Kuressaare lennujaam kasvatab reisijate hulka (2)

SAAREMAA KÜLALISEGA: Mati Tang jäi pildile eile Kuressaare lennuväljal peatunud väikelennukiga Britten-Norman Islander, mis ehitatud 1960. aastatel. TAMBET ALLIK

Kui Eesti regionaalsetes lennujaamades vähenes reisijate arv 2013. aastaga võrreldes eelmisel aastal kokku viis protsenti, siis Kuressaare lennujaama läbivate reisijate arv tõusis samal ajal 500 võrra. Reisijate arv on tõusuteel ka tänavu.

Tallinna lennujaama 2014. aasta aruande andmetel oli Kuressaare lennujaamas 2013. aastal reisijaid 13 163 ja 2014. aastal 13 665. Sama tõusutendents jätkub tänavu. Statistika Kuressaare lennujaama läbinud reisijate kohta näitab, et veel septembris käis meie lennujaamast läbi 69,5% rohkem reisijaid kui möödunud aastal samal ajal.

Kuressaare lennujaama juhi Mati Tangu sõnul tekitasid hüppe Saaremaa Golfi korraldatud Estonian Airi tšarterlennud Rootsist.

Kõige rohkem reisijaid on traditsiooniliselt ikka suvekuudel ja kuigi suvi algas turismiga seotud inimestele kesiselt, oli suve teine pool rahvarohkem. Suvel aitasid reisijate arvu kasvatada ooperipäevad ja Saarte mängud, mille jooksul toimusid samuti mitmed tšarterlennud.

Mati Tangu sõnul on kogu aasta vältel reisijate arvu suurenemise taga kindlasti Avies AS-i teenuse paranemine. “Inimestele on kindlust vaja ja praegu on Aviesi teenus olnud oluliselt parema kvaliteediga kui algusaastatel. Kahjuks ei ole see veel päris see, mida näha tahaksime, sest ikka veel on graafikus häireid,” rääkis Tang. Statistika on näidanud, et kohe, kui graafikuhäireid on vähem, hakkab reisijate arv kasvama.

Kui võrrelda aga selle ja 2014. aasta augustit, näitab reisijate arv 60,4-protsendilist vahet tänavuse kahjuks. 2014. a augustis läbis Kuressaare lennujaama 3494 reisijat, 2015. a augustis aga vaid 1383 reisijat. 2013. augustis oli reisijaid 1183.

Mati Tang selgitas, et eelmise aasta hüppe põhjuseks oli Kuressaares toimunud Parasummeri festival, kus iga õhkutõus ja lennukis olnud langevarjurid läksid statistikasse kirja eraldi reiside ja reisijatena.

Lisaks regulaar- ja tšarterlendudele käib Kuressaare lennujaamast läbi omajagu eralennukeid. Mati Tang rääkis, et aasta-aastalt kasvab lennujaama läbivate eralendude arv suurusjärgus viie protsendi võrra. Aastatega on muutunud vaid see, kustkohast Saaremaale suund võetakse. Kui 2000. aastate alguses tuli enamik eralennukeid Soomest ja Rootsist, siis praegu saabuvad eralennud põhiliselt Eestist, Lätist ja Leedust. Eralennukitega külastajaid tuli tänavu veel Hispaaniast, Belgiast ja Itaaliast.

Keskmisel suvepäeval käib Tangu hinnangul lennujaamast läbi 4–5 eralennukit, aga tipp-päevadel võeti neid vastu kümmekond. Keskmine Saaremaale lendav väikelennuk on neljakohaline, kaaluga 1-2 tonni, mille pardal 1–4 reisijat.

Kui tavaliselt seostuvad eralennukid inimestel väikeste ja mugavate õhusõidukitega, siis äraspidisel moel oli tänavu suurim Kuressaare lennujaama külastanud eralennuk II maailmasõjast läbi käinud Douglas DC-3, millega külastasid Saaremaad Soome ja Rootsi lennuveteranid.

Print Friendly, PDF & Email