Taidlushooaeg pihta hakka – laula, tantsi, anna takka (1)

TERE TULEMAST: Leisi valla kultuurijuht Aina Tomson on taidlejatepere vastuvõtmiseks valmis. AARE LAINE

TERE TULEMAST: Leisi valla kultuurijuht Aina Tomson on taidlejatepere vastuvõtmiseks valmis.
AARE LAINE

Kuldkollane tõrrepõhja-sarnane kuu on reede õhtul enne kella kaheksat Tutkust Pärsamale sõitjatele teetähiseks. Ripub teine otse maantee kujuteldava telgjoone kohal, näitamaks 88-aastase kultuurikolde asukohta, kuhu peolised kogunemas.

Päike on juba mõne tunni eest loojunud. Kultuuri- ja rahvamajade akendest paistev valgus lausa kutsub laulu-, tantsu- või näitemänguproovidega pihta hakkama. Inimene ei ela üksnes leivast. Homo sapiens vajab ka vaimutoitu. Teleka ees istumisest võib tüdimus tekkida. Parem on end ise tantsuringis, laulukooris või -ansamblis, näitelaval või bändis proovile panna.

Leisi valla inimesed teavad – ise tehtud, hästi tehtud. See sobib kenasti ka taidlejate ehk nagu muiste öeldi, isetegevuslaste kohta.

Valla kultuurijuht Aina Tomson ootab Pärsama kultuurimaja fuajees nii memmesid Muigust kui ka noormehi ja neidusid Leisbergist, mehi Tuhkana Tõrrest, naisi Sõlusest ja pillimängijad VäRKSseppadest, kõhutantsijaid, segakoorilauljaid ja üldse omakandiinimesi peoõhtust osa saama.

Saalis on lauad kaetud. Tahedale suutäiele, kiluvõileibadele lisaks hakkavad silma viinamarjad ja banaanid, apelsini- ja mandariinilõigud, koogid ja kringlid, morsi- ja mahlakannud, mõned pudelid kangemat kraami. Pidu ju!

Püüne peal on mikrofonid ja pillid hakkamas. Bänd K-2 Lõuna-Eestist on valmis iga kell publiku ette astuma.

Peo alguseni on jäänud mõni minut. Vähemalt paarkümmend inimest on saalis laudade taha istunud. Vaatamata sellele, et lehmi pole vaja kodulaudas lüpsta, piimaandjaid taluperedes lihtsalt ei peeta enam, toovad hilinejad ikkagi põhjuseks kodused toimetused. Mõistagi, maainimestel töid-tegemisi jagub. Pidu aega pidada küll, kasvõi hommikuni välja, kui jaksu jagub.

Välisuksest astub sisse üha rohkem peolisi. Mantlid ja joped garderoobis varna ning sammud saali poole. Aina võtab tulijad kallistusega vastu.

“Kõiki peabki kallistama. Taidlejad on nii armsad inimesed. See vist ongi meil esmakordselt, kus kõik lauljad, tantsijad, näitlejad ja pillimängijad koos taidlushooaja avavad. Uus traditsioon on sündimas ja pidusid peetakse mujalgi, on ju rahvamajade päev,” selgitab kultuurijuht.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email