KRISTINAGA ELUST ENESEST: Elu Toompea aknast vaadatuna (3)

Oled sa pealinlane, saarlane või elad kuskil metsasügavuses – Ossinovski on oma alkoholipoliitikaga kindlasti kuskilt pidi su kõrvu jõudnud. Ühed on valmis talle kollektiivset tänukirja kirjutama eestlaste elu päästmise eest, teised mõtlevad, kas Jevgenil poleks viimane aeg võtta ette käik arsti juurde.

Pole vist mõtet hakata heietama sama asja, mida iga uudisteportaal täis on. Alkohol tapab meie rahvast, niisiis tuleb kiirelt likvideerida happy hour, alkoholimüük tanklates, reklaami tuleb teha poolanonüümselt, alkoholiosakond poodides klaasseinaga eraldada jne.

Igal inimesel on selle kohta oma arvamus ja see on hea, sest see tähendab, et eestlane on ehk natukenegi hakanud kaasa mõtlema. Kuigi võib-olla on tegu lihtsalt nii hingelähedase teemaga, et ka aastaid vaikinud kodanik võtab nüüd kommentaariumides sõna. Ütleme nii, et teoorias on plaan ju ilus. Muudame eestlased kaineteks, terveteks ja ilusateks ning kõik on lilleline. No kas ikka tõesti, härra Ossinovski? Ütlen ausalt, et isiklikult pole mul mingit vahet, kas need seadused võetakse vastu või ei. Pigem olen selle poolt, et alkoholiteema veidi tangide vahele võtta, aga siin on paar asja, mis ei klapi kohe üldse.

Esiteks, heitkem pilk ajalukku: kas 1920. aasta Ameerika keeluseadus tegi inimesed karsklasteks? Ei, aga see-eest sai Al Capone oma semudega korraliku võimu ja kopika tagataskusse. Kui hästi need inimesed siis ikkagi käskudele alluvad, kui alati leitakse viis, kuidas endale tulivett hankida, olgu siis seaduslikult või oma keemiliste leiutistena ja salasahmimisega.

Ühelt poolt leiab jooki vajav inimene alati võimaluse. Teiselt poolt on kättesaadavuse vähendamine hea, sest kui see tähendab, et kas või ühel naisel jääb tänu sellele õhtune kloppimine saamata, ei saa öelda, et tegemist on mõttetu ettevõtmisega.

Seadused seadusteks, aga nüüd tuleks korraks sära silmast eemaldada ja mõelda reaalselt – kas alkohol on ainus, mis eestlaste elu ähvardab? Kas poleks mõttekam mõelda laiemalt ja asuda likvideerima seda masendust, mis kõigepealt panebki pudeli järele haarama?

Austatud minister, kui sa oled tõesti eestlaste tervise pärast mures, võta ette asjad, mis laastavad meid juba lapseeast, nagu näiteks valge suhkru ületarbimine, mis toob meid uue probleemini – meeletu diabeeti haigestumine. Samuti need neoonvärvilised joogid, mis oleksid nagu otse laborist välja plahvatanud, ja kodukeemia, mis on praeguseks põhimõtteliselt vedel vähivorm. Riigimasina tähtsad mutrid peavad õppima nägema tervet süsteemi, mitte ainult üht osa sellest. Võtta alkoholitootjad vastutusele selle eest, et eestlased ennast teise ilma joovad, tundub täpselt selline asi, mille peale saab tulla ainult siis, kui näed asju ainult läbi Toompea akna. Kui tegeled reaalsete probleemidega, tuleb mõelda vastavalt.

Kristina Kretova

Print Friendly, PDF & Email