Maavalitsuse ametnikud väljaspool linna abielusid eriti meelsasti ei sõlmi

avo levisto

Saare maavalitsuse perekonnaseisuametnikud väljapoole Kuressaaret abielusid sõlmima ei kipu, kuna 20-eurone riigilõiv ei pruugi kulusid katta.

Eilne Maaleht kirjutas siseministeeriumis ettevalmistatavatest seadusemuudatustest, mis suurendaksid abielu registreerimise riigilõivu ja võimaldaksid maavalitsustel küsida registreerimise kulu katteks lisatasu. On ju praegune riigilõiv püsinud peaaegu muutumatuna juba 2006. aastast, see ei ole vastavuses riigi tehtavate kulutuste ega teenuse väärtusega.

Saare maavalitsuse kodulehelt võib leida info, et abielu registreerimisel tuleb maksta 20 eurot riigilõivu, abielude registreerimine toimub üldjuhul Saare maavalitsuse saalis reedeti ja laupäeviti ning abiellujate soovil võib abielu sõlmimine maavalitsuse ametniku poolt toimuda ka mõnes muus pidulikus ruumis Kuressaare linna piires.

Mullu registreeriti maakonnas 141 abielu, neist 105 puhul olid paaripanijaiks maavalitsuse ametnikud, 20 puhul vaimulikud ja 16 puhul notarid. Maavalitsuse sõlmitud 105 abielust 83 registreeriti Saare maavalitsuses, 22 aga väljaspool seda – raekojas või Kuressaare linnuses.

“Kuna raekoda ja loss asuvad maavalitsusele lähedal, siis sinna, kahe sammu kaugusele minekuga mingit kulu ei kaasne,” ütles maavalitsuse nõunik-perekonnaseisuametnik Avo Levisto (fotol) Saarte Häälele. “Seal on isegi mugavam abielu sõlmida, sest kui on suurem pulm, peame siin maavalitsuses oma saali sättima ning mööblit ümber tõstma ja paigutama.”

Levisto hinnangul pole raekojas toimuvate registreerimiste arv siiski võrreldav kümne aasta taguse ajaga – siis toimusid pooled registreerimised raekojas.

Levisto sõnul sõlmisid maavalitsuse ametnikud veel krooniajal üsna palju abielusid väljaspool Kuressaaret. “Eks siis sai transpordikulude katteks mõnikord raha küsitud,” lausus Levisto. “Praeguse seaduse ajal pole seda raha võtta aga seaduslik. Kui abielu sõlmivad notarid saavad hinna määrata, siis meie mitte.”

Avo Levisto sõnul tuleks väljapoole Kuressaaret abielu sõlmima minnes arvestada ka sellega, et aega võib kuluda eeldatust rohkem, kuna varem tehtud ajakavast ei peeta kinni. “Aeg maksab vahel rohkemgi kui sõit ise,” tõdes Levisto.

Levisto nentis, et perekonnaseisuametnikud on pandud ebavõrdsesse olukorda, kuna praegu on Tallinna perekonnaseisuametil ainsana õigus küsida abielu registreerimisel lisatasu. Nii maksab abielu sõlmimine pealinnas väljaspool ametiruume 290 eurot, väljaspool Tallinna Harjumaal 395 eurot ja väljaspool Harjumaad 650 eurot.

Levisto hinnangul tunduvad Tallinna taksid Saaremaa inimeste jaoks lausa kolossaalsed.

“Minu arvates piisaks tõesti transpordikulude tasumisest või paindlikumast riigilõivust, mis arvestaks aega ja kaugust kilomeetrites,” lausus ta.

Levisto sõnul võiks sellise riigilõivu suurus olla näiteks kas 30, 50 või kuni 100 eurot. “Sada eurot võib paista suur summa, ent palju pulmi toimub ka Muhu saarel,” põhjendas Levisto. “Sinna ja tagasi on ligi 150 kilomeetrit, ainuüksi sõit võtab kaks tundi, kohapeal läheb samuti aega.”

Print Friendly, PDF & Email