Lahutus jätab lapse hinge jälje

LAST EI TOHI UNUSTADA: Psühholoogi Lia Hanso sõnul tuleb lahutuse korral pöörata õiglast tähelepanu kindlasti ka lastele. TAMBET ALLIK

LAST EI TOHI UNUSTADA: Psühholoogi Lia Hanso sõnul tuleb lahutuse korral pöörata õiglast tähelepanu kindlasti ka lastele.
TAMBET ALLIK

Kui eelmisel kuul elatise teemadest kirjutasin ja paljude lapsevanematega suhtlesin, tuli välja, et rahaliste vaidluste kõrval on palju tõsisem mure see, et paljud lahkuminevad vanemad unustavad ära, et seeläbi saavad kõige rohkem haiget pere pisimad.

Abielu lahutamise aeg on valus mõlemale poolele, ka sellele, kes pere juurest ära kolib. On lahkujaid, kes ei taha edaspidi oma lastest enam midagi kuulda. On ka neid, kes teisel vanemal enam lapsega kokku saada ei luba. Aga lapsel on valus, sest ta vajab ja armastab mõlemat vanemat.

Laps ei tohiks olla vahend, kellega vanemad teineteisele haiget tegemiseks manipuleerida saavad. Seega, kui oma emotsioonidega toime tulemine on mõnes elusituatsioonis keeruline, tasub pöörduda spetsialisti poole.

Lastekaitse töötaja aitab

Kui ekskaasade vaidlus puudutab lapsi, on kõige parem nõu küsida lastekaitsetöötajalt, kes kui kõrvaltvaataja suudab laste jaoks parimaid lahendeid leida. Kindlasti võib pere uuest elukorraldusest teavitada väikelapse huvides ka lasteaia õpetajat, kes kindlasti oskab väikestele toeks olla.

“Olen kindel, et rahuliku lahutuse korral on tegemist igati mõistlike ja arukate täiskasvanutega, kes on võimelised lahkuminekut ka lapsele aktsepteeritavalt selgitama,” ütles lasteaiaõpetaja Siret Liiv. Ta lisas, et ka sellises olukorras tunneb laps siiski valu ja muret, mis võib teatud olukordades kaasa tuua teistele suisa üllatava ja ebameeldiva reageeringu.

Kogemustega õpetaja sõnul etendab riiuga lahku minevate vanemate lapse puhul suurt rolli lapse temperamenditüüp – mõni elab kõik tülid teiste peal välja, enamasti samas stiilis, mida ta on kodus näinud või kuulnud. Teine tõmbub endasse, kaob huvi kõige vastu.

Õpetaja Liiv on näinud, et lastel esineb ka seletamatut kurvameelsust ning mõni otsib õpetajalt hellust, teine ei lase üldse ligi. Kuidas keegi, oleneb Siret Liivi sõnul lapsest, tema vanemate vaadetest ja oskusest olukorraga toime tulla.

Täispikk lugu ilmus ajalehes Saarte Hääl

Print Friendly, PDF & Email