23 noortalunikku saavad toetust (2)

KÜÜSLAUGUKUNINGAKS: Rauno Kuuskor tahab hakata kasvatama küüslauku 20 hektaril. TAMBET ALLIK

KÜÜSLAUGUKUNINGAKS: Rauno Kuuskor tahab hakata kasvatama küüslauku 20 hektaril.
TAMBET ALLIK

PRIA maksab veel enne 31. detsembrit välja eelmise maaelu arengukava viimased toetused, mida saab ka 23 Saaremaa noortalunikku ühtekokku 905 000 eurot.

Maakondade võrdluses määratigi kõige arvukamalt noortaluniku toetusi seekord saarlastele, seevastu hiidlastest sai toetust vaid üks alustav põllumajandustootja.

Sel kevadel Saaremaal mesinikuks hakanud Orissaare noormees Jaanis Hundt (Hunditaru OÜ) plaanib toetusega oma tootmist laiendada. Jaanis on õppinud mesindust Soomes ja töötanud ühe hooaja mesinikuna Soome suurima meepakkimisfirma tütarettevõttes Hynajayhtymä Tuotanto. Jaanise eesmärk on hakata suurtootajaks ehk muretseda ajapikku vähemalt 150 mesilasperet. “Mett pakkima ma ei hakka, kavatsen ainult toota ja müün suurema osa meepakkijatele,” ütles Hundt. “Keskendun tootmisele, mitte müügile.”

Vendise külas Sauvere külje all paneb Rauno Kuuskor (Eco Garlic OÜ) maha hektarijagu küüslauku, kuid edaspidi on tal eesmärgiks seatud jõuda Eesti suurematele tegijatele kannule ja suurendada kasvatuspinda 20 hektarini. Olukorras, kus piima- ja viljahind teeb suuri sikk-sakke, imponeerib Raunole küüslagu stabiilne hinnatase. Traktoriga teenustöid pakkuvat Kuuskori on seni küüslaugukasvatusest eemal hoidnud selle kultuuri käsitöömahukus, kuid nüüd on müügile jõudnud küüslaugukasvatusmasinad, mis võimaldavad sisuliselt kogu töö mehhaniseerida.

Mustjala vallas Võhma külas võtab Martin Putku (OÜ Põlluvälja) toetuse abiga hoogu, et suurendada oma 25-pealine lambakari viie aasta pärast 500 lambani ning soetada ka poolsada kitse. “Maa on siin selline, et veiseid see ära ei toida, aga lammaste jaoks on rohtu küll,” põhjendas Putku, kelle sõnul saab poole tuhande looma puhul rääkida juba majanduslikust tasuvusest. Hundikahjustusi Martin ei karda, sest jahimehena on tal kuul kogu aeg rauas.

Orissaare vallas Järvekülas plaanib Liisi Miller samuti just lambakasvatusest sissetulekuallikat teha ja suurendada põhikari sajapealiseks. Kui praegu on algaja lambakasvataja hoolealused vanas lagunenud laudas, siis toetusega kerkib lammastele igati nõuetekohane ulualune.

Mõni aeg tagasi Kadastiku Õunaaias töötanud Koimla mees Taavi Põld (Saaremaa Viljad OÜ) teeb eelseisval kevadel algust maasikaistanduse rajamisega. Eesmärk on luua aasta jooksul kahe hektari suurune maasikapõld. “Maasikal tundub nõudlust praegu olevat,” märgib Taavi.

Kuressaare külje all Muratsis hakkab Liis Kiiker (Estlis OÜ) vaarikaid kasvatama. Mõte on istutada marjapõõsaid ühe hektari suurusele alale, teine umbes sama suur põllulapp peaks noorel naisel tulema Tartumaale.

Noortaluniku toetust saab ka Saaremaa tuntuim aiandusettevõte OÜ Kadastiku Õunaaed. Ettevõtte asutaja Riho Kadastik on firma nüüdseks poja Priit Kadastiku nimele kirjutanud ning toetus läheb õunapuude toestuseks ja muudeks asjakohasteks töödeks maakonna suurimas õunaaias.

Kärla kandis Arandi külas soovib praegu meremehena leiba teeniv Märtin Rohulaid (OÜ Rohul) osta paarkümmend seemendatud mullikat ja aste-
astmelt karja suurendades pühenduda lihaveisekasvatusele. Loomapidajate perest pärit Märtin on õppinud Järvamaa kutsehariduskeskuses.

Tallinnas autoremondi erialal töötav Olari Lääts (Temmo OÜ) on saanud vanematelt oma nimele 100 herefordi tõugu veist ja kasutab toetust vana traktori väljavahetamiseks. Olari kavatseb ka elukohta vahetada ja naasta kodusaarele.

Valget värvi šaroleetõugu lihaloomi hakkab loomakasvatajate perest pärit Sander Aru pidama Lääne-Saare vallas Vestla külas. Lihaloomade pidamise traditsiooni kannab peres edasi ka Koki külas tegutsev noorperemees Marko Vakrõm (OÜ Vakrõmm), kes ehitab toetuse eest 35 lihaveisele sõnnikuhoidla. Kõljala talunike perest pärit Priit Kaasik (OÜ Söör) täiendab paarikümnepealist lihaveisekarja ja soetab väiketraktori.

Laimjala valla Mustla küla noorik Kärt Kaldmäe (Kadakaniidu OÜ) jätkab isa Andres sisse tallatud rada loomakasvatajana ja hakkab looma oma lihaloomade karja. “Tüdruk on tõsimeelne tegija, tal on põllumajandusharidus ja praegu täiendab ta end Austraalias,” rääkis Andres Kaldmäe, kelle sõnul kulub noortaluniku toetus simmentali tõuloomade ostmiseks ja söötmisplatsi rajamiseks.

Tuntud Leisi taluniku Toomas Põlluääre poeg Kaspar (Nihatu Piim OÜ) jätkab isa tööd piimakarjakasvatajana ning ostab uut laudatehnikat ja suurendab pisut karja. Toomase teine poeg Tõnis (Tareste Teravili OÜ) võtab aga üle isa teraviljakasvatuse ja ostab külvitehnikat.

Põllumeheameti on valinud ka Koikla ühistu juhataja Jaan Laulu poeg Aivo (Matsi Agro OÜ), kes on saanud teraviljakasvatuseks 80 ha maad ja ostab nüüd põlluharimistehnikat. Noortaluniku toetuse kohta lausub Aivo vaid kiidusõnu. “See on selles mõttes hea toetus, et raha saab kohe kätte ja ei pea pankasid nuumama,” selgitab ta. Esimese külvi oma põldudele teeb noor mees kevadel.

Tagavere noortalunik Raigo Kundikov ostab aga mobiilse teraviljakuivati, mida mõnekümnel hektaril teravilja kasvatav põllumees hakkab kasutama nii oma tarbeks kui ka teenuse osutamiseks. Noortaluniku toetusega panustab talu arengusse ka Saaremaa nimekaima viljakasvataja Kaido Kirstu poeg Karl (Nuudi Talu OÜ), kes ostab toetusega moodsa väetisekülviku. Traktori ja põllutehnikat soetab aga Janar Lipp (OÜ Jööri Vili), kelle isa on Valjala valla sepp ja viljakasvataja Jaanus Lipp.

Mahetootjate traditsioone jätkab noortaluniku toetuse abiga Valjala valla Kalju küla mees Timo Merisalu (OÜ Timmi Vesi), kes plaanib hakata kasvatama köögivilju kuni viiel hektaril ja pidama 10–20-pealist lihaveisekarja. Ökoloogiliselt puhta tootmise põhimõtteid südamelähedaseks pidava Timo selgituse kohaselt on lihaveised tema tootmises pigem taimekasvatuse orgaanilise väetisega varustajad, kes samal ajal tarbivad taimekasvatuse ülejääke. “Eesmärk on luua sünergia ja loomulik toitainete ringlus,” selgitab Timo.

Kahekümne kolme toetuse vääriliseks hinnatud ettevõtte seas oli ka kolm sellist, kes oma plaane ei avanud. “Ei tahaks täpsustada ajalehes enne, kui asjad on käima läinud,” lausus OÜ Magus Mari juht Merike Ilvest.

“Ei soovi kommenteerida, sest see on meie isiklik asi,” ütles naisterahva hääl Orissaare vallas Salu külas asutatud Salu Mesila OÜ telefonilt. Samuti Orissaare vallas tegutseva Vahtramäe Talu OÜ juht Hinnar Kuuder ei võtnud aga pärast põgusat kontakti enam telefonitoru.

Print Friendly, PDF & Email