul moel.
2xERAKOGU

Kuressaare–Laimjala maanteel Pireti kivi juures sõitis üleeile õhtul sõiduauto otsa metsseale. Kohalike jahimeeste imestuseks oli siga aga nende kohalejõudmise ajaks kadunud.

“Eks see sea kadumine oli meilegi müstika. Seast teatamise ja meie kohale jõudmise vahele jäi paarkümmend minutit, aga kadunud ta oli,” ütles Saarte Häälele Laimjala jahiseltsi juhatuse liige Vilmar Rei.

Kuna metssiga õnnetuspaigas enam polnud, hoiatas Vilmar Rei sotsiaalmeedia vahendusel, et piirkonnas on viimasel ajal tihti nähtud kummaliselt käituvat kulti ja seetõttu tuleks looma liha kasutamisel kindlasti teha ka trihhinelloosi proovid, et vältida halvimat. Nimelt leidsid jahimehed teelt suuri kihvatükke, mis andis alust arvata, et tegu võis olla tolle kuldiga.

Rei märkis, et Laimjala jahimehed lasevad alati kõigilt kütitud metssigadelt proovid võtta. “Õnneks ei ole meil viimastel aegadel positiivseid tulemusi proovidele olnud, kuid kunagi ei või teada,” hoiatas ta, et kes iganes metssea avariikohast kaasa viis, seda enne proovide tegemist söögilauale ei paneks.

Kärla jahimeeste seltsi juhatuse liige Toivo Vaik ütles Saarte Häälele, et metssigadel on praegu jooksuaeg, mistõttu on kuldi lihal spetsiifiline lõhn ja maitse ning praeks see ei kõlba. “Ent muul ajal läheb noore kuldi liha söögiks hästi,” lisas ta.

Autolt löögi saanud siga kõlbab Vaigu sõnul süüa vaid siis, kui ta on saanud vigastuse, mis vere välja toob. “Tihti on vigastus aga selline, et mao ja soolte sisu on lihaga segamini. Sellise hukkunud looma viin mina üldjuhul rebaste või mäkrade koloonia juurde n-ö taaskasutamiseks,” lisas ta.

Toivo Vaik toonitas, et ohutuse mõttes ei soovita ta kellelgi vigastatud loomale läheneda. Uluk ei pruugi olla surnud ja võib veel rünnata.  “Tean juhtumit, kus autolt löögi saanud põdravasikas jäi kraavi lamama ja autojuht läks vaatama, mis temast sai. Korraga hüppas loom püsti, jooksis auto juurde ja tagus jalaga auto külje veel päris segi,” meenutas Vaik.

Ta lisas, et kokkupõrke korral suurulukiga tuleb helistada keskkonnainspektsiooni ööpäevaringsele valvetelefonile 1313. Juhul kui koht on tuttav ja on teada mõne kohaliku jahimehe kontakt, võib ühendust võtta ka temaga.

“Mõlemal juhul korraldatakse hukkunud looma äraviimine,” kinnitas Vaik.

Print Friendly, PDF & Email