Valsi müügihind tekitas küsimusi (27)

ÕDUS PAIK: Vallavanem Andres Tinno ja volikogu sotsiaalkomisjoni esimees Koit Voojärv istuvad Saaremaa Valsi toas, kuhu juba järgmisel aastal asub elama mõni Pähkla hooldekodu elanik või vanadekodu järjekorras ootav saarlane. RAUL VINNI

ÕDUS PAIK: Vallavanem Andres Tinno ja volikogu sotsiaalkomisjoni esimees Koit Voojärv istuvad Saaremaa Valsi toas, kuhu juba järgmisel aastal asub elama mõni Pähkla hooldekodu elanik või vanadekodu järjekorras ootav saarlane.
RAUL VINNI

Saarte Hääl uuris kinnisvarabüroodelt, kas Lääne-Saare vallavolikogu otsus osta Saaremaa Valsi hoone hooldekoduks 950 000 euroga, millele lisandub samas suurusjärgus renoveerimiskulusid, on põhjendatud.

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing nentis, et suuremate kinnisvaratehingute puhul on mõistlik nii ostjal kui ka müüjal tellida eksperthinnang. See on üsna tavapärane praktika, sõltumata sellest, kas ostja või müüja on erafirma, kohalik omavalitsus või riik. Seejuures tellitakse Saksingu sõnul eriotstarbeliste varade puhul neid hinnanguid reeglina mitmelt erinevalt varahindajalt.

“Konkreetsel juhul võib kinnisvara müüjat kindlasti õnnitleda, sest tegemist on suurepärase kinnisvaratehinguga, arvestades Saaremaa viimaste aastate tehingute absoluutväärtusi,” arvas Saksing. “Hinnanguliselt küll vaba turg sellele asukohale ja funktsioonile sellist hinda ei pakuks, kuid ilmselt on ostja makstavale hinnale põhjenduse leidnud.”

Compakt Kinnisvara juhatuse liikmel Martin Lemberil tekitas Lääne-Saare valla otsus osta Saaremaa Valsi hoone, küsimusi. Tema sõnul on hind suuresti sõltuv sellest, kas tehingul on lisatingimusi. Omaette küsimus on seegi, millises seisukorras on hoone ja milliseid lisainvesteeringuid see vajab.

Lember oli Saksinguga sama meelt, et vabal turul Valsi hoone eest sellist hinda ei saaks. “Sellisele hoonele kasutusotstarvet leida vabal turul ja Kuressaares on väga keeruline, arvestades, et hoone on suhteliselt spetsiifiline ja igasugune ümberehitus on kallis lõbu,” põhjendas ta.

Pindi Kinnisvara maakler Natalija Leiten ütles, et otsustamaks, kas hoone on n-ö ülemakstud või ei, oleks vaja teada tehingu täpsemaid andmeid. Lisaks tuleks võtta vastavad võrreldavad varad ja läbi teha kohandustabel. Alles siis saaks öelda, kas hoone eest maksti õiglast hinda.

Samas märkis ta, et turuväärtus on hinnangul põhinev summa. “Seega kui üks soovis müüa sellise hinnaga ja teine oli nõus ostma sellise hinnaga, siis on ju kõik õige,” tõdes ta muiates.

Saarte Hääl kirjutas läinud nädalal, et Lääne-Saare valla arengu- ja eelarvekomisjoni esimehe Mart Maastiku väitel ei ole Kuressaare Sanatooriumile kuuluv hotellihoone 950 000 eurot väärt. Kadi raadio saates “Keskpäev” põhjendas Maastik, miks ta hotellihoone ostmisele nii tugevalt vastu on seisnud. Ta märkis, et hoone on 39 aastat vana ja viimati renoveeriti seda 14 aastat tagasi.

Ainar Viirese ja Indrek Võerase kalkulatsiooni kohaselt võiks hoone renoveerimine maksta 800 000 eurot, aga selle hulgas pole Maastiku sõnul soojustamist ja tuletõrjepääsude ehitamist. Rääkimata küttekuludest. “Meie kalkulatsiooni järgi läheb see kallimaks kui uue ehitamine,” kinnitas Maastik.

Võrdluseks võib tuua, et Muhu uue hooldekodu ehitus maksis ca 2,2 miljonit eurot ning ruumi on seal 50 eakale.

Saaremaa Valssi plaanitavasse hooldekodusse tuleks 100–120 hooldekodukohta. Praegu on maakonnas 215 hooldekodukohta, järjekorras aga 80 inimest.

Lisaks on võimalustena nähtud, et hoonesse tuleks varjupaigateenus, kriisiabi pinnad, öömaja, õpilaskodu valla gümnasistidele ning majutada saaks seal ka valla külalisi.

Vana KEK-i hoone, mille Mart Maastik alternatiivina välja pakkus, oli samas müügis 650 000 euroga, ent hotellihoone ostmise otsuse peale teinud tolle hoone omanik pakkumise müüa see 135 000 euroga.

Nädal varem kirjutas Saarte Hääl, et vald kasutaks hooldekodu ostmiseks laenust 763 800 eurot ja 186 200 eurot tuleks valla omavahenditest. Koos ostetava hoonega tuleb kaasa hoones olev sisustus.

Samas loos oli kirjas, et siiski tuleks hooldekodu avamiseks teha täiendav rahasüst 250 000 euro ulatuses. Selle eest tehakse viimistlusremonti, uuendatakse olemasolevat või soetatakse spetsiifilist varustust.

KOMMENTAAR: Asukoht on hooldekodu jaoks väga hea!

Viimane hotelli müügi tehing Kuressaares toimus 2013. aasta suvel. Müüdi 37-kohalist (18 tuba) Linnahotelli, netopinda 1053 m2. Lõpphinda ei tea, kuid pakkumises oli 800 000 eurot ehk ruutmeetri hind 759 eurot.

Usun, et sellest saadi ca 100 000 eurot alla ja siis jääb ruutmeetri hinnaks 665 eurot. Saaremaa Valsi puhul on tegemist ostuga, kus ruutmeetri hind on palju madalam. Kas need on võrreldavad? Mingil määral kindlasti.

Lääne-Saare valla tehing on oluline veel mitmest aspektist. Tegu on väga hea asukohaga hooldekodu jaoks! Põhjendused: kiirabi ja haigla lähedus (on oluline vahe kiirabi kohalejõudmise kiirusel, olenevalt kas ta tuleb 100 m kauguselt või 40–100 km kauguselt); Saaremaa Valsi tervisekeskuses asub perearstikeskus, kes laiendab oma teenuseid; Kuressaare linnas on lisaks olemas kõik muud teenused – apteek, poed, jalutusvõimalused, meelelahutus jne.

Ei maksa eeldada, et eakas inimene on tingimata passiivne inimene. Kõbusad eakad soovivad sotsiaalset suhtlemist ja seda mitte ainult hooldekodu piires. Veel üks faktor, millega tuleb arvestada, on eaka inimese lähedased. Kui hooldekodu asub keskuses, saavad eaka inimese lähedased teda kindlasti tihedamini külastada. Arvestades Kuressaaret kui tõmbekeskust, on üpris tõenäoline, et eakat külastatakse Kuressaares rohkem kui 50 km kaugusel, igapäevasest teekonna trajektoorist kaugemal asuvas hooldekodus.

Hind kujunes kahe osapoole läbirääkimiste tulemusena, milles kummalgi poolel oli ilmselgelt oma eesmärk. Hind on müüjale alati odav ja ostjale kallis. Vallavanemana saavutasin sellise tulemuse ja edastasin selle volikogule.

Lisaks said volinikud tutvuda ehituse eksperthinnanguga, läbirääkimiste protokollidega ning kõikidel volinikel oli võimalus objekti külastada ja küsimusi esitada. Läbirääkimiste tulemust tutvustati volikogu korralisel istungil infona ja suurem arutelu toimus volikogu erakorralisel istungil, mis keskendus ka konkreetsele ostule. Lisaks on hoone sobivuse osas konsulteeritud tervisekaitseameti ja päästeameti spetsialistidega ning Pähkla hooldekodu juhiga.

Volikogul oli otsustamise koht, kas kasutada ostuvõimalust või lükata tagasi, kas mõelda oma valla piirides või suuremalt, kas on olemas reaalne alternatiivne lahendus ja kas me investeeringuga saame pakkuda konkurentsivõimelist teenuse hinda või mitte.

Volikogu otsustas seda võimalust kasutada ja vallavalitsusele anti sellega selge korraldus: rajada Saaremaa Valsi hotellikorpuse baasil hooldekodu koos täiendavate lisateenustega.

Kui keegi kurdab, et Lääne-Saare vallavalitsuses ja volikogus liiguvad asjad liiga kiiresti, siis Kuressaare linnavalitsuses liiguvad asjad veel kiiremini, nii et volikogult ei küsita isegi nõusolekut eelarveväliste investeeringute tegemiseks (nn Slupi ristmiku ehitus Tallinna tn rekonstrueerimise asemel).

Andres Tinno, Lääne-Saare vallavanem

 

Print Friendly, PDF & Email