25 aastat Orissaare muusikakooli

Orissaare Muusikakool. ERAKOGU

Orissaare Muusikakool.
ERAKOGU

2015. aasta sügisel täitub Orissaare muusikakoolil 25 aastat tegutsemist. Üks ümmarguse numbriga verstapost, mille juures korraks seisatuda ja vaadata tagasi läbitud teekonnale ning samas märkida kaardile uusi sihte, mille suunas edasi liikuda.

Muusikakoolil on uued ruumid

Kõige värskem ja mõnusam teadmine on meie jaoks see, et alates oktoobri lõpust saame töötada uutes ruumides, mis on planeeritud ja remonditud spetsiaalselt muusikakooli jaoks. Ruumid on heledad ja helged, õhurikkad ja soojad, hea akustikaga ja samas korraliku heliisolatsiooniga. Lõpuks ometi oleme kõik koos ühes kohas, õpetajad ja õpilased.

Ajaloospiraalil on ring täis saanud ja oleme uue kvaliteediga jõudnud tagasi samasse kohta, kust muusikakool kunagi alustas. See oli 1990. aastal, kui Orissaare muusikakool alustas tegutsemist Orissaare keskkooli ruumes. Tundide andmiseks kasutati algklasside ruume, mis vabanesid pärast koolitundide lõppemist.

1995. aastal sai muusikakool oma käsutusse Kaluri tn maja ja hiljem ka paar ruumi lasteaiast. Viimastel aastatel kasutasime veel Orissaare kultuurimaja, gümnaasiumi ja avatud noortekeskuse ruume. Seega oli muusikakool laiali mitmes hoones ning mõne kolleegiga ei trehvanud terve kuu jooksul kordagi. Praegu nõuab veel harjumist, et kohtad õpetajaid koridoris ja õpetajate toas iga päev.

Ja noh, oma õpetajate tuba. Sellist ruumi ei ole muusikakoolil kunagi varem olnud ning tõeline nauding on korraks rahulikult diivanile istuda ja paar sõna juttu ajada või kööginurgas väike tee või kohvi valmistada. Nii mõnigi asi saab sellisel moel kiiremini lahendatud kui muidu. Direktorilgi on nüüd eraldi ruum, kus arvutitööd teha. Hea tunne on, et me ei ole enam kellegi teise ruume “ajutiselt” kasutamas, vaid oleme ruumides, mis on spetsiaalselt meile tehtud ja meie hallata.

Kui veel kinnisvarast ja hoonetest rääkida, siis on Orissaares ühel territooriumil vägev noortelinnak välja kujunenud. Väga lähestikku on koos gümnaasium, spordihoone, noortekeskus ja muusikakool. Kõigil on noortele midagi huvitavat ja harivat pakkuda.

Ruumide remontimine ja ehitamine ning muusikakooli kolimine on suured projektid ja nõuavad palju tööd. Väga palju inimesi on kaasa aidanud, et kõik see teoks saaks. See ajaleheruum jääb kitsaks, et kõiki inimesi eraldi nimepidi tänada. Lapsevanemad, õpilased, õpetajad, töötajad, vallavalitsus, volikogu, ehitajad. Kõik on näinud vaeva, et ilus unistus uutest ruumidest teoks saaks. See on olnud tõeline kogukonna koostöö ja selle tulemus on väga hea. Suur kummardus ja tänu kõigile!

Arenemise plaanid

Kuigi muusikakoolilt ei ole seadusega arengukava nõutud, on meil üks vana siiski olemas. Tänaseks on see juba aegunud ja kui oleme uutesse ruumidesse sisse elanud ning nagid, porimatid ja prügikastid oma koha leidnud, siis tuleks uue arengukava tegemine ette võtta. Ikka on hea, kui mingi plaan on silme ees.

Vanas arengukavas oli välja toodud neli suuremat probleemi: vähe õpilasi, vanad ja viletsad pillid, kehvad ruumid ja õpetajate madalad palgad. Õpilasi on meil juba päris piisavalt ja väga palju rohkem enam ei suudakski me praegu õpetada. Uusi pille oleme hankinud igal aastal ja plaanime edaspidigi hankida.

Pillide osas on järgmine suurem projekt klaveripargi uuendamine. Enamik neist polegi kunagi väga head pillid olnud ja ajaga pole need paremaks ka läinud. Klaver on suur ja kallis instrument ning ega me neid ilma toetavate projektideta osta suuda. Õnneks neid projektide allikaid siin ja seal aeg-ajalt siiski avaneb.

Selleks ajaks, kui see kirjatükk ilmub, peaks olema lõpule viidud projekt “Igale lapsele oma pill”, mille raames saab ostetud uus kontrabass. See oli selle aasta üks suuremaid pilliprojekte, millele samuti kogukonna head inimesed annetustega õla alla panid. Selle eest suur tänu neile ja loomulikult suur aitäh Jaan Tättele, kes tuli kontrabassi toetuseks Orissaarde tasuta esinema, ja kontrabassi grand old man’ile Meeme Saarevälile, kes suurel kontserdil kontrabassi mängib.

Ruumide üle oleks täna patt nuriseda. Nüüdsed uued ruumid on eelmistega võrreldes ikka väga suur hüpe paremuse poole ja selle punkti võib arengukavast maha tõmmata.

Muusikakooli õpetajate palgad olid arengukavas murekoht ja see mure kasvab iga aastaga. Raha läheb odavamaks ja miinimumpalk tõuseb, aga õpetajate palk ei taha kuidagi kõrgemale liikuma hakata. Täiskoormusega õpetaja netopalk, mis laekub õpetaja pangakontole 2015. aastal, on Orissaare muusikakoolis 484 eurot.

Kui Orissaare valla sissetulekud just hiigelhüpetega tõusma ei hakka, siis ei näe ma ühtegi kohalikku hooba, mis need sissetulekud kiiresti kõrgemale tõstaks. Kõrgharidusega spetsialistid, keda mõne eriala peale ongi Saaremaal ainult üks või kaks, töötavad miinimumpalga lähedase sissetulekuga.

See ei saa kindlasti nii jääda, kui eesmärgiks on maakonnas muusikaharidus säilitada. Ma olen kindel, et kogu maakonna peale on kuskil ressurss olemas, et säiliks praeguse kvaliteediga muusikahariduse andmine. Valdade ühinemise koha pealt on mul isiklikult nii ja naa seisukohad, aga muusikakooli mätta otsast vaadatuna tuleks see kiiresti ära teha ja kiiresti mingi ühine lahendus leida, et muusikaharidus Saaremaal ei hääbuks.

Orissaare muusikakool 25

28. novembril (laupäeval) kell 17 tähistame Orissaare muusikakooli 25. juubelisünnipäeva Orissaare kultuurimajas. Juubelipeo kava on hästi mitmekesine ja huvitav. Pidu algab klassikalise kontserdiga. Seejärel on õnnitlemised, tänamised ja tunnustamised. Pärast seda teeme ekskursiooni uutesse ruumidesse.

Seejärel toimub kerge muusika kontsert ja lõpetuseks mängib muusikat DJ Direktor. Ootame juubelile kõiki õpilasi, vilistlasi, õpetajaid, endisi õpilasi, koostööpartnereid ja asutusi, kellega oleme koostööd teinud. Juubeliga seotud info leiab www.muusikakool.eu/juubel.

Head alanud talvekuud!

Martti Nõu, direktor

Print Friendly, PDF & Email