UUS! Saarlane Pariisis: inimesed on hirmul, aga väga ühtehoidvad (VIDEO) (4)

Autor: Telegraph

Autor: Telegraph

Pariisis elav saarlanna Kädi Ristkok kinnitas Saarte Häälele laupäeval reedeõhtuste julmade ja ohvriterohkete terroriaktide valguses, et temaga on õnneks kõik hästi.

Nagu arvata võib, on emotsioonid aga kõigil üleval. “Inimesed on hirmul, aga kõik on väga ühtehoidvad praegu,” kinnitas Ristkok. “Minuga on kõik hästi, olen kodus ja ei plaani nädalavahetusel välja minna,” lisas ta. Ka kõik tema Pariisis elavad tuttavad on õnneks ohutult kodus.

Ajal, mil terrorirünnak Bataclani kontserdimajas toimus, viibis Kädi enda sõnul tegelikult päris Bataclani lähedal. Ta jõudis kontserdimaja juurde siis, kui politseigi. “Seega olin pool ööd baaris varjul, kuni taksod said hakata sealkandis liikuma.”

Tööga seoses neljapäeva õhtust laupäeva hommikuni Pariisis viibinud Ott Ootsing Kuressaarest rääkis Saarte Häälele, et tema oli terroriaktide toimumise ajal Porte Des Versailles piirkonnas, üsna lähedal Eiffeli tornile. Sel ajal ei teadnud või kuulnud ta toimunust midagi.

“Sündmusest sain aimu hommikul tanklast kohvi tuues, kui pilk jäi kohaliku ajalehe üsna võikale esikaane pildile,” tunnistas ta. “Sellest, mis tegelikult toimus, sain aimu alles Delfi.ee avaldatud artiklist,” lisas Ootsing.

Õhtul algas kohutavate sündmuste jada

Pariisis sai reede õhtul mitmes tulistamises ja jalgpallistaadioni Stade de France juures kõmatanud plahvatustes surma üle 120 inimese. Neist sadakond võeti erinevatel allikatel Bataclani kontserdimajas pantvangi.

Öösel teatas politsei Postimehe andmeil, et kõik teadaolevad ründajad on surnud. Prantsusmaa president Holland teatas laupäeva lõuna ajal, et rünnakute eest on vastutav Islamiriik.

Politsei teatel oli ründajaid kaheksa. Kontserdisaalis hukkus neli ründajat, neist kolm lasid end ilmselt õhku. Veel üks ründaja lasi end õhku kontserdimaja lähistel. Veel kolm ründajat lasid end õhku staadioni lähistel.

Politsei jätkab kaasosaliste otsimist, sest rünnakutes osales tõenäoliselt  enam inimesi. Kõiki rünnakuid peetakse omavahel seotuks ja koordineerituks. Pariisi tänavatele on saadetud 1500 sõdurit.

Postimehe koostatud sündmuste kronoloogia andmeil toimus kell 21.20 kohaliku aja järgi esimene rünnak Rue Alibert’il. Pealtnägijate sõnul väljus relvastatud isik autost ja avas tule. Kõigepealt tegi ta seda baaris nimega Le Carillon, seejärel läks üle tee ja tulistas ka restoranis Le Petit Cambodge olnud inimesi. Hukkus vähemalt 12 inimest.

Paar minutit hiljem kostus tulistamist lähedusest Canal St Martin’i kandist. Seejärel ründas automaatrelvaga isik mõni tänav lõuna pool rue de la Fontaine au Roi’l asuvat pitsarestorani La Casa Nostra. Hukkus vähemalt viis inimest.

Kell 21.30, pool tundi pärast Saksa-Prantsuse jalgpalli sõpruskohtumise algust Pariisi põhjaserval asuval staadionil, plahvatasid pommid. Kostis vähemalt kaks plahvatust. Kinnitamata andmetel oli vähemalt ühel juhul tegemist enesetapuplahvatusega. Staadionil viibis ka president Francois Hollande.

Kakskümmend minutit hiljem toimus rünnak Rue de Charonne’il baaris nimega La Belle Equipe. Kaks meest avasid tule baari terrassi suunas. Seejärel istusid nad autosse ja sõitsid Charonne’i staadioni suunas. Hukkus vähemalt 19 inimest.

Täpselt kell 22 algas aga kõige ohvriterohkem rünnak Bataclani kontserdimajas, mille 1500 istekohaga saal oli välja müüdud. Õhtu jooksul tuli teateid veel teistestki rünnakutest.

President ja peaminister avaldasid kaastunnet

President Toomas Hendrik Ilves teatas oma avalduses seoses ohvriterohkete terrorirünnakutega Pariisis, et ta on šokeeritud. “Sel traagilisel ajal seisame koos teiste liitlastega Prantsusmaa ja prantsuse rahva kõrval,” kinnitas ta.

“Oleme teile toeks mõtetes, lootuses ja otsustavuses, sest teame, et sellisele kurjusele ja vihkamisele, massimõrvale Euroopa südames on võimalik vastu astuda vaid rahvusvahelise kogukonna tihedas koostöös.”

President Ilves avaldas kaastunnet Pariisis eile õhtul terrorirünnakutes mõrvatud inimeste lähedastele ja sõpradele, kogu Prantsusmaale ning paranemissoovid kõigile haavatutele.

Kaastunnet avaldas ka peaminister Taavi Rõivas. “See oli rünnak mitte ainult Prantsusmaa, vaid kogu Euroopa ühiste väärtuste, kultuuri ja elulaadi vastu,” nentis Rõivas.

“See, mis toimus, oli barbaarne, julm ja ebainimlik. Sellise terrori vastu saame seista vaid ühtselt ja üheskoos,” rõhutas Rõivas. Ta kinnitas, et Eesti seisab prantslastega õlg õla kõrval ja on valmis toetama igakülgselt Prantsusmaad.

BNS-i andmeil ei ole Eesti saatkonnal Pariisis esialgu infot selle kohta, kas Pariisi öises terrorirünnakus sai surma või vigastada ka eestlasi. Ka Eesti välisministeeriumil puuduvad esialgu andmed, et keegi eestlastest Pariisis oleks surma või vigastada saanud.

Siseminister Pevkur: Eesti tugevdab valvet piiridel

Siseminister Hanno Pevkur kohtus laupäeval kaitsepolitsei peadirektori Arnold Sinisalu ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheriga. Lepiti kokku, et nii Eesti maismaa, vee kui õhupiiril tugevdatakse valvet. Samuti on juba praeguseks võetud täiendava kaitse alla Prantsuse suursaatkond.

“Terrorirünnak Pariisis mõjutab inimeste turvatunnet kindasti kogu Euroopas. Tugevdame nii lennujaamas, sadamas kui maismaa piiripunktides inimeste kontrolli, samuti oleme tihedas kontaktis oma partneritega, et olukorda üle-euroopaliselt monitoorida,” täpsustas Pevkur.

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaheri sõnul anname patrullidele täiendavat varustus, sealhulgas relvastust. “Oleme kõrgendatud tähelepanu alla võtnud ka lähiajal toimuvad avalikud üritused,” ütles Vaher.

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu ütles, et hommikust peale on ametil tihe suhtlus Euroopa partneritega ja kogutud maksimaalselt infot Pariisis toimunust.

“Mõistetavalt on Prantsusmaa kolleegidel praegu väga keeruline olukord ja lisainfot täieneb pidevalt. Hetkel ei ole ohutase Eestis muutunud, aga hoiame olukorral aktiivselt silma peal ja vajadusel reageerime kiiresti,” sõnas Sinisalu

Saarlased, andke meile teada, kui viibite Pariisis! Kirjutage meile uudis@saartehaal.ee.

 

Print Friendly, PDF & Email