Joe Biden Ukrainas: Järeleandmiste aeg on lõppenud

MANITSEB: Esinedes 8. detsembril ülemraadas, andis USA asepresident Joe Biden rahvasaadikutele märku, et Kiiev peab juba lähiajal saavutama märkimisväärset edu võitluses korruptsiooni ja onupojapoliitikaga. Vastasel korral kaotab Ukraina USA ja võib-olla isegi kogu Läänemaailma toetuse. LEXPRESS.FR

MANITSEB: Esinedes 8. detsembril ülemraadas, andis USA asepresident Joe Biden rahvasaadikutele märku, et Kiiev peab juba lähiajal saavutama märkimisväärset edu võitluses korruptsiooni ja onupojapoliitikaga. Vastasel korral kaotab Ukraina USA ja võib-olla isegi kogu Läänemaailma toetuse.
LEXPRESS.FR

Selle nädala alguses toimunud riigivisiidi ajal Kiievisse lubas USA asepresident Joe Biden Ukrainale 190 miljonit dollarit, mis on mõeldud korruptsioonivastase võitluse tõhustamiseks. Samas toonitas kõrge külaline, et Washington ootab Ukraina võimudelt reformide läbiviimisel konkreetseid tulemusi.

USA asepresident saabus Kiievisse esmaspäeval. Enne visiidi algust ütles üks USA kõrge riigiametnik intervjuus Saksa telekanalile Deutsche Welle (DW), et Ukraina vajab kiiresti peaprokuratuuri puhastamist ja reformimist. Korruptsioonil on Ukrainas pikk ajalugu, toonitas riigiametnik, kes palus ajakirjanikelt anonüümsust, sest tahtis rääkida ausalt ja avameelselt.

Poliitikavaatlejad rõhutavad, et Ukraina oligarhist presidendil Petro Porošenkol kulus enam kui poolteist aastat, et täita üks valmiseelne lubadus, mis ta oli pühalikult andnud oma valijatele 2014. aasta kevadel – määrata ametisse erivolitustega prokurör, kelle ülesandeks on võitlus korruptsiooni vastu. Vastava korralduse tegi Porošenko alles 1. detsembril.

Ameeriklased on aga seisukohal, et uue prokuröri ametisse määramine võttis üleliia kaua aega. Kõige järgi otsustades hakkab Washingtoni kannatus katkema. Väidetavalt olevat uue ametniku määramise vastu olnud Ukraina praegune peaprokurör ning Porošenko lähedane sõber ja kaasvõitleja Viktor Šokin.

Tihe suhtlemine

Septembris tegi USA suursaadik Kiievis Geoffrey Pyatt küllaltki ebatavalise avalduse. Nimelt tegi ta ühes Twitteri säutsus (tõsi, see oli sõnastatud väga diplomaatiliselt) Ukraina presidendile ettepaneku Šokin erru saata. Ent Porošenko kaitseb oma kamraadi ja hoiab teda endiselt peaprokuröri ametis, ehkki Šokini ametkonda on korduvalt süüdistatud tohutus korrumpeerituses.

Korruptsiooni teema oli ka üks tähtsamaid USA asepresidendi visiidi ajal Ukraina pealinna. Ülemraadas peetud kõnes manitses Joe Biden rahvasaadikuid otsesõnu, öeldes, et korruptsiooni mädapaise eemaldamine on Ukraina tuleviku jaoks otsustava tähtsusega. Samas lubas ta, et Ameerika Ühendriikide valitsus eraldab 190 miljonit dollarit, et aidata Ukrainal selle probleemiga toime tulla.

Vaatamata Ukraina võimude probleemidele või isegi tahtmatusele vastavad reformid läbi viia, kulges Bideni seekordne Kiievi visiit üldjoontes siiski heatahtlikus atmosfääris. Ühel pressikonverentsil heitis Joe Biden koguni nalja. “Ma kohtun teie presidendiga sagedamini kui oma naisega,” ütles ta ajakirjanikele. “Küllap kurdavad nad selle üle mõlemad.”

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email