Ameerika ohvitser, kes hoidis ära tuumasõja

OHUSTAS: Pildil on USA tiibrakett Mace-B. Kariibi kriisi ajal oleks just seda tüüpi rakett juhtimisvea tõttu Jaapanis Okinawa saarel asuvast Ameerika sõjabaasist välja lastud, alustamaks tuumasõda. SCALEMODELNEWS.COM

OHUSTAS: Pildil on USA tiibrakett Mace-B. Kariibi kriisi ajal oleks just seda tüüpi rakett juhtimisvea tõttu Jaapanis Okinawa saarel asuvast Ameerika sõjabaasist välja lastud, alustamaks tuumasõda.
SCALEMODELNEWS.COM

Hiljuti avalikustati USA-s varem salastatud olnud juhtum, kui Ameerika tuumajõududele edastati eksikombel korraldus lasta välja tuumaraketid Nõukogude Liidus, Hiinas, Põhja-Koreas ja Põhja-Vietnamis asuvate sihtmärkide pihta.

See lugu leidis aset Kariibi kriisi haripunkti ajal 1962. aasta sügisel. Toona jagus USA õhujõudude ohvitseril William Bassettil piisavalt julgust ja taiplikkust. Ta keeldus korraldust täitmast ja hoidis nii ära kolmanda ilmasõja puhkemise. Sellest juhtumist kirjutas Ameerika ajakiri Bulletin of the Atomic Scientists.

Kõik see juhtus 1962. aasta 28. oktoobril USA sõjaväebaasis Jaapanis Okinawa saarel. Kuna Kariibi kriisi ajal olid USA ja Nõukogude Liidu suhted järsult teravnenud, anti tuumajõududele käsklus viia kõik üksused kõrgendatud, n-ö punasesse lahinguvalmidusse “Tuumasõja lävel”. Sõjaväelased kasutavad selle tähistamiseks terminit DEFCON 2 (lühend ingliskeelsest väljendist defense rediness condition 2).

Raketisüsteemide juhtimisega tegeles Okinawa sõjaväebaasis kapten William Bassett. Nimetatud päeval sai ta juhtimiskeskuselt korralduse lasta välja neli Mace-B tüüpi raketti. Neist igaüks oli varustatud Mark-28 tüüpi termotuumalõhkepeaga (võimsus 1,1 megatonni, võrdub 70 Hiroshimale heidetud pommiga). Rakettide lennukaugus võimaldas neil anda löögi Hanoile, Pekingile Pyongyangile ja Vladivostokile.

Kõik käsud saabusid raadioside teel, kusjuures kood kattus sellega, mis oli salajases instruktsioonide ümbrikus. Samalaadsed korraldused said ka teised Okinawa saarel asuvad sõjaväeüksused, kelle käsutuses olid raketid.

Avanud talle saadetud sihtmärkide nimekirja, avastas Bassett oma üllatuseks, et neist kolm asub väljaspool potentsiaalse vaenlase, st Nõukogude Liitu territooriumi. Sel hetkel helistas talle üks teine ohvitser, kes oli samuti mures, et nimekirjas on sihtmärgid, mis ei asu Nõukogude Liidu territooriumil.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email