Ametikool ei rutta Upa õppehoonest loobuma (1)

Kuigi Kuressaare ametikooli Upa õppehoonel ei ole enam sellist koormust nagu aastaid tagasi, ei kiirusta kool sellest loobuma, vaid otsib võimalusi kulude kokkuhoiuks.

Lääne-Saare valla volikogu esimees Urmas Lehtsalu andis teisipäevasel vallavolikogu istungil toimunud Kuressaare ja Lääne-Saare ühise haridusruumi lepingu arut-elul mõista, et valla haridusvaldkonna tulevikku kavandades tasub silm peal hoida ametikooli Upa õppehoonel.

Koolis ametiõpetajana töötav Lehtsalu märkis, et vallal on kindlasti võimalused nii lasteaia ehitamiseks kui ka aasta pärast kooli saamiseks. “Praegune seis näitab seda, et pigem loobub Upa majast ametikool, sest pole enam lapsi sinna sisse panna, kuna õppijaid on vähem,” sõnas ta.

Volikogu esimees lisas, et riik saab otsustada, kas tahab Upa maja kasutada riigigümnaasiumina või on äkki nõus andma selle vallale põhikooli majaks. “Kui linn ei luba meie lapsi (linna kooli – toim) tuua – lahendus on tegelikult olemas,” nentis ta.

Ametikooli direktor Neeme Rand kinnitas Saarte Häälele, et kool ei ole teinud ühtegi otsust Upa õppekompleksis olevast õppehoonest loobumiseks. “See pintsak on kokkuvõttes küll paar numbrit suurem kui vaja, aga meil ei ole praegu kavatsust seda ära anda,” sõnas ta.

Upa õppehoones on lisaks õppe- ja arvutiklassidele ka tekstiilitöö ja rõivaõmblemise õpperuumid, kohvik ja õpilaskodu. Samas on õppehoone Ranna sõnul võrreldes mõne aasta taguse ajaga natuke suureks jäänud ja kool on ise teinud ümberkorraldusi kulude kokkuhoiuks.

Näiteks ei viida seal õppeaasta lõpus (mai-juuni) läbi kutsekeskhariduse erialade õppetööd, sest siis on suur hulk kooli õpperühmadest ettevõtetes praktikal ja mahutakse linna õppekompleksi klassidesse ära.

“Teisalt vajame õppehoonet suures mahus septembrist aprillini õppetöö läbiviimiseks. Läbi õppeaasta kasutame õpilaskohvikut, et pakkuda Upa Tehnoloogiamajakas õppivatele kutsekeskhariduse õppijatele tasuta koolilõunat,” selgitas Rand.

Õppehoone koormuse vähenemine on tingitud demograafilisest olukorrast maakonnas. Kunagise 700 põhikoolilõpetaja asemel on maakonnas nüüd 300 ja Upa õppehoonet on kool kasutanud suures mahus just selle sihtrühma õppetöö läbiviimiseks. Upa Tehnoloogiamajaka koormus on samas oluliselt kasvanud, sest lisaks päevasele õppetööle on seal nüüd palju täiskasvanute õpperühmi õppetööl õhtuti ja nädalavahetustel.

Samuti ei majutata Upa õpilaskodus enam nooremaid õpilasi ja kasvataja ametikoht on koondatud. Veel tõi kool tekstiilitöö ja rõivaõmblemise õpperuumid kolmandalt korruselt esimesele, et tasuda kevadhooajal üksnes esimese korruse, mitte kogu maja koristamise eest.

Print Friendly, PDF & Email