Bloomberg View: projekt “Ukraina” on läbi kukkunud

SUUR KOLMIK: Viimase pooleteise aasta jooksul pole Ukraina kolmel tähtsamal riigimehel (vasakult) parlamendispiiker Oleksandr Turtšõnovil, president Petro Porošenkol ja peaminister Arseni Jatsenjukil õnnestunud olukorda riigis mingilgi määral parendada. Kui olukord ka edaspidi halveneb, on nende poliitiline karjäär ohus. STRATFOR.COM

SUUR KOLMIK: Viimase pooleteise aasta jooksul pole Ukraina kolmel tähtsamal riigimehel (vasakult) parlamendispiiker Oleksandr Turtšõnovil, president Petro Porošenkol ja peaminister Arseni Jatsenjukil õnnestunud olukorda riigis mingilgi määral parendada. Kui olukord ka edaspidi halveneb, on nende poliitiline karjäär ohus.
STRATFOR.COM

Uudisteagentuuri Bloomberg poliitikavaatleja Leonid Beršidski on seisukohal, et Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide katse muuta Ukraina demokraatlikuks riigiks on läbi kukkunud. Seetõttu on Kiievi suhted Läänega viimastel kuudel teravnenud, Ukraina vägivaldsete riigipöörete ajalugu polevat aga kaugeltki veel lõppenud.

Mõni aeg tagasi ilmus Bloombergi veebilehel Leonid Beršidski artikkel “Ukrainat ohustab läbikukkunud riigi staatus” (originaalis “Ukraine Is in Danger of Becoming a Failed State”). Selles autor möönab alustuseks, et pärast olukorra mõningast rahunemist Ida-Ukrainas on Kiievi võimueliit näidanud maailmale oma tõelist olemust.

Beršidski jätkab: ehkki nn väärikuse revolutsioonist (ingl k revolution of dignity – nii nimetatakse Läänes 2014. aasta kevadtalve sündmusi Ukrainas – toim) on möödunud juba poolteist aastat, näeb Ukraina endiselt välja kui “poliitiliselt ebakindel, vaene ja äärmiselt korrumpeerunud postsovetliku režiimiga riik”. “Seepärast ei maksakski imestada selle üle, et Kiievi suhetes lääneriikidega, mis omavad erakordselt suurt tähtsust, on tekkinud esimesed suured mõrad,” kirjutab Bloombergi poliitikavaatleja.

Ukraina praeguste võimude läbiviidud reformid ei ole sisuliselt puudutanud riigi majandust ega ka korrumpeerunud kohtusüsteemi. Varimajanduse osakaal on aga viimase aasta jooksul märkimisväärselt suurenenud ja äritegevuseks vajalik õiguslik olukord pole karvavõrdki muutunud.

Kõige selle tagajärg on, et Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) prognoosib Ukraina majandusele sel aastal 11-protsendilist langust. ÜRO eriesindaja ja ekspert kohtuväliste karistamiste ja hukkamiste küsimuses Christof Heyns märkis aga pärast Ukraina külastamist, et selles riigis valitseb juriidilises aruandluses vaakum.

Lisaks toonitas ÜRO ekspert, et Ukraina võimud on oma otsese sekkumisega läbi kukutanud uurimised Maidanil toimunud tapmiste ja Odessa ametiühingute majas aset leidnud tulekahju küsimuses. Ukraina julgeolekuteenistus pidavat aga tegutsema nagu riik riigis.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email