Killuke Jaapani mangakunsti kultuurikeskuses

STIILINÄITED: Sander Tulgi seljatagust kaunistab paar näidet tema töödest. RAUL VINNI

STIILINÄITED: Sander Tulgi seljatagust kaunistab paar näidet tema töödest.
RAUL VINNI

Kuressaare kultuurikeskuse esimesel korrusel on aasta lõpuni üleval Sander Tulgi mangakunsti näitus “Pimeduse piiril”.

“Manga” on jaapanikeelne sõna, millega tähistatakse koomiksit. Mujal maailmas viitabki manga stiilile, mis seostub eelkõige Jaapaniga, kuid mis on levinud ja populaarne ka Euroopas.

Sander Tulk on 23-aastane noormees, kes on lõpetanud Kuressaare gümnaasiumi ja Kuressaare ametikooli multimeedia kujundaja erialal. Praegu õpib ta ametikoolis tarkvaraarenduse teisel kursusel. Mangakunstiga on Tulk omal käel tegelenud umbes viis aastat. Tema tööd valmivad nii traditsioonilisel kujul kui ka digitaalselt arvutis joonistatult.

Näitusel väljapandud töödes on Tulk kasutanud mitut erinevat tehnikat ja erinevaid vahendeid, näiteks tušši, vesivärve, akrüüle, guašše ja värvipliiatseid.

“Tervikuna ütleks, et käsitsi meeldib mulle veidi rohkem joonistada,” märkis Sander Tulk, lisades, et siis on valmiv töö ikkagi reaalselt silme ees.

“Annab kuidagi rohkem energiat ja inspiratsiooni, kui näed seda enda ees valmimas,” lausus ta. Tulgi sõnul pakub erinevate vahendite kasutamine ka palju erinevaid võimalusi. «Siin ei ole niimoodi, et pead valima ühe ja sellele truuks jääma,” selgitas ta.

Enim paelub Tulki mangakunsti juures selle kontrastsus. “Kõik on kuidagi nii ülevõimendatud, kurb on hästi kurb, kuri on hästi kuri. See kõnetab mind, et saab võimsalt emotsiooni edasi anda.”

Noormehe suur ambitsioon oleks valmis saada oma koomiksiraamat. Sel näitusel olevatel piltidel ongi kujutatud tegelasi ja stseene kavandatavast teosest, mille pealkirjaks peaks samuti saama “Pimeduse piiril”.

Koomiksi kontseptsioon on Sander Tulgil juba enamvähem paigas.

Nimelt on see lugu eneseavastamisest, kannatusest ja traagikast, elu olemusest ja meie tähtsusest siin maailmas. Puudu on aga veel konkreetsem süžeeliin. “See on ikka väga suur tükk tööd, kõige raskem on just see loo kokkupanek,” tõdes Tulk. Ta lisas, et kui lugu on juba koos, siis on lihtsalt vaja aega joonistamiseks.

Huvi mangakunsti vastu on Tulgil aga suur. Samuti tunneb ta, et tema tase on aastate jooksul tõusnud, mistõttu midagi võimatut koomiksiraamatu loomise juures pole.

Print Friendly, PDF & Email