Sellesügisene ilm on “Kihnu Virvele” suureks takistuseks (2)

VIRVE NASVAL: Tänavu maikuus seisis ehitusjärgus  “Kihnu Virve” veel Nasval. Praegu ehitab Baltic Workboats seal täpselt samasugust laeva ka Saaremaa ja Hiiumaa vahelisele Triigi-Sõru liinile. IRINA MÄGI

VIRVE NASVAL: Tänavu maikuus seisis ehitusjärgus
“Kihnu Virve” veel Nasval. Praegu ehitab Baltic Workboats seal täpselt samasugust laeva ka Saaremaa ja Hiiumaa vahelisele Triigi-Sõru liinile.
IRINA MÄGI

Vahepealsed kaks ja pool kuud, mil Baltic Workboatsi ehitatud “Kihnu Virve” on liinil olnud, panid Pärnu Postimehe küsima, kas Kihnu väinas ulbib kümne miljoni eurone riigi tellimusel ehitatud lelu? Nimelt on laevaühendus Kihnu, eriti aga Manijaga varasemaga võrreldes ettearvamatu.

Suuremate veoste ja sõidukite ülevedu Munalaiu sadamast 800 meetri kaugusele Manijale on takistanud sellesügisene eripära: keskmisest suuremad veetaseme kõikumised Kroonlinna nullist 40 sentimeetrit alla- ja 25 sentimeetrit ülespoole.

Veeteede ameti peadirektori asetäitja Taivo Kivimäe tunnistas, et olukord teeb muret – “Kihnu Virve” on tellitud ja ehitatud arvestusega, et veetase kõigub vahemikus miinus 60 kuni pluss 80 sentimeetrit.

Pärnumaa ühistranspordikeskuse vanemlogistik Avo Rahu kinnitas, et veetaseme kõrgus mõjutab laeva sildumist sadamates, eriti Manijal. Tema on veendunud, et laeva projekteerides on midagi unustatud, sest sadamates saavad  laeva aparellid töötada vaid nullilähedase veetasemega. Rahu teadmise järgi on samad probleemid Vormsi sõsarlaevaga.

Ebaloomulikult madala veetaseme ajal oktoobris üritas AS Saarte Liinid anda Manija sadamale esmaabi kaist tüki betooni väljalõikamisega, et aparell ulatuks kaile, paigaldati ka täiendav kinnituspollar. Rahu möönis, et tehtud hädaabitööd on nagu näpuotsaga puistamised, sest mõlemad sadamad vajavad tõsist renoveerimist.

Manijas alustas Saarte Liinid kaldarambi tööulatuse suurendamise ettevalmistusi, et leevendada kõrge veetaseme tõrkeid. Seni on Manija sadamas tavatingimustes ohutu liiniteenindamise maksimaalne veetaseme kõrgus pluss 25 sentimeetrit, siis saab üle tuua sõidu- ja veoautosid.

AS-i Kihnu Veeteed juhataja Andres Laasma arvates on riik kui laeva tellija püstitanud ülimalt keerulise ülesande ehitada ideaalselt sobiv laev eri sadamate jaoks ja heitlike ilmastikuolude juures.

Ta pakub välja kaks lahendust: Manija sadamas teenindamiseks mahus ja viisil, mis vastaks saarerahva ootustele, tuleks seda teha kas väiksema laevaga või ehitada “Kihnu Virve” mõõtmetele vastav sadamakai.

Reisiparvlaeva “Kihnu Virve” reisid on tormi, sobimatu tuulesuuna, madala või kõrge veetaseme tõttu tühistatud Kihnu–Munalaiu–Kihnu liinil oktoobris kahel korral, novembris üheksal korral ja detsembris (seni) seitsmel korral. Munalaiu–Manilaiu–Munalaiu liinil aga oktoobris viiel korral, novembris neljal korral ja detsembris kuuel korral.

 

Print Friendly, PDF & Email