Kuidas lapsel adenoidi ära tunda?

SAGEDANE PROBLEEM: Suurenenud adenoidiga patsiente tuleb dr Marek Metsmaa jutule igal vastuvõtupäeval. TAMBET ALLIK

SAGEDANE PROBLEEM: Suurenenud adenoidiga patsiente tuleb dr Marek Metsmaa jutule igal vastuvõtupäeval.
TAMBET ALLIK

Saaremaalt pärit kõrva-nina-kurguarsti, doktor Marek Metsmaa sõnul on lapsel suurenenud neelumandli korral ninahingamine takistatud ja suu pidevalt lahti, sest ta hingab suu kaudu.

Iseloomulik on pikaajaline, ravile halvasti alluv nohu, ninakõrvalurgete põletikud. Lapsed norskavad magades, uni on rahutu, võib esineda uneaegseid hingamispause. Kuna laps ei puhka öösel välja, ei suuda ta päeval keskenduda.

Takistatud ninahingamine põhjustab sageli peavalusid. Esinevad öised köhahood, sest mädane eritis valgub ninaneelust neelu ja kõrivalendikku, põhjustades limaskesta ärritust ja põletikku. Suurenenud neelumandel takistab pehmesuulae liikuvust, häirides kõnet, mistõttu laps räägib läbi nina – tekib niinimetatud nasaalne kõne. Häirub näokolju areng.

“Pidev suukaudne hingamine tekitab kitsa ja pikenenud alalõua ning kõrge kitsa kõvasuulae, häiritud on hambumus,” kirjeldab dr Metsmaa. “Tekkinud tüüpilist näoilmet – suu lahti, ilme apaatne – kutsutakse adenoidseks ilmeks.”

Oppe aina rohkem

Kindlasti on mõnigi lapsevanem kuulnud tuttavailt arvamusavaldust, et “vanasti küll nii paljudel lastel adenoidi ei olnud kui tänapäeval”. Kas sellisel arvamusel on tõepõhi all?

“Kui vaadata operatsioonide arvu, siis jah,” vastab saarlasest tohter.

“Üheks põhjuseks on suurenenud koormus immuunsüsteemile – lapsed puutuvad rohkem kokku erinevate viiruste ja muude haigustekitajatega, aina enam on meid ümbritsevas keskkonnas saastust ning toiduainetes on rohkem igasuguseid säilitus- ja värvaineid.”

Üha enam on lastel allergiat ja astmaatilisi haigusi, mis omakorda koormavad immuunsüsteemi ja põhjustavad ninaneelumandli ja kurgumandlite  suurenemist.

Teine põhjus, miks tänapäeval tundub rohkem lapsi adenoidist põhjustatud hädadega kimpus olevat, peitub meditsiini arengus. “Diagnostikavõimalused ja kirurgiline tehnika on parem,” märgib dr Metsmaa.

Lisaks ninahingamise takistamisele võib suurenenud neelumandel katta kuulmetõrve avaust, põhjustades muutusi kuulmetõrves ja keskkõrva teistes osades. Trummiõõnes tekib negatiivne rõhk, häirub kuulmekile normaalne liikuvus ja kuulmisteravus väheneb. Samuti võivad tekkida korduvad keskkõrvapõletikud ja nende tüsistusena võib välja kujuneda nn limakõrv – trummiõõnde tekib liimjas mass, mis kuulmekile liikuvust takistades põhjustab kuulmise langust.

Lapsevanemad märkavad, et lapse kuulmine ja tähelepanuvõime on langenud. Tüüpiline on see, et laps hakkab televiisorit valjemaks keerama, küsimusi üle küsima.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email