Altia Eesti restaureerib Grepi tuuliku

Eesti ühe juhtiva alkoholitootja Altia Eesti AS-i ja Tuulikute Meistrikoja koostööprojekti raames valiti järgmiseks renoveeritavaks tuuleveskiks Grepi tuulik, mis asub Pihtla vallas Liiva-Putla külas. Tuuliku taastamine algab 2016. aastal.

Grepi tuulik asub Kaali järve lähedal: tuuliku ümber toimub endiselt maaharimine ja loomapidamine, on säilinud kiviaiad ja ajalooline külatänav, tuulik on tuultele avatud.

Tuulikust on säilinud kivijalg koos sambaga, kereraamistiku fragmendid ja tiivavõll, osa sisseseadest on 1990. aastatel ladustatud kuuri alla hoiule.

Altia Eesti AS-i juhatuse esimehe Kristel Metsa sõnul on Liiva-Putla külakogukonna entusiasm tuuliku taastamisprotsessis osalemiseks ja selle hilisemaks turistidele avatuna hoidmiseks väga suur ning just konkreetne tegevusplaan, kuidas tuulikut hiljem kasutada, saigi Grepi tuuleveski kasuks otsustamisel määravaks.

Grepi tuulik valiti välja üheteistkümne kandidaadi hulgast. Tuuliku juurde planeeritakse mitmesugust tegevust, külaväljaku väljaehitamist, küla ja piirkonna ajalugu tutvustavaid materjale.

Tuulikute Meistrikoja ekspert ja arhitekt Mihkel Koppel sõnas, et külakogukond on valmis aitama tuuliku ehituspuidu varumisel talumetsadest ehk osalema taastamisprotsessis ka füüsiliselt, eriti mis puudutab raskesti leitavaid suuremaid detaile, nagu tuuliku tiivavõll, söömer jne.

Tänavu septembris toimus Saaremaal Kivestu tuuliku pidulik avamisüritus, mille raames avaldas tuuleveski restaureerinud Altia Eesti AS oma plaanid jätkata Saaremaa ajalooliste pukktuulikute uuendamist veel kolmeaastasel perioodil.

 

Print Friendly, PDF & Email