Tony Blair möönis kaasaaitamist Islamiriigi tekkele

MEELDIB POSEERIDA: Politoloogide väitel olevat Briti ekspeaminister Tony Blair kõigest hingest soovinud tõsta oma tähtsust maailmas. Selle nimel oli ta valmis riskima isegi Briti sõdurite eluga.  WORDPRESS.COM

MEELDIB POSEERIDA: Politoloogide väitel olevat Briti ekspeaminister Tony Blair kõigest hingest soovinud tõsta oma tähtsust maailmas. Selle nimel oli ta valmis riskima isegi Briti sõdurite eluga.
WORDPRESS.COM

Hiljutises intervjuus telekanalile CNN ütles Briti endine peaminister Tony Blair, et USA ja tema liitlaste sekkumine sai üheks peamiseks põhjuseks, miks tekkis võigas terroristlik ühendus nimega Islamiriik.

“Ma pean kahjuks tunnistama, et meie luureandmed olid ebaõiged. Samuti tuleb tunnistada mõnesid vigu sõjaliste operatsioonide kavandamisel, eriti kahju on mul aga sellest, et me tookord ei taibanud, milleni võib viia [Iraagi liidri] Saddam Husseini režiimi rutakas kukutamine,” ütles Blair. Poliitiku arvates kannab iga inimene, kes osales Iraagi sõjas, vastutust selle eest, mis praegu Lähis-Idas toimub.

Samas toonitas ta, et Saddam Husseini kukutamise vajalikkuses ei ole ta kunagi kahelnud. “Te nimetate Saddami kukutamist minu sooritatud kuriteoks, kuid alles hiljaaegu võisime  jälgida, kuidas Süürias hukkus tuhandeid inimesi. Me seisime ja vaatasime kõike seda pealt. Meie, pean silmas eelkõige Euroopat, vastutame kõige selle eest, mis praegu Süürias toimub, sest me ei võtnud midagi ette,” lisas ekspeaminister.

Siinkohal võib märkida, et oktoobri keskel sattus Tony Blair ühte teise skandaali, mis oli seotud Iraagiga. Nimelt sai Briti ajakirjandusele teatavaks, et juba aasta enne sissetungi Iraaki leppis Blair sõjalise koostöö osas kokku toonase USA presidendi George W. Bushiga. Samal ajal kinnitas ta aga oma avalikes esinemistes, et Iraagi küsimus tuleb lahendada eranditult rahumeelselt ja diplomaatilisel teel.

Politoloogide arvates ajendas Briti ekspeaministri valelikku ja silmakirjalikku käitumist vaid kasuahne plaan. Nimelt soovis Blair väga, et USA president võtaks teda kui võrdväärset partnerit, kelle arvamusega arvestatakse kogu maailma diplomaatias. Selle auahne plaani nimel oli ta valmis riskima isegi Briti sõjaväelaste eludega.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email