
LIIGA AKTIIVSED: Linnavalitsus põhejndab põhimääruse muutmist sellega, et linnavolikogus on töö läinud palju aktiivsemaks. Teisisõnu on tekkinud töötav opositsioon. Selle ühtedeks eestvedajateks on Jüri Kuusk (vasakul) ja Jaanus Tamkivi.
RAUL VINNI
Kuressaare võimuliit tõmbab tülikaks muutunud opositsioonile päitsed pähe ja võtab neilt ühe vähestest seaduslikest tööriistadest – võimaluse volikogu otsuste eelnõusid fraktsiooni nõudmisel teisele või kolmandale lugemisele saata.
Täna linnavolikogus arutusele tuleva linna põhimääruse muutmise eelnõu üks punkt puudutab õigusaktide menetlemist volikogu istungil, täpsemalt põhimääruse 27. paragrahvi teist lõiget ja selle redigeerimist nii, et volikogu eelnõude teisele või kolmandale lugemisele saatmine otsustatakse edaspidi hääletamisega. Praegu kehtiva redaktsiooni järgi arutatakse küsimust kahel lugemisel muu hulgas juhul, kui seda nõuab vähemalt üks volikogu komisjon või fraktsioon või üks kolmandik volikogu liikmete arvust.
Kõnealune punkt osutus IRL-i ja sotside koalitsiooni jaoks komistuskiviks novembrikuisel volikogu istungil, kus opositsiooniline Reformierakond nn turismireformi ehk turismi MTÜ asutamise otsuse “põhja lasi”. Koalitsioon oli kindel, et otsuse tegemiseks vajalikud hääled on ilusasti koos, kuid jättis kahe silma vahele otsuse teisele lugemisele saatmise võimaluse, mida opositsioon ka kasutas.
“See on ärategemine,” kommenteeris põhimääruse muutmist volikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi. “Teisele lugemisele lükkamine oli igati põhjendatud ja me ei ole seda võimalust kindlasti kuritarvitanud,” märkis ta. “Nüüd üritatakse seda võimalust aga põhimäärusest välja lõigata. Head muljet see igatahes ei jäta.”
Tamkivi avaldas lootust, et arutelu kõnealusel teemal tuleb tõsine. “Põhimääruse muutmine toimub õnneks kahel lugemisel, mistõttu saame seda korralikult lahata. Ja selguse, millised need põhjendused ikkagi on,” sõnas ta, lisades, et linna põhimäärust muudeti alles aasta tagasi, nüüd on aga vaja seda miskipärast äkki uuesti teha.
“Pigem on küsimus hoopis selles, et volikogus lähebki väga palju asju läbi ühe lugemisega, kuigi tõsisemaid küsimusi tasuks just mitmel lugemisel arutada. Nüüd minnakse aga teist teed. Kui suur osa volikogust isegi näeb, et asi tahaks veel arutamist, tehakse ikka jõuga ära,” tõdes ta.
Põhimääruse muutmise eelnõus näeb Tamkivi veel teistki kitsaskohta. See puudutab volikogu eestseisuse õigusi. Põhimääruse järgi peab õigusakti eelnõu olema volikogu esimehele esitatud hiljemalt 15 kalendripäeva enne istungi algust. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse paragrahvi 43 lõige 3 sätestab omakorda, et hiljem kui neli päeva enne volikogu istungit ühtegi uut punkti istungi päevakorda lisada ei saa.
Ometi on Kuressaare volikogus Tamkivi kinnitusel süstemaatiliselt tehtud otsuseid, mille eelnõud on jõudnud rahvasaadikuteni n-ö viimasel minutil. Eelnõud on esitanud volikogu eestseisus. “Vahetult enne volikogu istungit korraldatakse eestseisuse istung, kus lisatakse volikogu istungi päevakorda paar-kolm uut punkti. Niisugust asja aga olla ei tohi,” selgitas Tamkivi, kelle sõnul on selliselt päevakorda võetud punktid seadusevastased.
“Eestseisus vaatab põhimääruse kohaselt päevakorra läbi, kuid see ei tähenda, et ta võiks lisada uusi punkte. See on ehmatav, aga selliseid otsusepunkte on kahe aasta jooksul olnud veerandsada,” rääkis Tamkivi. Linna põhimääruse muudatusega tahetakse see praktika aga seadustada ja anda eestseisusele õigus võtta menetlusse eelnõud, mida ei ole arutanud volikogu komisjon ning mis on volikogule esitatud “põhjendatult kiireloomulisena” ehk siis vähem kui 15 kalendripäeva enne istungi algust. “See on olnud Hanso valitsusega tulnud tavapärane praktika. Tõsine segadus, mis selle tulemusena võib tekkida,” sõnas Tamkivi ja lisas, et kavatseb volikogu esimehele esitada ka vastavasisulise märgukirja.
Linnavolikogu esimees Toomas Takkis ütles Saarte Häälele, et põhimääruse muutmisega kiirustama kindlasti ei hakata. Kõik poolt- ja vastuargumendid on kindlasti plaanis põhjalikult läbi kaaluda ja arvesse võtta. “Teisele lugemisele võib see küsimus tulla ehk alles tuleva aasta veebruarikuus,” märkis ta, lisades, et vajadus volikogu töö sujuvamaks korraldamiseks põhimäärust muuta on ilmne, mida kinnitavad volikogu istungite käigus vähehaaval ilmnenud kitsaskohad.
Volikogu kitsaskohad on ilmnenud linnavalitsuse saamatust asjaajamisest! Kui volikogus juhitakse sellele tähelepanu, siis see ei ole kitsaskoht vaid näitab, et volinikud töötavad ja ei lepi iga üllitisega, mis linnavalitsus lauale toob. Aga noh, Takkise jaoks tema piiratud mötlemisega pole see probleemiks vaatamata ka koolipapa staatusele!
Depressiivse väikelinna koalitsioon on viidud terroristlikusse tegevusse ehk koos enda põhjaminekuga haarame ka teised kaasa. Hale käitumine sotside ja IRL-i Kuressaare ideoloogiasekretäri T.Takkise poolt ning meeldetuletuseks – terroristidega läbi ei räägita!
Üdini positiivne uudis!!!
Omavalitsuste ühinemisel täitevvõimu aparaadi juures ei muutu suurt midagi, asju hakatakse nimetama lihtsalt natuke teiste nimedega. Põhiline asi, mis ühinemisega muutub, ongi hetkel iseseisva haldusterritooriumi seadusliku volikogu kaotamine päevapealt (, mis muidugi automaatselt kaotaks istungite käigus vähehaaval ilmnenud kitsaskohad — suitsiidne lahendus).
Ei Kuressaare volikogu koalitsioon ega Kuressaare volikogu opositsioon aruta seda teemat “Kuidas kirstus kaunim välja näha?” mõttega — ei tule mingit ülesaaremaalist omavalitsuste ühinemist (=volikogude kaotamist) Kuresaare linna juhtimisel!
Võimurid yritavad yksteisel tiibu kärpida, koomikud. Tehke parem kooralikult oma tööd, mille yheks osaks võiks olla ka ehk koostöö?
Lihtsalt nõme lugeda, milline kaklus käib, ennast targaks pidavate inimeste vahel. Tõesti hakake juba ükskord leppima sellega, et ka teise osapoole arvamust tuleb tähele panna, aga mitte teistest üle sõita. Tuleks ometi juba ükskord see aeg, et inimesed suhtuksid teineteisesse lugupidavalt, aga see vist jääb unistuseks.
Reform on sedapuhku olukorras, mida ise pikka aega viljeles.
muud kui Püha Sõda välja kuulutada ja uskmatutele präänikut jagada, nad tagasi sitsima tuua ümber linna rahakoti. Mis kindlates ja ustavates kätes.
Tammkivi ja veel mõningate tegelinskite istumine on aa kitsuke,et pääks ka ühele istunisalusele kenasti ää mahtuma aga võta näpust…
Aastatel 1996- 1999 istutatud seemned hakkavad valmima. Saavad ise tagasi selle, mis on külvatud. Siis mindi oma tegevusega juba nii meheks, et volikogu liikmeid kutsuti linnavalitsuse istungile aru andma… Lõpus lubas Ummi juba volinikule lasta tagant.Kuhu me oleme siin konnatiigis jõudnud?
Jüri oli kunagi päris kõhn poiss :) eriti siis kui linna keskkooli läks … :)
Noh, kui nad jälle valituks saavad, siis saavad ju otsustada, mis sobib ja mis mitte – praegune valitsus las teeb ikka nii nagu nemad soovivad. Rahva tahe vajab realiseerimist :)Milleks venitada ja jokutada – mis sellest siis kasu on?
Endise linnapeana võiksid taibata, et Roomassare sadam on Kuressaare linna merevärav. Palun ära reosta seda “väravat” mingi suvalise kõrge betoonaiaga puiduladustamise platsiga. Järgmistel valimistel võib juhtuda, et sul ei ole enam volikogu istungitele asja!!! Linnakodanik jääb seda mäletama!
Kui targutama hakkad, siis tee endale selgeks, kelle poole pöördud….inimese nimi on Jaanus Tamkivi, mitte Jaanus Tammkivi. Selliste lollide päralt on siis internett, piinlik ruudus
Vabandust eksituse pärast, kuid sinu targutamine ei muuda asja sisu. Nüüd kui nime teema on ammendunud ootaks sisulist lähenemist.
Ja veel eriti piinlik on lollide pärast, kes internet kahe t-ga kirjutavad.
Tüüpilise demagoogi võte – parim kaitse on räige rünnak, sest sisuliselt asjale läheneda ta ei ole võimeline. Uskumatu, et see “Soovitus Tamkivile” sellise vihapurske esile kutsus. Järelikult võib selle asja taga midagi kriminaalset olla. Ajakirjanikel tuleks asja uurida! Internet kahe t-ga – see näitab muidugi tõelist (vaimset) taset!!!
Piinlik ruudus jah! Sõna “pöördud” järel neli punkti ja lause jätkub! Grammatikaga oled vist “teie” peal.
opositsioon ise oli ju 20 aastat võimul ja tagajärg on suur “ei halligi”….
nüüd vähemalt muutuvad linna tänavad käidavamateks ja valgemateks
see on reffide teene, mitte täna valitseva koalitsiooni ! Faktid ja ajalugu on olulised, ärge moonutage.
on ikka vist 23 aastat tagasi. Kuusk mulle meeldib, olenemata vormist, inimesel on loogiline ja talupojamõistus endiselt olemas, hea Saarlane. Edu
linn on “reffide” haardes, ja sest haardealast pääseb ilusti mööda kergliiklusteid Upale, Vaiveresse ja Mändjalga. Kiiduväärt ettevõtmine!