Simisti küla soovib saada Simisteks

BUSSIPEATUS: Varem kandis Simiste nime ja oli seega kirjutatud nii, nagu peabki olema. Kui elanikel peaks külanime ennistamine õnnestuma, tuleb ka bussipeatuse silti uuesti vahetama hakata.  IRINA MÄGI

BUSSIPEATUS: Varem kandis Simiste nime ja oli seega kirjutatud nii, nagu peabki olema. Kui elanikel peaks külanime ennistamine õnnestuma, tuleb ka bussipeatuse silti uuesti vahetama hakata.
IRINA MÄGI

Simisti külavanem esitas Muhu vallavalitsusele pöördumise, milles palub külale ennistada ajalooline nimi Simisteks.

 

“Kogu aeg on olnud Simiste, aga millegipärast pani keegi valla alguses “e” asemele “i”,” ütles Simisti külavanem Marika Allas, kelle sõnul tahab külarahvas küla ajaloolist nime tagasi.

Allase sõnul hakkas külarahvas juba 2–3 aastat tagasi peale käima, et vaja külale õige nimi tagasi võtta, kuid asi ei võtnud vedu. Nime ennistamine muutus pakiliseks pärast seda, kui hiljuti võeti üleriigiliselt ette bussipeatustes muudatuste sisseviimine. Nimelt kandis Simisti bussipeatus jätkuvalt Simiste nime, kuid bussipeatuste nimede korrigeerimise käigus pidi ka Simisti bussipeatus ümber nimetatama küla ametliku nime järgi.

Külavanem otsustas asja ennetada ja tegi pöördumise ettepanekuga muuta küla nime. Paraku on bussipeatuse nimesilt siiski juba ära vahetatud ja bussipeatus kannab sõnaselgelt Simisti nime.

Vähe selgust on külarahval selles osas, millal ja mis asjaoludel Simistest Simisti sai. Simisti külaseltsi tegevjuht Kristjan Säde ütles, et vanades dokumentides (aastast 1927) kannab küla Simiste nime, sama nime kandis küla ka nõukogude võimu ajal ning viimase tähe asendumine küla nimes jääb riigi iseseisvumise aega.

Muhu valla maa-ameti endise juhataja Asta Sepa käsutuses on koopia maade maksustamisega seotud dokumendist, mis sisaldab 1939/1940. aasta andmeid ning kus küla kannab siiski Simisti nime. Vikipeedia ütleb, et Simisti kandis Simiste nime 1977. aastani. Külaelanik Vilma Saar teadis, et küla nimi muutus ekslikult, kui keegi pani kogemate e-tähele täpi peale.

Muhu valla maa- ja planeerimisnõunik Pille Tamm ütles, et kui külaelanike soov ja tahtmine on küla nime muuta, siis tuleb vallavolikogule esitada põhjendatud taotlus. Muhu vald asjaajamist ei pelga ning on valmis riikliku kohanime nõukoguga nimevahetuse üle aru pidama. “Kui komisjon leiab, et see on võimalik, siis miks mitte,” lausus Tamm.

Simisti elaniku Elmar Olli sõnul ei näe ta nime ennistamisel otsest mõtet ega vajadust, kuid vastu ta sellele ka ei ole. “Ega mingit vahet ei ole, kõnekeeles kasutavad kõik selle kandi inimesed endiselt nime Simiste,” lausus Oll.

Loe ka juhtkirja lk 5.

Print Friendly, PDF & Email