Jumal elab Brüsselis, jäärad Islandil

IGAÜHELE MIDAGI: Korraldaja Heli Jalaka sõnul peaks tänavune filminädal pakkuma midagi väga erinevate huvide ja eelistustega publikule. PEETER KUKK

IGAÜHELE MIDAGI: Korraldaja Heli Jalaka sõnul peaks tänavune filminädal pakkuma midagi väga erinevate huvide ja eelistustega publikule.
PEETER KUKK

Homme algav Kuressaare filminädal pakub publikule kireva valiku linateoseid nn holokaustipõnevikust usuteemalise komöödiani.

“Oleme üritanud mitte lihtsalt näidata kuut filmi kolmel päeval, vaid vormida selle sündmuseks,” rääkis Kuressaare TeatriKino filminädala korraldaja, Kuressaare kultuurinõunik Heli Jalakas. Filminädala aitavad sündmuseks vormida filme sisse juhatavad külalised ja näitus “Põgus pilk eesti filmikunstnike loomingule”.

Filminädala kava koostamisel tulid saarlastele appi kino Sõprus ja kinokett Forum Cinemas.

“Neidsamu filme oli võimalik kahe nädala jooksul vaadata äsja lõppenud PÖFF-il,” märkis Jalakas, lisades, et osa neist linateostest tuleb ka kinolevisse, osa aga kindlasti mitte.

Festivali avafilm, New Yorgi ja Londoni filmifestivalidel auhinnatud “Steve Jobs” räägib Apple’i karismaatilise juhi elust. “See teema puudutab ilmselt väga paljusid arvutimaailmas tegutsevaid inimesi ega jäta külmaks teisigi,” lausus Jalakas. Danny Boyle’i lavastatud draama nimirollis astub üles Michael Fassbender. Tuntumatest näitlejatest teevad kaasa veel Kate Winslet, Seth Rogen ja Jeff Daniels.

Karm linateos

Tänavu Cannes’i filmifestivalil grand prix’ pälvinud draama, Ungari, Toronto, Londoni ja teistel filmifestivalidel auhinnatud linateos, Ungari välismaise Oscari nominent “Sauli poeg” on lõppeva aasta märkimisväärsemaid Euroopa linateoseid. Filmi peategelane on koonduslaagri juudist vang, kes peab töötama gaasikambrites mõrvatud inimeste laipade likvideerijana. Filmi režissöör on László Nemes.

“Kuna see on karm, üsnagi julmade kaadritega film, on see alla 16-aastastele keelatud,” märkis Jalakas.

Komöödiaks ja draamaks liigitatav “Jäärad” on Heli Jalaka hinnangul tänavuse filminädala ilmselt kõige “pöffilikum” teos.

Jalaka sõnul võib Cannes’i, Karlovy Vary, Toronto, Helsingi filmifestivalil pärjatud filmi peategelasi, Islandil üksildases orus elavaid lambakasvatajatest vendi, kes ei ole omavahel juba 40 aastat sõnagi rääkinud, võrrelda mingis mõttes eesti kirjandusklassikast tuntud Andrese ja Pearuga. “See Grimur Hakonarsoni lavastatud film on suhteliselt aeglaselt kulgev, vähese tekstiga, ent vürtsitatud väikese iroonia, islandlaste muigega iseenda üle,” kirjeldas Jalakas.

Prantsuse koguperefilm, Christian Duguay lavastatud “Belle ja Sebastien”, mille peategelased on koer ja vapper poiss, peaks aga Heli Jalaka sõnul huvi pakkuma ka täiskasvanud vaatajale.

PÖFF-il menukas 

Prantsuse dokumentaalfilm, Loic Prigenti “Alexander McQueen’i pärand” linastus tänavusel PÖFF-il moefilmide eriprogrammis. Jalaka sõnul on McQueeni elust ja loomingust jutustav ning “tõelist ja skandaalset kõrgmoodi” täis film Tallinnas PÖFF-il moefilmide programmis ülimenukas ning lisaks kahele planeeritud seansile toimus veel kolmas, lisaseanss. Neljas seanss leiab aset Kuressaares. “Seda haruldast võimalust peaks siinne publik kindlasti kasutama, sest kindlasti ei tule see film Eestis rohkem ekraanile,” ütles Heli Jalakas.

Filmi ülevaate-sissejuhatuse teeb Kuressaarest pärit moelooja, Eesti kunstiakadeemia moedisaini osakonna juhataja professor Piret Puppart.

Filminädala viimase teose, Jaco Van Dormaeli lavastatud musta komöödiat, Belgia, Luksemburgi ja Prantsusmaa ühistööna valminud “Uhiuut testamenti” on nimetatud tänavuse PÖFF-i vitamiinilaksuks. Cannes’i, Karlovy Vary, Helsingi ja Londoni festivalil auhinnatud skandaalne linateos toob vaatajani uskumatu loo: Jumal elab oma allaheitliku naise ja 10-aastase tütrega Brüsselis ning näib, nagu oleks tema eesmärk inimestele, sh omaenda naisele ja tütrele võimalikult palju närvidele käia ja neid kiusata.

Belgia esitas “Uhiuue testamendi” oma kandidaadiks parima võõrkeelse filmi kategoorias järgmisel Oscarite jagamisel.

Filminädala pileteid saab osta Piletimaailma müügipunktidest ja internetist. Samuti on pääsmed müügil Kuressaare linnateatri kassas.


Põgus pilk filmikunstnike loomingule

Homme algavale Kuressaare filminädalale annab avalöögi näituse “Põgus pilk eesti filmikunstnike loomingule” avamine Kuressaare linnateatris homme kell 17.

Väljapanekul saab tutvuda valikuga filmikunstnike loomingust, alates kostüümidest ja lõpetades filmides kasutatud butafooriaga ka saarlastele tuttavatest linateostest.

Näha saab erakogudest pärit unikaalseid töid Halja Klaarilt, samuti kostüümikunstnik Imbi Linnu ja kunstnik-lavastaja Rein Raamatu loomingut.

Kõige rohkem töid on näitusel aga filmi- ja kostüümikunstnik Mare Raidmalt, kes enne avafilmi algust oma ametist ja loomingust põgusa ülevaate annab.

Kuressaare kultuurinõuniku Heli Jalaka hinnangul ei olnud sellise näituse korraldamine kergete killast. Suur ja lai teema, mille alla mahub tohutult palju. Palju häid tegijaid ja seetõttu oli valikute tegemine raske.

Print Friendly, PDF & Email