Poiste keelpillifestivali osalejate arv ja kvaliteet üha tõuseb (1)

Saarlaste duo: Laine Sepa õpilased Karl Jõgi (viiul) ja Karret Sepp (tšello) mängisid oma loo nii hästi, et publik plaksutas nad kaks korda tagasi.

Saarlaste duo: Laine Sepa õpilased Karl Jõgi (viiul) ja Karret Sepp (tšello) mängisid oma loo nii hästi, et publik plaksutas nad kaks korda tagasi.

14. poiste keelpillifestival tõi Kuressaarde taas palju kvaliteetset muusikat ja külalisi nii Eestist kui ka naaberriikidest. Kolme parema esineja hulka valis publik ka saarlase Karl Jõgi.

“Seal, kus lõpevad sõnad, algab muusika,” tänas Kuressaare rahvusvahelise poiste keelpillifestivali korraldaja ja kunstiline juht Laine Sepp kõiki poisse, nende õpetajaid ja toetama tulnud pereliikmeid. Tal oli hea meel, et taas on Kuressaare muusikakooli toodud nii palju kvaliteetset muusikat.

Tallinna muusikakooli õpetaja pani lõpetamisel kõik poisid kooris tänama ning saalis olijad lubasid kindlasti ka järgmisel aastal tulla. Lõpu­tseremoonial sai iga osaleja tänukirja ning mälestuseks valida Saaremaa kunstnike, käsitöömeistrite või ettevõtete toote.

Tase tõuseb

“Seitsmeaastane Arseni Gerdt Moskvast tuli lõpetamisel minu juurde, tänas ja ütles, et talle festival väga meeldis ja et ta tuleb kindlasti ka järgmisel aastal,” rääkis Laine Sepp Saarte Häälele, lisades, et moskvalaste Samuel ja Daniel Allan Chapkovskite ema oli üllatunud, et igal kontserdil oli täissaal, mis andis poistele esinedes erilise tunde.

Kõik võib aga kokku võtta ühe väikese Põlva poisi lausega: “Ma mõtlesin, et see on äge, aga see on ägedam!”

Laine Sepp jäi rahule ka oma õpilaste esinemisega, öeldes, et kõik mängisid oma taseme kohaselt.

“Karl Jõgi on oma ülesastumistega silma paistnud ka varasematel aastatel, kuid mandri ja ka Moskva kolleege üllatas tänavu Karret Sepp,” märkis ta.

Õpetajate arvates on mängutase järjest tõusnud ning lisaks osalejatele ja nende õpetajatele on publiku seas järjest rohkem poisse toetama tulnud pereliikmeid.

Üle Eesti kokku tulnud osalejad ei kujuta oma sõnul enam sügist selle festivalita ettegi ning peavad seda suursündmuseks. Kontsertide vahepeal võis kuulda neid arutlemas, kuidas festivalil on aasta-aastalt rohkem osalejaid ja kõrgem tase, mis omakorda motiveerib nii õpetajaid kui ka esinejaid.

Kontserdi kavades ei ole märgitud vanust ega klassi ning hindamas ei ole ka terava kõrvaga žüriid. Kõik tunnevad end hästi, vaatamata mängutasemele. Samas tahab igaüks parem olla kui eelmisel aastal. Selline poiste festival on maailmas ainulaadne ning seda on väga vaja, sest konkurssidel domineerivad enamasti tüdrukud.

Festivali lõpetasid nn seeniorid, kes varasematel festivalidel on tunnistatud publiku lemmikuteks ja nüüd jätkavad õpinguid muusikakõrgkoolides või on kutselised muusikud. Esinesid kutselised muusikud Andreas Lend (tšello) ja Johannes Teppo (tšello), Sibeliuse akadeemia üliõpilane Peeter Margus (viiul) ja sama akadeemia magistriõpingute tudeng Johannes Põlda (viiul).

Tormiline aplaus

Kuressaare muusikakoolis Laine Sepa käe all õpinguid alustanud Johannes Põlda pälvis publikult tormilise aplausi, mis kuidagi ei tahtnud vaibuda, ning noormehel tuli plaksutavat publikut kummardusega tänamas käia mitmel korral.

Järgmisel aastal on poistefestivalil juubel ja korraldajal ka uusi mõtteid, kuid neid ei taha ta veel välja käia. “Las jääb üllatuseks,” ütles Laine Sepp ja lisas lõpetuseks, et on väga tänulik ka kõikidele toetajatele. Poisse osales tänavusel festivalil 117. Esindatud olid Eesti muusikakoolid mitmest linnast või vallast ning osavõtjaid oli ka Venemaalt Moskvast, Rootsist ja Lätist.

 


Kõige rohkem said publikult hääli:

I koht – Uku Toots (viiul)

H. Elleri nimeline Tartu muusikakool; õpetaja Eveli Roosaar; klaveril saatja Tiina Kivastik

II koht – Karl Jõgi (viiul)

Kuressaare muusikakool; õp Laine Sepp; klaveril Tiiu Kuulberg

III koht – Joosep Reimaa (viiul)

Tallinna muusikakeskkool; õp Tiiu Peäske; klaveril Kai Õunapuu

Noorima esineja preemia sai Kuressaare muusikakooli 6-aastane tšellomängija Lootus Niit (õp Laine Sepp).

 

Print Friendly, PDF & Email