Piimatööstus plaanib toota mahejuustu ja linnapiimatooteid

Saaremaa piimatööstus soovib Saaremaa veterinaariakeskuselt mahetoidu käitlemise tunnustust ja on esitanud investeeringumeetmele taotluse kohupiimaliini ostmiseks.

Saaremaa piimatööstuse nõukogu esimees Tõnu Post kinnitas, et tööstus otsib aktiivselt uusi väljundeid toorpiima töötlemiseks ja seeläbi ka põllumeestele toodangu eest maksmiseks.

“On mõte tuua toodete valikusse mõned linnapiimatooted,” ütles Post. “Meil on võimalused ka mahetootmiseks ning proovime ka selles osas millegagi maha saada, aga eks aeg näitab,” lisas ta.

Tõnu Posti sõnul on mahetoodangu valmistamise puhul suurim probleem tooraine nappus. “Toorainet on väga vähe ja selle hankimine sellises koguses, et saaks teha mingi toote, on väga keeruline,” nentis ta.

Saaremaa mahepiimatootja Jaan Kiider ütles, et Saaremaa piimatööstus vajab mahetoodangu valmistamiseks tulenevalt seadmete võimsusest vähemalt 10 tonni piima üle päeva. Maakonna suuremate mahetootjate Janek Mägi, Jaan Kiideri, Liia Sooääre ja Taivi Väli toodangust jääb nõutud koguse kokku saamiseks väheks. Seetõttu tuleb lisa hankida tööstuse Hiiumaa ja Lääne-Eesti varumisringilt ning vajadusel ka mujalt.

Kiideri sõnul tulevad mahepiima transpordikulud arvestades väikest toodangumahtu küllalt suured. Seega on oluline saada mahetoodete eest turul kõrgemat hinda. Plaanide kohaselt soovib piimatööstus hakata tooma mahejuustu eksportturule. “See on kindlasti väga meeldiv sõnum, kui see asi tõepoolest käivitatakse,” kiitis Jaan Kiider, lisades, et maailmas on nõudlus mahejuustu järele täiesti olemas. Seni on mahetootjate piim läinud juba piimavarumise autos segamini tavatoodanguga, mistõttu omab mahetootmine kaalu ainult keskkonnahoiu vaatevinklist.

Tõnu Posti sõnul Kõljala POÜ kindlasti mahepiima tootma ei hakka. “Kui loom on aretatud võimalikult palju piima andma ja kui me tahame teda seejärel mahetootmisele viia, siis läheb looma vajaduste katmine väga keeruliseks,” selgitas Post.

Print Friendly, PDF & Email