Noorteadlased esitlevad oma uurimistöö vilju teaduspäevadel

Eile Saaremaa ühisgümnaasiumis alanud miniteaduspäevad toovad üle Eesti kokku üheksa kooli noorteadlased.

Lisaks Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Kuressaare gümnaasiumi õpilastele tutvustavad oma uurimusi teaduskonverentsil Kadrioru saksa gümnaasiumi, Lihula gümnaasiumi, Nõo põhikooli ja Nõo reaalgümnaasiumi, Pernova hariduskeskuse, Tartu Jaan Poska gümnaasiumi ja Võru Kreutzwaldi kooli esindajad.

Eile ja täna on kavas ühtekokku veerandsada ettekannet, uudistamiseks on üles seatud ettekandestendid.

SÜG-i seitsmendik Sander Teras tutvustas eile oma uurimust selle kohta, kuidas on ajakirjanduses kajastatud šaakali ilmumist Eestisse ja milline on inimeste suhtumine šaakalisse.

Tema küsitluse tulemused näitasid, et 144-st vastanud õpilasest oli šaakali mahalaskmise poolt 18%, Eesti imetajate nimekirja paneks šaakali 30% õpilastest ja nn armuaega annaks šaakalile 52% vastajatest. “Täiskasvanud olid pigem selle poolt, et šaakal kui sissetungija tuleks maha lasta,” tõdes autor.

Põnev teema

Sandri juhendaja, bioloogiaõpetaja Inge Vahteri sõnul sai ka tema šaakali kohta uurides mõndagi põnevat teada. “Näiteks eile (üleeile – toim) vaatasime, et ta on juba Taani välja jõudnud,” rääkis Vahter. “Nüüd on juba ka teada, et meil elavad šaakalid on Kaukaasia päritolu ning nad on ise Eestisse tulnud, mitte sisse toodud.”

Kui SÜG-i 8. klassi õpilased Roosmarii Sarapuu ja Liisa Õunpuu võtsid vaatluse alla koolikoti raskuse ja selle võimaliku mõju kasvava lapse lülisambale, siis üheksandik Jutta Loviisa Juht kirjutas oma töö unenägude nägemisest ja tõlgendamisest koolinoorte seas.

6. klassi poisi Martin Vesbergi uurimus kõneleb kaelus-turteltuvidest Kuressaares, 8. klassis õppiva Lisanna Lee Leimani töö aga trühvlite otsimisest ja leidumisest Saare maakonnas.

Et käbi ei kuku kännust kaugele, tõdes oma uurimistöös SÜG-i 6. klassi tüdruk Lissel Mägi, kes huvitus sellest, milliseid väliseid sarnasusi, ühiseid huvialasid ja ameteid ning sarnaseid haigusi tema suguvõsas esineb.

Üheksandikud Elo Nõmm ja Diana Alt võtsid oma töös luubi alla skolioosi ja lapsevanemate teadlikkuse sellest. Samuti 9. klassis õppiv Karl Hendrik Tamkivi uuris, milliseid elektrilampe kasutatakse Saaremaa kodudes.

Kuressaare gümnaasiumi 11. klassi õpilane Ave Mägi kirjutas töö õpilaste ja õpetajate suhtumisest riigikaitse organisatsioonidesse.

9. klassi õpilane Markus Rauk tutvustas oma stendiettekandes Saia suguvõsa kiviraidureid, Kuressaare gümnaasiumi seitsmendikud Aleksandra Volt ja Kätlin Hiiuväin aga, milline on saarte jätkusuutlik tulevik Saaremaa ja Fääri saarte õpilaste vaatevinklist.

Töötoad

Täna pärastlõunal toimuvad Angla tuulikumäel töötoad nii noorteadlastele kui ka juhendajatele. Õhtul saab uudistada, mida põnevat pakub teadusteater.

Superviisoritena osalevad seekordsetel miniteaduspäevadel Tallinna tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonna dekaan, professor doktor Martti Kiisa, Lääne-Saare valla keskkonna peaspetsialist, keskkonnatehnoloogia teadusmagister ja TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi doktorant Liina Saar, õiguskantsleri asetäitja-nõunik, õigusteaduste magister, ajakirja Akadeemiake kolleegiumi liige Nele Parrest.

Miniteaduspäevade peakorraldaja on SÜG-i füüsikaõpetaja Indrek Peil.

Print Friendly, PDF & Email