Helga tegi möllu

MURDUSID PUUD JA OKSAD: näiteks jäi tuulele alla üks puu lossipargis, üks puu Aia ja Vahtra tänava ristil, Tallinna tänava ääres murdusid remmelgate oksad ja Pihtla teel üks suur pappel, mis võttis langedes kaasa ka tänavavalgustusposti. Väga suuri kahjusid torm õnneks ei põhjustanud. Fotol päästetööd Vallimaa tänaval. IRINA MÄGI

MURDUSID PUUD JA OKSAD: näiteks jäi tuulele alla üks puu lossipargis, üks puu Aia ja Vahtra tänava ristil, Tallinna tänava ääres murdusid remmelgate oksad ja Pihtla teel üks suur pappel, mis võttis langedes kaasa ka tänavavalgustusposti. Väga suuri kahjusid torm õnneks ei põhjustanud. Fotol päästetööd Vallimaa tänaval.
IRINA MÄGI

Reede pärastlõunal Helga-nimeliseks tormiks paisunud tuul katkestas pühapäeval Kuivastu ja Virtsu vahelise parvlaevaühenduse, jättis maakonnas tuhanded majapidamised elektrita, murdis puid ja tekitas rannaaladel väiksemaid üleujutusi.

Reedel enne keskööd mõõdeti Sõrve sääre tipus edelatuule kiiruseks 30,6 meetrit sekundis. Seekord tekitas aga tugevast tuulest rohkem segadust tuule põhjustatud pühapäevane veetaseme tõus.

Olukord muutus nii tõsiseks, et pühapäeva õhtul jäi ära kaks viimast parvlaevaringi, “Hiiumaa” jäi Kuivastusse seisma kell 21.30, ära jäid reisid Kuivastust kl 21.40 ja 23, samuti ei väljunud Virtsu sadamast kell 22.15 reis ja kesköine reis.

Lastimine võimatu

Väinamere Liinid OÜ teenindusjuht Anu Hiiuväin selgitas, et liikluse katkemise põhjustas kõrge veeseis. “Kaldarambid tõusevad vaid teatud kõrgusele. Tekib olukord, kus laev on rambist kõrgemal ja laeva lastimine muutub võimatuks,” rääkis ta.

Pärast uute laevade liinile tulekut on uute laevade reisid Virtsu–Kuivastu liinil ilmastiku tõttu ära jäänud vaid üks kord. Pühapäeva keskööl tõusis Virtsus merevesi 123 sentimeetrit üle nulltaseme. Kriitiline seis laeva lastimiseks on ca +100 sentimeetrit. Eile hommikul kell 9.40 väljus parvlaev “Hiiumaa” proovireisile. Pärast seda sujus liiklus graafikukohaselt. Triigi–Sõru liinil liiklus eile pärastlõunal veel taastunud polnud.

AS-i Saarte Liinid juhatuse esimees Villu Vatsfeld ütles, et neli päeva järjest puhunud edela-ja läänetuuled tõstsid merevee taseme Virtsu sadamas enneolematult kõrgeks.

“Sealsed kaldarajatised on projekteeritud kasutamiseks kuni ühemeetrise veetõusu või vastupidi, kuni 70-sentimeetrise veetaseme languse järgi,” täpsustas ta. See on Väinameres ka rasketes ilmastikuoludes piisav amplituud.

Samasugune olukord oli ka neli aastat tagasi. Seega on tegemist ekstreemse juhtumiga. Vatsfeld ei pidanud mõistlikuks sadamasse lisainvesteeringute tegemist. “Üldjuhul ei ole veetaseme tõus püsiv. Ka pühapäeval vesi tõusis ja langes korduvalt. Kui aga sellised ilmastikuolud hakkavad korduma igal aastal, siis sadam kindlasti kaalub sadamarajatiste täiendamist,” lubas ta.

Süttis tuugen

Päästeamet reageeris nädalavahetusel Saare maakonnas 71-le tugeva tuulega seotud väljakutsele.

Neist ilmselt omapäraseim oli reedeõhtune väljakutse, kui häirekeskusele teatati, et Pihtla vallas Hämmelepa külas põleb koduseks tarbeks mõeldud tuulegeneraator. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.37.

Saaremaa päästepiirkonna juht Margus Lindmäe ütles Kadi raadiole, et arvuliselt oli neil nädalavahetusel väljakutseid palju, kuid vajadusel oleks nad suutnud enamatki. “Reede õhtul sündmused kuhjusid ja seetõttu kutsusime inimesed kodust välja ja mehitasime teise auto,” rääkis Lindmäe.

Seegi kord leidus nn tormihuvilisi ja ikka leidub inimesi, kes sõidavad vilkuritega auto järel, et näha, mis toimub. “Ma saan aru, et kõik ei mahu päästeametisse tööle, aga näha ikka tahaks, mis juhtus. Pole ka mõistlik sõiduautoga soolasesse vette sõita ja väikeste laste kai peale pildistamiseks ritta seadmine ei ole üldse hea mõte. Kunagi ei tea, millal laps võib vette kukkuda. Siis on juba meie abi vaja, aga me võime olla kaugel olukorda lahendamas,” hoiatas Lindmäe.


Ulatuslikud purustused

Elektrilevi OÜ kommunikatsioonispetsialist Maret Reinumägi ütles Saarte Häälele, et Saaremaa elektrivõrk sai tugevate tuultega ulatuslikke purustusi. “Kuigi oleme Saaremaal väljas kõige suuremate jõududega – rikkeid on kõrvaldamas 13 brigaadi –, raskendas rikete kõrvaldamist kogu nädalavahetuse kestnud tugev tuul, mis saartel alla 20 meetri sekundis ei langenudki.”

Esmaspäeval kella 13.30 seisuga oli Saaremaal 40 riket ja vooluta 1095 majapidamist. Reinumäe sõnul loodeti suuremale osale Saaremaast elektriühendus taastada esmaspäeva õhtuks.

5. detsembril kell 1.39 said päästjad väljakutse Salme alevikku Kuressaare maanteele, kus elektriliin oli tormi tõttu maha kukkunud ning selle tagajärjel põles kulu umbes 65 000 ruutmeetri ulatuses.

Päästjad alustasid kustutamist kell 1.39 ja lõpetasid kell 2.57. Sündmusele reageerisid Kihelkonna ja Kuressaare kutselised ning Salme vabatahtlikud päästjad. “Elektriliin oli maas umbes 250 meetrit ja voolu all. Tugeva tuule tõttu olid ohus hooned ja mets, seega kaitsesid päästjad esmalt piirkonda tule leviku eest ja kustutasid, et tuli ei leviks hoonetele ega metsa. Hiljem, kui vool oli välja võetud, kustutati põleng lõplikult,” rääkis Lääne päästekeskuse pressiesindaja Katariina Vaabel.

Tõnu Veldre, Mehis Tulk

Print Friendly, PDF & Email