Saarlased olid Betti Alveri luulepäevadel taas edukad

Betti Alverile pühendatud luulepäevadelt “Tähetund” naasid Saaremaa koolide teatritrupid kolme laureaaditiitli ja mitme eripreemiaga.

Jõgeval korraldatav üleriigiline konkurss toimus juba 23. korda. Saaremaa ühisgümnaasiumi luuleteatri Krevera juhendaja Rita Ilves ütles Saarte Häälele, et tase oli sel aastal äärmiselt kõrge. “Ei oleks tahtnud ise küll žürii nahas olla,” nentis ta.

Lisaks kõrgele tasemele olid Ilvese sõnul kõik lavastused hästi omanäolised. Teema oli sedakorda “Tule mu koopasse, valguseaine..!” ja kuni 15-minutilised lavastused tuli kokku seada Leelo Tungla ja Maarja Kangro või mõlema luule põhjal. “Arvestades seda, mis lavalt vastu vaatas, tundus, et need autorid sobisid tegijatele väga,” märkis Ilves.

Ta lisas, et aastate jooksul on olnud ka selliseid autoreid, kelle puhul on truppidel keerulisem olnud oma nüanssi leida, mida lavale viia.

Õpilase idee

Lisaks laureaaditiitlile pälvis Krevera ka duetipreemia Ekke Kaarel Ranna ja Teele Tiltsi esituse eest. Ilves kinnitas, et jäi trupiga väga rahule. “Võrreldes läbimängu ja eelnevate proovidega võtsid nad ennast kokku ja suutsid mind tõesti üllatada,” lisas Ilves. Krevera lavastus “Armastus? Armastus! Armastus … Armastus”, mille aluseks on Leelo Tungla luule, tuleb taas esitamisele veebruaris, mil Krevera tähistab oma 25. sünnipäeva.

Samuti laureaaditiitli vääriliseks tunnistatud Orissaare gümnaasiumi Mo-teatri tükk “Praegu küll ei tahaks, et…” põhines aga Maarja Kangro luulel. Lisaks juhendaja Mare Noodale lõi lavastamises kaasa Taavi Teevet, kes on ühtlasi trupi üks näitlejatest. “Tema oli idee autor,” kinnitas Mare Noot.

Taavi Teevet selgitas, et kogu tükki läbiv motiiv on üks suur köis, millest kõik algab ja millega lõpeb. “Selles, et teeme Maarja Kangro luuletuste põhjal, leppisime juba enne kokku,” lisas ta. Teeveti sõnul võttis publik neid soojalt vastu ja ka näitlejad ise tundsid end laval hästi.

Mo-teater pälvis ka eripreemia mõjusa sõnumi ja teostusega kavalehe eest. Teevet selgitas, et igalt trupilt oodati žüriiliikmetele kavalehti ja nemad otsustasid, et teevad sellise, mis aitaks ka etenduse sisu ja olemust lahti mõtestada.

“Nägime natuke rohkem vaeva ja tasus ära,” lisas ta. Taavi Teevet toonitas, et nii kavalehe kui ka lavastuse sünni juures võeti arvesse kõigi osalejate mõtteid. Ta märkis, et korra on tükiga Orissaares juba esinetud, kuid kindlasti tehakse seda ka edaspidi, kui avaneb sobiv võimalus.

Tüdruk poisirollis

Saaremaa ühisgümnaasiumi näitering Kreisis tõi lavastusega “Kas võitleme?” lisaks laureaaditiitlile Saaremaale ka parima naisnäitleja auhinna, mille sai Kertu Lehtsaar. Juhendaja Sirje Kreisman ütles, et Kertul tuli oma osa selgeks saada kõigest ühe päevaga, kuna algne osatäitja jäi haigeks ja Jõgevale kaasa ei tulnud.

Märkimist väärib, et Kreisise lavastuses, mille aluseks oli Maarja Kangro luule, olid kõik rollid mõeldud poistele.

“Kuna mul rohkem poisse polnud, siis tuli Kertu asendajana panna poisirolli,” tõdes Kreisman ja lisas, et Kertu tuli sellega suurepäraselt toime ja esitas oma osa jõuliselt. Kuna tüdrukud olid ka proovides kohal olnud, siis päris nullist Kertu Lehtsaar rolli õppima ei pidanud.

“Üldjoonist ta teadis,” märkis juhendaja. Kreisman rääkis, et žürii kiitis Kreisise näitlejate sõna valdamist ja ühtsust. “Hea meel on, et ikkagi läksime ja tegime,” nentis juhendaja ja lisas, et kindlasti sooviksid nad oma lavatükki veel mängida.

Luulepäevade žüriisse kuulusid Leelo Tungal, Maarja Kangro, Garmen Tabor, Elina Reinold, Mihkel Ernits, Toomas Lõhmuste, Alo Kõrve, Märt Treier, Jaak Allik ja Rain Mikser. Grand prix´ võitis tänavu Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi trupp Lend 6.

Print Friendly, PDF & Email